Комунікаційні заходи

Семінар для учителів мистецтва та консультантів ЦПРПП «Здобуття мистецького досвіду у різних видах практичної діяльності на уроках предметів художньо-естетичного циклу у Новій українській школі»

     22 березня 2024 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet проведено семінар для  учителів мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Здобуття мистецького досвіду у різних видах практичної діяльності на уроках предметів художньо-естетичного циклу у Новій українській школі».

   Мета заходу: акцентування уваги на особливостях вивчення мистецтва у Новій українській школі; дотриманні основних принципів Державного стандарту базової середньої освіти у мистецькій освітній галузі, актуальності набуття мистецького досвіду  у вивченні мистецтва в умовах воєнного стану.

  Семінар провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО, Віктор Кавецький, доцент, кандидат                                                                    психологічних наук, виконувач обов'язків завідувача  кафедри Тернопільського ОКІППО, Галина Місько,  асистент кафедри музикознавства та методики музичного мистецтва Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, Світлана Вольська, кандидат мистецтвознавства, викладач кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання ТНПУ                    імені Володимира Гнатюка, Ольга Гулько, учитель мистецтва і технологій Тернопільського ліцею №21 – спеціалізованої мистецької школа імені Ігоря Герети Тернопільської міської ради, Олена Грищук, учитель музичного мистецтва Збаразького ліцею № 1 Збаразької міської ради Тернопільської області.     

   Учасники заходу ознайомились із наступними питаннями: «Шляхи реалізації компетентнісного підходу у вивченні предметів художньо-естетичного циклу.  Патріотичне спрямування творів мистецтва в умовах воєнного стану», «Ціннісний арсенал підручників та дидактичного матеріалу з мистецтва для 7 класу Нової української школи: практичний і теоретичний аспекти», «Розвиток емоційної компетентності учасників освітнього процесу засобами мистецтва у період воєнних дій на території України», «Вокально-хорова робота з учнями 7 класу. Робота над пісенним репертуаром та набуття співацьких навиків», «Розвиток творчого потенціалу учнів у царині образотворчого мистецтва Нової української школи. Застосування інноваційних технологій»,  «Досвід учасників Всеукраїнського конкурсу “Учитель року” у номінації “Образотворче мистецтво”: творчі здобутки».  

Наталія Саранчук ознайомила присутніх із питанням реалізації компетентнісного підходу у вивченні предметів художньо-естетичного циклу, вивченням творів мистецтва патріотичного спрямування в умовах воєнного стану. Учителі праналізували ціннісний арсенал підручників та дидактичний матеріал з мистецтва для 7 класу Нової української школи.

   Віктор Кавецький розповів про емоційну саморегуляцію (управління особистістю власними емоціями), про регуляцію емоційних станів (арттерапія, малюнкова терапія, музикотерапія, бібліотерапія, танцювальна терапія, кінотерапія, лялькотерапія).

   Галина Місько запропонувала присутнім цікаві взірці вокально-хорової роботи, підкреслила актуальність хорового співу у загальноосвітніх навчальних закладах, розповіла про проблеми організації хорових колективів у воєнний період.

   Світлана Вольська ознайомила присутніх із можливостями реалізації творчого потенціалу учнів на уроках образотворчого мистецтва у Новій українській школі.

   Семінар для учителів мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників завершився виробленням відповідних методичних рекомендацій. Учасники отримали цікаву інформацію, обмінялись враженнями щодо реалізації запропонованого матеріалу, досвіду роботи учителів мистецтва, унесли наступні пропозиції у практику роботи педагогів:

  1. Опрацювати відео, аудіоматеріали, презентації, розглянуті під час проведення семінару і запропонувати учителям мистецтва використовувати їх на уроках мистецької освітньої галузі та у позакласній роботі.

  2. Підвищувати власний рівень психолого-педагогічної, загальнокультурної та фахової підготовки з питань викладання теми «Здобуття мистецького досвіду у різних видах практичної діяльності на уроках предметів художньо-естетичного циклу у Новій українській школі».

  3. Брати участь у тренінгах, майстер-класах, засіданнях методичних об'єднань, семінарах, творчих студіях, онлайн-дискусіях з питань мистецької самоосвіти для учителів предметів художньо-естетичного циклу.

  4. Вивчати кращий педагогічний досвід, ефективні засоби навчання для забезпечення якісної мистецької освіти згідно із Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реформування освітньої галузі.

  5. Консультантам центрів професійного розвитку педагогічних працівників провести відповідні семінари для учителів мистецтва та консультантів з питань професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Здобуття мистецького досвіду у різних видах практичної діяльності на уроках предметів художньо-естетичного циклу у Новій українській школі».

Нагородження учасників ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів та соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» у номінації «Корекційно-розвиткові програми»

 

   20 березня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти відбулось нагородження учасників ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів та соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» в номінації «Корекційно-розвиткові програми».

     З вітальним словом виступили заступник директора науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва ТОКІППО Ігор Вітенко та в.о.заступника директора з науково-педагогічної та виховної роботи Тетяна Магера й нагородили грамотами і подяками переможців ІІ етапу:

        - Дипломом І ступеня – Воронюк Галину Григорівну, практичного психолога Бучацького ліцею імені Святого Йосафата;

       - Дипломом ІІ ступеня - Матевощук Іванну Петрівну, практичного психолога Лановецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 2 Лановецької міської ради;

       - Дипломом ІІІ ступеня – Деркач Людмилу Львівну, практичного психолога Білобожницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

     У заході взяла участь переможниця ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів та соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» в номінації «Профілактичні програми» Кравчук Галина Богданівна.

      Подяками також були нагороджені:

- Понижайло Таїса Петрівна, практичний психолог Буглівського ЗЗСО І_ІІІ ст.;

- Войцещук Галина Миколаївна, соціальний педагог Буглівського ЗЗСО І_ІІІ ст.;

- Іліщук Ольга Степанівна, практичний психолого Ягільницького ОЗ загальної середньої освіти І-ІІІ ст. Нагірянської сільської ради;

- Копачівська Світлана Володимирівна, практичний психолог КЗ «Великобірківський ліцей ім.С.Балея»;

- Капелусь Оксана Богданівна, соціальний педагог КЗ «Великобірківський ліцей ім.С.Балея»;

- Коритко Олена Вікторівна, практичний психолог ДНЗ №7 м. Чортків;

- Федун Людмила Петрівна, практичний психолог Гусятинського ЗДО ясла-садка «Дзвіночок»;

- Гусарук Ірина Михайлівна, практичний психолог Кременецької гімназії №2 з поглибленим вивченням іноземних мов;

- Дворецька Ольга Василівна, соціальний педагог Кременецької гімназії №2 з поглибленим вивченням іноземних мов;

- Осуховська Ірина Миколаївна, практичний психолог ТЗОШ І-ІІІ ст.№18;

- Ханенко Світлана Василівна, практичний психолог ТПШ №5;

- Процишин Вікторія-Діана Петрівна, практичний психолог ТСШ І-ІІІ ст.№17 ім.В.Вихруща.

    Голова та члени журі, а також учасники мали змогу висловити свої думки та подяку за активну участь у конкурсі, професійність, творчий підхід та відкритість в організації та проведенні конкурсу. Побажали всім успіхів в професійній сфері, невпинного розвитку, натхнення й невичерпної енергії в роботі,  творчих злетів й надалі продовжувати вдосконалюватись та перемагати.

 
 
 
 
 
 
Круглий стіл для соціальних педагогів освітніх закладів «Формування соціальної компетентності шляхом розвитку психолого-педагогічної та емоційної складової особистості» 

 

21 листопада 2023 р. методистами навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи організовано і проведено онлайн-круглий стіл для соціальних педагогів освітніх закладів «Формування соціальної компетентності шляхом розвитку психолого-педагогічної та емоційної складової особистості».

   Робота круглого столу розпочалась із вітального слова Тетяни Магери, методиста, в.о. заступника директора з науково-педагогічної та виховної роботи, яка окреслила актуальність проблематики заходу.

  Оксана Жизномірська, канд. псих. наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти висвітлила питання соціальної компетентності особистості як передумови її успішного самоствердження та ефективної взаємодії у суспільстві.

   На відновленні соціальної компетентності в учнів під час війни зосередила увагу Світлана Ярмолицька, методист НМЦПССР.

  Наталя Костюк, директор Центру соціально-психологічної реабілітації дітей та Центру Барнахус презентувала модель Барнахус та розкрила особливості здійснення соціалізації та реабілітації дітей у ЦСПР.

  Із питанням формування та збереження соціальної компетентності в умовах цифрового освітнього середовища ознайомила Надія Мерена, методист НМЦПССР.

   Ігор Ковалик, керівник ГО «Гуртом!» акцентував увагу на формуванні національної ідентичності у здобувачів освіти через ціннісні орієнтири УХВЛ.

    В рамках круглого столу практичним досвідом роботи ділились соціальні педагоги області, які окреслили наступні питання, а саме:

  • «Розвиток соціальних навичок у дітей для ефективної взаємодії в освітньому середовищі у воєнний час» (Оксана Клуб, соціальний педагог Старопочаївської ЗОШ І-ІІІст. Почаївської ТГ);

  • «Психолого-педагогічний аспект асертивної поведінки як ресурс соціалізації особистості» (Люба Копач соціальний педагог КЗ «Великоглибочецька ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Я.Стецюка».);

  • «Життєва самореалізація учасників освітнього процесу через засоби активізації внутрішніх ресурсів» (Ганна Руда, соціальний педагог Зборівської ЗОШ І-ІІІст. № 1).

   Учасникам круглого столу Інна Сіньковська, завідувач науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО продемонструвала використання інформаційних джерел у роботі соціального педагога.

   Усі учасники круглого столу активно брали участь у роботі і відзначили актуальність і корисність таких зустрічей.

   По завершенні круглого столу були підведені підсумки та вироблені рекомендації щодо подальшої роботи із зазначеної теми.

Засідання інтервізійної групи для практичних психологів опорних шкіл на тему «Інтервізія як форма методичного супроводу професійного розвитку практичного психолога»
 Відповідно до плану роботи ТОКІППО 17 листопада 2023 року відбулося чергове засідання інтервізійної групи для практичних психологів опорних шкіл на тему «Інтервізія як форма методичного супроводу професійного розвитку практичного психолога». Метою роботи було підвищення рівня професійної компетентності працівників психологічної служби; оволодіння новими техніками в процесі надання допомоги педагогам, здобувачам освіти та їхнім батькам в умовах воєнного стану, залучення працівників психологічної служби до інноваційних форм роботи з суб’єктами освітнього процесу.
   У процесі конструктивної співпраці  проаналізовано структурні та функціональні чинники у процесі партнерської взаємодії, визначено шляхи побудови конгруентних стосунків у системі «працівник психологічної служби – суб’єкт освітнього процесу в закладі освіти»; окреслено пріоритетні напрями  діяльності працівників психологічної служби в умовах нової реальності. Практичні психологи обмінялися також досвідом щодо діяльності в умовах інклюзивного середовища і взяли активну участь в пошуку шляхів розв’язання конкретних проблем, що виникають в  практичній діяльності  працівників психологічної служби. Зустріч пройшла в невимушеній, дружній і щирій атмосфері.
Круглий стіл – дискусійна платформа для вчителів початкових класів та вихователів ГПД
 

 09 листопада 2023 року за допомогою інтернет ресурсу Google Meet відбувся круглий стіл на тему «Принципи управління класом: як подружитися з учнем і  бути авторитетом». Для участі в заході були запрошені вчителі початкових класів та вихователі груп подовженого дня ЗЗСО Тернопільської області.

   Розпочала захід Лариса Коненко, завідувач відділу дошкільної та початкової освіти інституту, яка ознайомила присутніх з основними принципами управління класом у початковій школі.

  Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук, розкрила секрети створення сприятливого психологічного клімату в класі.

  Про особливості спілкування педагога з молодшими школярами в період воєнного часу повідомила Сніжана Кухтяк, методист відділу дошкільної та початкової освіти інституту.

  Ірина Олексюк, вчитель початкових класів ОЗ Горинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Кременецької міської ради, з власного досвіду розповіла про способи згуртування учнівського колективу.

  Найефективніші форми онлайн комунікації з учнями початкових класів в умовах дистанційного та змішаного навчання присутнім продемонструвала Ольга Іваночко, методист відділу дошкільної та початкової освіти інституту.

Завершився тиждень кафедри соціальної роботи та менеджменту соціокультурної діяльності ТНПУ: дайджест подій
 
 

Цьогоріч проведення тижня кафедри соціальної роботи та менеджменту соціокультурної діяльності приурочене до Дня працівника соціальної сфери, яке в Україні відзначали 5 листопада. Тиждень був насичений подіями наукового, просвітницького, благодійного спрямування, до проведення яких активно залучались викладачі, здобувачі освіти, роботодавці та партнери кафедри.


Розпочався тиждень з благодійного ярмарку на підтримку Збройних Сил України, бо лише завдяки їм ми маємо можливість працювати, навчатись, радіти кожному дню. Викладачі та студенти підготували для ярмарку випічку та солодощі, а зібрані кошти передали Добровольчому розвідувальному батальйону «Сонечко».

3 листопада з гостьовою лекцією на тему «Формування майбутніх соціальних педагогів/працівників до психолого-соціальної самопідтримки та підтримки учасників освітнього процесу в кризових ситуаціях» перед викладачами та студентами виступив Кавецький В.Є., к. пед. н., доцент, завідувач кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти. 

І на завершення викладачі та студенти зійшлися у інтелектуально-розважальній грі «Ігри Розуму», в якій, як і годиться, перемогла Дружба!

Далі буде!



Кафедра соціальної роботи
та менеджменту соціокультурної діяльності ТНПУ


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Засідання інтервізійної групи для практичних психологів та соціальних педагогів на тему «Інтервізія як метод навчання і професійної підтримки працівників психологічної служби»

  


20 жовтня 2023 р. відповідно до плану роботи науково-методичного тренінгового центру ТОКІППО відбулося засідання інтервізійної групи для практичних психологів та соціальних педагогів на тему «Інтервізія як метод навчання і професійної підтримки  працівників психологічної служби», організоване та проведене доцентом, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидатом педагогічних наук                      Кавецьким В. Є.

  Метою роботи інтервізійної групи було підвищення рівня професійної компетентності працівників психологічної служби; опанування новими консультативними підходами в контексті моделювання ситуацій консультативної взаємодії, оволодіння новими техніками в процесі надання допомоги педагогам, здобувачам освіти та їхнім батькам, залучення працівників психологічної служби до інноваційних форм роботи з суб’єктами освітнього процесу.

  Зокрема, обговорено такі питання: особливості інтервізійної підтримки працівників психологічної служби в умовах воєнного стану, формування готовності педагогічних працівників до психолого-соціальної самопідтримки та підтримки учасників освітнього процесу в кризових ситуаціях, також були проаналізовані ситуації, що виникають у роботі психологів з учасниками освітнього процесу.

  Під час засідання психологи активно та творчо працювали обмінювалися досвідом та поглядами, а також відзначили актуальність і корисність таких зустрічей.

Заняття-практикум в рамках Школи педагогічної майстерності

 
  19 жовтня 2023 року за допомогою інтернет ресурсу Google Meet відбулося  заняття-практикум на тему «Особливості організації освітнього процесу в 3-4 класах. Нові прогресивні технології – шлях до формування творчої особистості». Для участі в заході були запрошені вчителі третіх та четвертих класів ЗЗСО Тернопільської області.

  Розпочала захід Лариса Коненко, завідувач відділу дошкільної та початкової освіти інституту, яка ознайомила присутніх з планом заняття-практикуму та розповіла про методи і прийоми формування позитивної мотивації та активізацію навчально-дослідницької діяльності учнів 2 циклу навчання.

  Про вплив використання технологій штучного інтелекту на розвиток молодших школярів повідомила Сніжана Кухтяк, методист відділу дошкільної та початкової освіти інституту.

  Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук, продемонструвала присутнім важливість того, як навчитися співпереживати собі та іншим за допомогою практик СЕЕН.

 Про навчально-методичне забезпечення 3-4 класів та шляхи подолання освітніх втрат від авторів підручників видавництва «Ранок»,  детально розповіла Любов Яковенко, промоутер-методист навчального відділу, автор дитячої та методичної літератури видавництва «Ранок».

 З власного досвіду роботи, про організацію освітнього процесу в  4-х класах в умовах воєнного стану та особливості проведення та оцінювання діагностувальних робіт повідомила Тетяна Булатова, вчитель початкових класів Білокриницької ЗОШ І-ІІІ ступенів Кременецької ТГ.

 Оксана Мочук, методист центру інформатики, ІКТ і дистанційної освіти продемонструвала як створювати якісний навчальний комікс за допомогою простих сервісів.

 На завершення заходу всі присутні обговорила питання, які їх цікавили та висловили щиру вдячність за отримані знання та навички. 

Професійний діалог для практичних психологів закладів загальної середньої освіти «Основи професійної та емоційної безпеки фахівця в сучасному освітньому просторі»

 

18 жовтня 2023 р. працівниками навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи організовано і проведено професійний діалог для практичних психологів закладів загальної середньої освіти «Основи професійної та емоційної безпеки фахівця в сучасному освітньому просторі».

  Відкрила і налаштувала учасників на роботу Зоряна Коротюк, в.о. завідувача навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО, яка водночас була модератором заходу.

 Учасники заходу розглянули ряд актуальних тем, які сьогодні набувають першочергового значення в професійній діяльності практичного психолога в освітньому просторі.

 Оксана Жизномірська, канд.псих.наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, у своїй доповіді акцентувала увагу на питанні «Емоційна стійкість особистості як одна з детермінант ефективної професійної діяльності в освітньому просторі».

 «Інфогігієна та цифрова безпека фахівця психологічної служби в сучасних умовах», - тема, яку презентувала Оксана Городецька, доцент кафедри менеджменту та методології освіти ТОКІППО, кандидат педагогічних наук.

 Зоряна Коротюк окреслила питання щодо створення та організації сучасного освітнього середовища для професійної діяльності фахівця.

 Про психологічні механізми відновлення фахівця психологічної служби, який працює з дітьми та дорослими, що проживають кризу, доповіла Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.

 Надія Мерена, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО, ознайомила учасників заходу із особливостями застосування цифрових технологій в підтримці психологічного благополуччя працівника психологічної служби, розповіла про мобільні застосунки та подкасти, які може використовувати практичний психолог для збереження психічного здоров’я учасників освітнього процесу та власного емоційного стану.

 Під час професійного діалогу усі учасники брали активну участь в обговоренні питань даної теми, надавали зворотній зв'язок після практичних вправ, проведених методистами НМЦПССР, були відкритими та доброзичливими. Висловлювали щирі подяки про актуальність і практичність зустрічі та виявили сподівання на подальшу ефективну роботу у цьому напрямку.

 Ми дякуємо усім за участь та співпрацю задля перемоги!

 До нових зустрічей!

 Все буде Україна!

 

Заняття школи професійного зростання «Інклюзивне навчання в закладах освіти: кроки до успіху, нові горизонти сприйняття»


Час і батькам, і вчителям глибоко усвідомити, що ані

школа без сім’ї, ані сім’я без школи не можуть упоратися

з найтоншими, найскладнішими завданнями становлення людини

                                                                             Василь Сухомлинський

  Запровадження інклюзивної освіти є складним процесом. Адже вона потребує значних нововведень та матеріальних вкладень. Саме недостатність фінансування та кваліфікованих кадрів є основними перешкодами для повноцінного функціонування інклюзії. Варто зазначити, що першим і найважливішим кроком у напрямку її впровадження є формування інклюзивної культури – такої свідомості співробітників школи, що базується на розумінні загальних принципів системи, підтримці інклюзивних цінностей, глибокому усвідомленні сторін інклюзивного процесу та моральній готовності до прийняття та менторства дітей з особливими потребами.  Кожному педагогу важливо навчитися ставити себе на місце таких учнів, бачити в них не вади, а особливості та перспективи, а також правильно будувати взаємодію особливих дітей з однокласниками.

  Такі важливі аспекти організації сучасного освітнього процесу та педагогічної діяльності розглядалися на занятті школи професійного зростання «Інклюзивне навчання в закладах освіти: кроки до успіху, нові горизонти сприйняття» для класних керівників закладів загальної середньої освіти області, організованому та проведеному Оксаною Сесик та Оксаною Жизномірською.

     Відкрила захід, привітавши присутніх та бажаючи усім плідної та конструктивної роботи,  в. о. заступника директора ТОКІППО з науково-педагогічної та виховної роботи Тетяна Магера

      Упродовж заняття обговорювалися актуальні психолого-педагогічні питання:

  • «Інклюзія в освіті. Основні напрямки підтримки особистості. Безбар’єрне навчання» (Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти).
  • «Основні форми співпраці класного керівника з учнями «особливого» мислення, батьками, адміністрацією закладу» (Оксана Сесик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).
  • «Формування позитивної мотивації дітей з особливими освітніми потребами до навчання» (Оксана Бабіц, голова методичного об’єднання класних керівників, учитель математики Тернопільського навчально-реабілітаційного центру).
  • «Інклюзія – виклик сьогодення для сучасної школи та педагога: психологічні техніки» (Людмила Семенча, кандидат психологічних наук, викладач КЗ «Нікопольський фаховий педагогічний коледж» Дніпропетровської обласної ради»).
  • «Особливості роботи з дітьми з ООП у закладах мистецького спрямування (з досвіду роботи)» (Оксана Пастушок, кандидат педагогічних наук, директор Школи мистецтв м. Нікополь).
  • «Інструменти комунікації вчителів та дітей у стресових ситуаціях. Формування стресостійкості у педагога (з досвіду роботи)» (Людмила Пірог, практичний психолог ТНВК "Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого").

   Своїми творчими здобутками (чудовими власними поетичними творами) як одним з механізмів формування літературної компетентності особистості педагога для відновлення ресурсу та життєстійкості поділилася Раїса Обшарська, завідувачка Чортківського ЗДО «Золота Рибка», членкиня Національних спілок журналістів та письменників України.

  Присутнім було запропоновано для використання у роботі рекомендаційний бібліографічний список літератури, підготовлений Інною Сіньковською, завідувачем науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО.

   Щиро дякую виступаючим за високопрофесійну, довершену та актуальну інформацію, а всім учасникам ШПЗ  – за активність та співпрацю.   

 
 
Проведено VІ Міжнародну науково-практичну конференцію «Розвиток професійної майстерності педагога в умовах нової соціокультурної реальності»










 

05-06  жовтня 2023 року у місті Тернополі проведено VІ Міжнародну науково-практичну конференцію «Розвиток професійної майстерності педагога в умовах нової соціокультурної реальності», організаторами якої був Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти у співпраці з: Міністерством освіти і науки України, ДНУ “Інститут модернізації змісту освіти”, Тернопільською обласною військовою адміністрацією, Тернопільська обласною радою, департаментом освіти і науки Тернопільської ОВА, Західноукраїнським національним університетом, Тернопільським національним медичним університетом імені І.Я. Горбачевського, Тернопільським національним технічним університетом імені Івана Пулюя, Тернопільським національним педагогічним університетом  імені Володимира Гнатюка, Університетом Григорія Сковороди в Переяславі, Анкарским університетом  Хаджи Байрам Вели (Турецька республіка), Анатолійським університетом (Турецька республіка), Тракійським університетом (Турецька республіка),  Люблінською Вищою Школою (Рикі, Польща), Вищою школою бізнесу і менеджменту (Чеханув, Польща), Міжнародною Академією Прикладних Наук (Ломж, Польща), відділом порівняльної педагогіки Інституту педагогіки НАПН України.

У роботі конференції взяли участь понад 250 науковців і практиків освітньої галузі. Зокрема, тези  на адресу оргкомітету надіслали 21 доктор наук і 76 кандидатів наук (докторів філософії) з України, Австрії, Туреччини, Латвії, Польщі і Китаю.

  Науковий захід відкрив Петровський Олександр Миколайович, кандидат історичних наук, доцент, директор Тернопільського ОКІППО, який привітав учасників VІ Міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток професійної майстерності педагога в умовах нової соціокультурної реальності». Також з вітальним словом до учасників звернулися  науковці та викладачі вищих освітніх закладів зарубіжжя: Бауер Томас, доктор наук, професор, Erasmus – координатор, керівник міжнародного відділу  Віденської педагогічної вищої школи (Австрія); Уммугульсум Дохман, доктор кафедри перекладу літературного факультету Тракійського університету в Едірне (Турецька республіка), Яковишин Руслан Ярославовичкандидат педагогічних наук, професор надзвичайний, ректор Люблінської Школи Вищої (Польща),     Катажина Куявяк, магістр, проректор Вищої Школи Бізнесу і Менеджменту в Чєханові (Польща). Шарлович Зоя Павлівна, кандидат педагогічних наук, ад'юнкт, спеціаліст відділу профорієнтації та міжнародної співпраці Міжнародної Академії Прикладних Наук в Ломжі (Польща), Даніель Каспурц, викладач Центру інтернаціоналізації PH-Kärnten (Клагенфурт, Каринтія, Австрія).

Цікавими і змістовними були виступи на пленарному засіданні щодо актуальних проблем розвитку професійної майстерності педагога в умовах нових суспільних викликів. Зокрема, учасникам конференції були запропоновані виступи на такі теми:

ОСОБЛИВОСТІ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ РОБОТИ З ДІТЬМИ У ЗЗСО В УМОВАХ РЕЖИМУ ВОЄННОГО СТАНУ

Петровський Олександр Миколайович, кандидат історичних наук, доцент, директор Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти              (м. Тернопіль).

ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОГО ЕКОЛОГІЧНО БЕЗПЕЧНОГО ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ШЛЯХОМ ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ РОБОТИ В СИСТЕМІ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

Вітенко Ігор Михайлович, кандидат географічних наук, доцент, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Тернопіль)

ЗМІШАНА МОБІЛЬНІСТЬ ЯК ЗАСІБ ДЛЯ БІЛЬШ ГНУЧКОЇ ТА ДОСТУПНОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ МОБІЛЬНОСТІ В ЄВРОПІ

Бауер Томас, доктор наук, професор, Erasmus – координатор, керівник Центру інтерналізації  Віденської педагогічної вищої школи (Австрія).

ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ ВИЩОЇ ОСВІТИ УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЇ В ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСЛІДНИЦЬКИЙ ПРОСТІР

Локшина Олена Ігорівна, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, завідувач відділу порівняльної педагогіки Інституту педагогіки НАПН України  (м. Київ).

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ВИЩОЇ ОСВІТИ В УНІВЕРСИТЕТАХ ТУРЕЧЧИНИ

Уммугульсум Дохман, доктор кафедри перекладу літературного факультету Тракійського університету в Едірне (Турецька республіка).

ОСОБЛИВОСТI СПIЛКУВАННЯ СОЦIАЛЬНОГО ПЕДАГОГА ТА СОЦIАЛЬНОГО ПРАЦIВНИКА З ЧЛЕНАМИ РОДИН ВIЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦIВ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Трубавіна Ірина Миколаївна, доктор педагогічних наук, професор кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Унiверситету Григорiя Сковороди в Переяславi (м. Переяслав)

Чередниченко Олександр Юрійович, кандидат економічних наук, професор спецкафедри №1 Iнституту пiдготовки юридичних кадрiв для СБУ Нацiонального юридичного університету iменi Ярослава Мудрого (м. Харків)

РОЗВИТОК ПРОФЕСІЙНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ ВИКЛАДАЧІВ В СИСТЕМІ  ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ

Шарлович Зоя Павлівна, кандидат педагогічних наук, ад'юнкт, спеціаліст відділу профорієнтації та міжнародної співпраці Міжнародної Академії Прикладних Наук в Ломжі (Польща).

РОЗВИТОК КЕРІВНИХ КАДРІВ ЗАКЛАДІВ СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ВЛАДИ

Шевченко Володимир Миколайович, доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, професор кафедри спеціальної освіти факультету педагогічної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка (м. Львів).

ДИДАКТИЧНА КУЛЬТУРА СУЧАСНОГО ПЕДАГОГА

Вихрущ Анатолій Володимирович, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри української мови Тернопільського національного медичного університету імені   І.Я. Горбачевського (м. Тернопіль).

РОЛЬ ВЧИТЕЛЯ В НАВЧАННІ ІНОЗЕМНИХ МОВ В ДОБУ ЦИФРОВОЇ ОСВІТИ

Айсун Озсунар, викладач кафедри іноземних мов Університету національної оборони Туреччини

ПРОЕКТНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЯК ПРІОРИТЕТНА ПЕРСПЕКТИВА ОСВІТНЬОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

Супрун Дар'я Миколаївна, доктор педагогічних наук, професор кафедри соціальної роботи та реабілітації Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Київ)

АНДРАГОГІЧНІ ПІДХОДИ ДО РОБОТИ З ПЕДАГОГАМИ В УМОВАХ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ

Шкабаріна Маргарита Андріївна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри психології та інклюзивної освіти Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Рівне).

Модератором пленарного засідання був Вітенко Ігор Михайлович, кандидат географічних наук, доцент, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти.

Науковці і практики продовжили свою роботу на секційних засіданнях, тематика яких окреслена такими напрямами:

  1. Якість вищої освіти: система неперервної освіти, підготовки і підвищення кваліфікації професійних кадрів.
  2. Професійний розвиток педагога: вітчизняний і зарубіжний досвід.
  3. Психолого-педагогічний супровід професійного зростання вчителя в контексті реалізації Концепції «Нова українська школа».
  4. Інноваційні педагогічні технології в контексті сучасних суспільних викликів.
  5. Особливості професійної діяльності педагога в умовах воєнного стану.
  6. Діяльність педагога в умовах інклюзивного освітнього середовища.
  7. Особистісний і професійний розвиток керівних кадрів закладів освіти в умовах децентралізації влади.

Роботу конференції було продовжено  06 жовтня 2023 року. На базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти було проведено онлайн майстер-класи, на яких провідні психологи, психотерапевти і педагоги демонстрували інноваційні технології, педагогічні практики, інструменти навчання, викладання, спрямовані на підвищення рівня фахової майстерності педагогічних працівників.

Зокрема, учасники конференції мали змогу взяти участь у роботі таких майстер-класів:

  1. МАЙСТЕР-КЛАС «РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПТУ НООСФЕРИ В ОСОБИСТІСНОМУ І ПРОФЕСІЙНОМУ ПРОСТОРІ ПЕДАГОГА»

МИШКАЛЕНКО ЛЮДМИЛА ІВАНІВНА, психоаналітик французької школи, арт-терапевт, тренер, коуч Східноєвропейської асоціації арт-терапевтів (м. Київ-Лондон)

  1. МАЙСТЕР-КЛАС «Я І МОЄ ТІЛО В СИТУАЦІЇ СТРЕСУ. ТЕХНІКИ ТІЛЕСНО-ОРІЄНТОВАНОЇ ТЕРАПІЇ»

СЕМЕНЧА ЛЮДМИЛА ГРИГОРІВНА, кандидат психологічних наук, викладач психолого-педагогічних дисциплін КВНЗ «Нікопольський педагогічний коледж» ДОР (м. Нікополь)

  1. МАЙСТЕР-КЛАС «РЕАЛІЗАЦІЯ МЕТОДУ ARDETOX ЗАСОБАМИ STEAM»

КОРИЦЬКА ГАЛИНА РОМАНІВНА, кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри змісту і методик навчання Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Тернопіль)

ДОЛГА УЛЯНА ІГОРІВНА,  учителька мистецтва та технології Запорізької гімназії № 84 Запорізької міської ради, аспірантка факультету технологій та дизайну Українського державного університету  імені Михайла Драгоманова (м. Запоріжжя)

СІРОПОЛ СВІТЛАНА ЄВГЕНІВНА,  учителька української мови та літератури Запорізької гімназії № 84 Запорізької міської ради, тренерка НУШ (м. Запоріжжя)

  1. МАЙСТЕР-КЛАС «ЗАБУВАТИ, ПРАЦЮВАТИ, ЛЮБИТИ: ТРИ КРОКИ ДО ПОДОЛАННЯ ТРАВМИ»

НЕСМАШНА ГАЛИНА ЄВГЕНІВНА, психолог Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу,  психотерапевт за напрямком «Позитивна психотерапія», травматерапія EMDR, член УСП (м. Тернопіль)

  1. МАЙСТЕР-КЛАС «МАНДАЛОТЕРАПІЯ, ЯК ШЛЯХ ДО ВІДНОВЛЕННЯ (ВИГОТОВЛЕННЯ МАНДАЛИ ЗА РОКОМ НАРОДЖЕННЯ АБО ІМ'ЯМ)»

ПАСТУШОК ОЛЬГА ІВАНІВНА, кандидат педагогічних наук, директор Школи мистецтв (м. Нікополь)

Також педагоги мали змогу бути учасником низки онлайн тренінгів (навчання за програмами короткострокового підвищення кваліфікації):

  1. ТРЕНІНГ «ПЕДАГОГІЧНИЙ ФРОНТ: НОВІ СТАВЛЕННЯ, ЗНАННЯ, ВМІННЯ»

ХОМА СВІТОЗАРА ОЛЕГІВНА, методист , в.о. завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Тернопіль)

  1. ТРЕНІНГ "ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВИКОРИСТАННЯ ТЕХНОЛОГІЙ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ В ОСВІТІ "

ОЛЕКСЮК ОЛЕСЯ РОМАНІВНА, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри змісту і методик навчальних предметів Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Тернопіль)

ГАЙДА ВАСИЛЬ ЯРОСЛАВОВИЧ, доктор філософії, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури  Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної і педагогічної освіти  (м. Тернопіль)

  1. ТРЕНІНГ «СУЧАСНІ МЕТОДИКИ РОБОТИ З УЧНІВСЬКИМ ХОРОВИМ КОЛЕКТИВОМ»

САРАНЧУК НАТАЛІЯ РОМАНІВНА, методист відділу навчальних предметів суспільно-гуманітарного та художньо-естетичного циклів Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Тернопіль)

  1. ТРЕНІНГ «ВИВЧЕННЯ ПРЕДМЕТІВ ПРИРОДНИЧО-МАТЕМАТИЧНОГО ЦИКЛУ НА ЗАСАДАХ ІНТЕГРАЦІЇ. ІНТЕГРОВАНЕ НАВЧАННЯ ЯК ТРЕНД СУЧАСНОЇ ОСВІТИ»

ІВАНЮК ТЕТЯНА ГЕОРГІЇВНА, методист, в.о. завідувача відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти  (м. Тернопіль)

  1. ТРЕНІНГ «ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА В УМОВАХ РЕФОРМУВАННЯ ГАЛУЗІ ОСВІТИ В УКРАЇНІ»

ШЕВЧУК ЛАРИСА ФЕОФАНІВНА, фахівець (консультант), практичний психолог комунальної установи Інклюзивно-ресурсний центр Кременецької міської ради (м. Кременець)

Під час роботи конференції було запропоновано цікаві підходи, ідеї, бачення та пропозиції щодо підвищення  рівня професійної майстерності педагогічних працівників в умовах реалій сьогодення. Упродовж двох днів учасники конференції мали змогу познайомитися, обговорити професійні питання, обмінятися власними напрацюваннями  та окреслити перспективи щодо розв’язання актуальних завдань, які стоять перед освітою. Аудиторія тренерів-практиків (їх зазначено вище) презентувала колегам свої надбання та практичний досвід різної тематики. Загалом протягом двох днів учасники мали змогу збагатилися новими знаннями щодо розвитку власних професійно значущих якостей та удосконалення своєї фахової майстерності. Учасники VI Міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток професійної майстерності педагога в умовах нової соціокультурної реальності» позитивно відгукувалися про організацію та змістове наповнення заходу та щиро дякували її  організаторам, виступаючим, тренерам, відмітивши потрібність заходів такого рівня і необхідність проведення їх у майбутньому.

 

Відбувся практикум ,,Оцінювання управлінських процесів в закладах загальної середньої освіти’’

 

З метою підвищення рівня професійних компетентностей щодо організації та проведення самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладах освіти 28 вересня 2023 року для заступників керівників опорних закладів освіти області за допомогою інтернет ресурсу Google Meet відбувся практикум ,,Оцінювання управлінських процесів в закладах загальної середньої освіти’’.

  Про самооцінювання як компонент  професійної діяльності управлінців розповів В. Є. Кавецький, в. о. завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти ОКІППО, доцент, кандидат педагогічних наук.

   Заступники директора опорного закладу Теребовлянська ЗОШ І-ІІІ ст. №1. С. В. Терещенко, О. М. Ліщинська поділилися досвідом роботи щодо проведення самооцінювання управлінських процесів закладу освіти як важливої складової самооцінювання освітньої діяльності закладу освіти, приділивши увагу саме особливостям самооцінювання в опорному закладі та його філіях, підкреслили роль педагогічної ради як основного колегіального органу управління закладу освіти у проведенні самооцінювання освітньої діяльності.

  Про реалізацію Стратегії закладу освіти через систему планування, в основі якої річний план роботи розповіла В. Я. Білик, заступник директора Лановецького ЗЗСО І-ІІІ ст. №2, яка відзначила важливість єдиного курсу розвитку стратегії закладу освіти і стратегії розвитку освіти громади

  Р. Б. Мельничук, методист відділу дошкільної та початкової освіти, підкреслила актуальність упровадження інноваційних та освітніх технологій в управлінській діяльності закладу освіти як необхідний крок до впровадження НУШ в базовій середній школі.

  Разом з О. О. Бас, методистом відділу освітнього адміністрування, заступники керівників обговорили актуальні питання, що виникають в процесі самооцінювання управлінських процесів закладів освіти, зокрема опорних закладів та їх філій, підсумували інформацію, отриману в процесі проведення практикуму, підвищили рівень професійних компетентностей щодо організації та проведення самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладі загальної середньої освіти.

 
 
Про День пам’яті загиблих захисників України

Щороку 29 серпня в Україні відзначається День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Це не єдиний день у році, коли ми згадуємо, віддаємо шану, розповідаємо про тих, хто віддав життя, щоб відстояти Україну, її державність, незалежність і соборність. Але це особливий день, нагода для всіх у суспільстві разом зосередитися на пам’яті, шані і вдячності.

Цей День пам’яті держава започаткувала в 2019 році. Саме 29 серпня, бо з цією датою пов’язаний один із найтрагічніших епізодів російсько-української війни до повномасштабного вторгнення – вихід українських воїнів з оточення під Іловайськом у 2014 році. Тоді російське керівництво – традиційно для себе – порушило домовленості: українських військових розстріляли, коли вони колонами проходили тим, що мало бути «зеленим коридором». Їхній шлях пролягав через соняшникові поля. Тому традиційним символом пам’ятного дня 29 серпня став соняшник.

Працівники Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти вшанували в цей День о 9:00 хвилиною мовчання пам’ять військовослужбовців і учасників добровольчих формувань, які загинули в боротьбі за незалежність України.

Методисти центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти Тернопільського ОКІППО презентували інформаційні матеріали з нагоди цієї жалобної дати від часу підписання Указу про затвердження пам’ятного дня до сьогодні.

Цього року, поки триває війна до перемоги, ми не можемо ані знати точну кількість, ані назвати всіх поіменно, ані розповісти всі історії. Але ми впевнені, що українське суспільство докладе всіх зусиль, щоб наші загиблі герої були в нашій пам’яті не абстрактною цифрою. Щоб вони отримали максимальну шану, якої тільки заслуговують ті, хто віддав життя за свою країну. Щоб наша пам’ять про них була живою.

Висловлюємо щирі співчуття родинам загиблих захисників, які втратили у війні з російським окупантом своїх рідних.

Вічна пам’ять загиблим, слава і честь живим захисникам!

  

Про участь у заходах з нагоди Дня Незалежності України

24 серпня – День Незалежності України.  Це важливе свято для нашої держави, адже сьогодні, як і багато поколінь тому, українці виборюють свою незалежність зі зброєю в руках.

У заходах з нагоди 32-ї річниці Незалежності України взяли участь адміністрація та працівники Тернопільського ОКІППО. Цьогоріч для відзначення найбільшого державного свята зібралися тернополяни та гості нашого краю, духовенство, представники влади та громадськості, військові та правоохоронці. Відбулась спільна молитва за Перемогу та мир на рідній землі, за кожного Воїна, який боронить сьогодні Україну від ворожої навали і звільняє наші терени від агресора, за всіх, хто кожен день своєю працею наближає нашу найбільшу, єдину на всіх мрію.

Працівники інституту хвилиною мовчання вшанували тих, хто загинув у боротьбі за Незалежність України та спільно виконали Гімн України  та  духовний гімн України «Боже, великий, єдиний».

Колектив Тернопільського ОКІППО щиро вітає усіх з Днем Незалежності України! Віримо в нашу перемогу, в наших воїнів, у силу нашого духу! Спільними зусиллями наближаємо нашу Перемогу!
 

Слава Україні!

Героям слава!

 

 

Засідання творчої групи учителів образотворчого мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Особливості реалізації мистецької освітньої галузі Нової української школи у 6 класі»

23 серпня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet проведено  перше засідання творчої групи учителів образотворчого мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Особливості реалізації мистецької освітньої галузі Нової української школи у 6 класі».

Мета заходу: акцентування уваги на особливостях вивчення мистецтва у 6 класі; дотриманні основних принципів Державного стандарту базової середньої освіти у мистецькій освітній галузі Нової української школи.

Засідання творчої групи провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів,   Віктор Кавецький, доцент, виконувач обов'язків завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти.

Учителі образотворчого мистецтва та консультанти центрів професійного розвитку педагогічних працівників заслухали та обговорили такі питання: «Основні принципи Державного стандарту базової середньої освіти. Типові освітні програми», «Шляхи реалізації вивчення образотворчого мистецтва у 6 класі Нової української школи. Ціннісний арсенал підручників та дидактичного матеріалу», «Розвиток емоційної компетентності учасників освітнього процесу засобами мистецтва», «Реалізація завдань мистецької освітньої галузі у 6 класі: практичні завдання з образотворчого мистецтва».

Наталія Саранчук ознайомила учасників засідання творчої групи із актуальними питаннями щодо вивчення образотворчого мистецтва у 6 класі Нової української школи, звернула увагу на ціннісний арсенал підручників та дидактичного матеріалу, міжгалузеву та міжпредметну реалізацію у процесі  викладання мистецтва. Учасники творчої групи переглянули відеоматеріали майстер-класів для виконання практичних робіт учнями 6 класу Нової української школи.

Віктор Кавецький розповів про компоненти  емоційного інтелекту, прийоми самодопомоги, емоційно-стресові прийоми, підкреслив актуальність використання емоційного інтелекту у сучасній українській школі, зокрема на уроках предметів художньо-естетичного циклу.

Засідання творчої групи для учителів образотворчого мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників завершилось виробленням відповідних методичних рекомендацій:

    Опрацювати матеріали, практичні завдання, розглянуті під час засідання творчої групи, та запропонувати учителям образотворчого мистецтва для використання на уроках образотворчого мистецтва у 6 класі.
    Підвищувати власний рівень психолого-педагогічної, загальнокультурної та фахової підготовки з питань викладання образотворчого мистецтва, зокрема з питань мистецької самоосвіти, міжгалузевої інтеграції.
    Брати участь у тренінгах, майстер-класах, засіданнях методичних об'єднань, семінарах, творчих студіях, онлайн-дискусіях з питань мистецької самоосвіти для учителів предметів художньо-естетичного циклу.
    Вивчати та оновлювати практичні завдання для уроків образотворчого мистецтва у 6 класі Нової української школи.
    Вивчати кращий педагогічний досвід, ефективні засоби навчання для забезпечення якісної митецької освіти згідно із Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реформування освітньої галузі.


Консультантам центрів професійного розвитку педагогічних працівників провести для учителів образотворчого мистецтва науково-методичні заходи на тему «Особливості реалізації мистецької освітньої галузі Нової української школи у 6 класі».

 

 


Особливості організації освітнього процесу з математики учнів 7 класу в умовах впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти

 
23 серпня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти в режимі відеоконференції на платформі Google Meet для консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників та педагогів закладів освіти – учасників інноваційного освітнього проєкту всеукраїнського рівня «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти» проведено вебінар «Особливості  організації освітнього процесу з математики учнів 7 класу   ЗЗСО - учасників інноваційного освітнього проєкту всеукраїнського рівня «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти». До участі в заході долучились понад 30 педагогічних працівників області.

         Учасники вебінару розглянули першочергові завдання задля успішного початку нового навчального року та вироблення ефективних шляхів їх розв’язання, зокрема ознайомились із науково-методичними особливостями навчання математики та організації освітнього процесу з математики учнів 7 класу в умовах впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти. Насамперед учасники ознайомились із віковими та психологічними особливостями семикласників. Компетентну та детальну інформацію з даного питання надала педагогам Жизномірська Оксана Ярославівна, кандидат психологічних  наук, доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти ТОКІППО. Оксана Ярославівна обґрунтувала психологічні аспекти формування мотиваційної складової школярів даної вікової категорії, детально охарактеризувала чинники, які заохочують учнів до навчально-пізнавальної діяльності та якісно впливають на стимулювання до самооцінювання. Науковець порекомендувала оптимальні шляхи використання запропонованих підходів, а також  представила способи розроблення власних прийомів конструктивної та активної взаємодії з семикласниками для розвитку їх мотиваційної складової  та  врахування індивідуальних особливостей .

Методист, в. о. завідувача відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО Іванюк Тетяна Георгіївна ознайомила учасників із новими нормативними документами з питань викладання математики та  рекомендаціями МОН щодо організації освітнього процесу в 7-х пілотних класах. Методист детально зупинилась на сучасних підходах до оцінювання в 7 класах НУШ, розглянула  компоненти системи оцінювання здобувачів освіти з математики, охарактеризувала інструменти та методи формувального оцінювання в роботі вчителя.

Під час проведення заходу учасники мали можливість оволодіти практичним досвідом роботи, що сприятиме  підвищенню професійної компетентності учителів математики у впровадженні нового Державного стандарту базової середньої освіти в закладах загальної середньої освіти області. До уваги учителів математики було представлено навчально-методичний комплекс для вивчення математики у класах НУШ, зокрема посібник  «Жива математика. Геометрія. 7 клас»  від видавництва «Аксіома». Представила матеріали Марія Леонідівна Штокало, заступник директора Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 3 з поглибленим вивченням іноземних мов. Посібник створений у співавторстві з відомими науковцями, розробниками освітніх програм та методистами України, а саме у складі авторів - Юрій Олексійович  Захарійченко та Андрій Вікторович  Паньков.  Педагоги мали нагоду дізнатись про особливості  та концепцію  даного посібника. Важливим параметром представленого сучасного видання є «гнучкість» контенту та зручність у використанні, зокрема передбачено можливість вчителя за наданим QR-кодом зайти на платформу видавництва та на основі запропонованих завдань для організації окремої перевірної роботи розробити власні завдання, беручи до уваги рівень підготовки окремого класу, освітні можливості школярів, особливості організації освітнього процесу за різними модельними програмами.

Педагоги обговорили та виробили план дій  для забезпечення ефективної взаємодії учасників освітнього процесу з математики в закладах загальної середньої освіти області у 2023/2024 навчальному році задля  впровадження сучасних підходів у навчанні математики  та з орієнтацією на практичне застосування отриманих знань, реалізацію цілепокладання у контексті компетентнісно зорієнтованої парадигми освіти.

Організатори заходу сподіваються, що учасники вебінару отримали новий теоретичний та практичний досвід, що стане в нагоді  під час організації освітнього процесу та у викладанні математики у розрізі сучасних вимог та реалізації завдань нового Державного стандарту базової середньої освіти.

 

 

Про проведення Серпневої методичної студії з основ здоров’я з теми Науково-методичний супровід вивчення основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна


    18 серпня 2023 року у режимі відеоконференції на платформі Google Meet проведено методичну  студію з основ здоров’я  на тему «Науково-методичний супровід вивчення основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна освітня галузь  в умовах Нової української школи.»  у рамках Серпневих методичних студій «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал». Більше 70 педагогічних працівників області взяли участь у заході.

    Особливості організації викладання основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна освітня галузь  в умовах Нової української школи  в закладах загальної середньої освіти  області в 2023/2024 навчальному році охарактеризувала методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО  Ольга Турчин Ольга Василівна  ознайомила  учасників із питанням освітніх втрат та розривів та шляхів їх подолання.

   Віктор Кавецький, завідувач  кафедрою педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук, доцент, звернув увагу  присутніх  саме на психологічну  самопідтримку педагога в умовах воєнного стану та надав освітянам психологічні поради зі зняття стресової напруги, яка може виникнути в процесі роботи. Це необхідно для збереження здоров’я не лише самого педагога, але й учнів.

  Людмила Кучер, методист, в. о. завідувача лабораторії  STEM-освіти ТОКІППО ознайомила учасників із шляхами впровадження елементів STEM - освіти в практику діяльності сучасного вчителя соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі. Людмила Андріївна охарактеризувала основні засади та принципи STEM-освіти, ознайомила учасників із модельними програмами STEM навчання, які можуть використовуватись в закладах освіти області у базовому циклі.

    Василь Дяків, вчитель основ здоров’я Заліщицької державної гімназії, Заслужений вчитель України детально розкрив питання науково-методичного забезпечення вивчення інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» Нової української школи із соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі у 6 класі за використання навчально-методичних комплексів. А також порушив питання «Освітні втрати та розриви: підходи до вимірювання».

    Педагогічними лайфхаками вивчення інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» Нової української школи із соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі у  5 – 6  пілотних  класах поділилася вчитель основ здоров’я Шумського опорного закладу загальної середньої освіти Леся Лотоцька.

 

 

Про проведення Серпневої методичної студії з основ здоров’я з теми Науково-методичний супровід вивчення основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна

    18 серпня 2023 року у режимі відеоконференції на платформі Google Meet проведено методичну  студію з основ здоров’я  на тему «Науково-методичний супровід вивчення основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна освітня галузь  в умовах Нової української школи.»  у рамках Серпневих методичних студій «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал». Більше 70 педагогічних працівників області взяли участь у заході.

    Особливості організації викладання основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна освітня галузь  в умовах Нової української школи  в закладах загальної середньої освіти  області в 2023/2024 навчальному році охарактеризувала методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО  Ольга Турчин Ольга Василівна  ознайомила  учасників із питанням освітніх втрат та розривів та шляхів їх подолання.

   Віктор Кавецький, завідувач  кафедрою педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук, доцент, звернув увагу  присутніх  саме на психологічну  самопідтримку педагога в умовах воєнного стану та надав освітянам психологічні поради зі зняття стресової напруги, яка може виникнути в процесі роботи. Це необхідно для збереження здоров’я не лише самого педагога, але й учнів.

  Людмила Кучер, методист, в. о. завідувача лабораторії  STEM-освіти ТОКІППО ознайомила учасників із шляхами впровадження елементів STEM - освіти в практику діяльності сучасного вчителя соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі. Людмила Андріївна охарактеризувала основні засади та принципи STEM-освіти, ознайомила учасників із модельними програмами STEM навчання, які можуть використовуватись в закладах освіти області у базовому циклі.

    Василь Дяків, вчитель основ здоров’я Заліщицької державної гімназії, Заслужений вчитель України детально розкрив питання науково-методичного забезпечення вивчення інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» Нової української школи із соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі у 6 класі за використання навчально-методичних комплексів. А також порушив питання «Освітні втрати та розриви: підходи до вимірювання».

    Педагогічними лайфхаками вивчення інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» Нової української школи із соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі у  5 – 6  пілотних  класах поділилася вчитель основ здоров’я Шумського опорного закладу загальної середньої освіти Леся Лотоцька.
 


Про проведення засідання Серпневої методичної студії з технологій, трудового навчання та креслення

17 серпня 2023 року проведено засідання Серпневої методичної студії з технологій, трудового навчання та креслення у рамках Серпневих методичних студій з теми «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал». У заході взяли участь 77 освітян Тернопільської області.

Метою заходу було інформувати учасників заходу про особливості організації освітнього процесу під час викладання навчальних предметів «Технології», «Трудове навчання» та «Креслення» в 2023/2024 навчальному році; можливості вимірювання освітніх втрат і розривів у технологічній освіті та вибору оптимальних шляхів їх подолання; головні аспекти використання елементів робототехніки та впровадження штучного інтелекту в умовах технологічної освіти; акцентувати увагу на особливостях психологічної підтримки педагогів та інклюзивного навчання здобувачів освіти.

На початку заходу з основними аспектами викладання навчальних предметів «Технології», «Трудове навчання» та «Креслення» у 2023/2024 навчальному році ознайомив присутніх Колодійчук Олег Ярославович, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук.

Про особливості використання елементів робототехніки в умовах виконання колективних і групових проєктів на уроках технологій та трудового навчання інформував Гайда Василь Ярославович, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО, доктор філософії.

Інформацію про специфічність збереження та підтримки психічного здоров’я педагога в умовах війни озвучила Жизномірська Оксана Ярославівна, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат психологічних наук.

Можливості використання інноваційних методик навчання шляхом впровадження штучного інтелекту в освіту висвітлила Олексюк Олеся Романівна, доцент кафедри змісту і методик навчальних предметів Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук.

З доповіддю на тему «Інклюзивне навчання у ЗЗСО: адаптація та модифікація змісту навчання» виступила Мушій Віталія Григорівна, методист, виконувач обов’язки завідувача обласного ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти.

Наприкінці заходу учасники обговорила та проаналізували озвучені виступи, підвели підсумки та виробили рекомендації.


Про проведення Серпневої методичної студії з біології у рамках Серпневих методичних студій з теми «Актуальні питання шкільної біологічної освіти: виклики та шляхи подолання»

     17 серпня 2023 року у режимі відеоконференції на платформі Google Meet проведено методичну  студію з біології на тему «Актуальні питання шкільної біологічної освіти  області: виклики та шляхи подолання»  у рамках Серпневих методичних студій «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал». Більше 80 педагогічних працівників області взяли участь у заході.

   На особливостях  організації викладання біології,  біології та екології в закладах загальної середньої освіти  області в 2023/2024 навчальному році акцентувала увагу методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО  Ольга Турчин. Ольга Василівна  ознайомила  учасників із питанням освітніх втрат та розривів та шляхів їх подолання.

   Віктор Кавецький, завідувач  кафедрою педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук, доцент, звернув увагу  присутніх  саме на психологічну  самопідтримку педагога в умовах воєнного стану та надав освітянам психологічні поради зі зняття стресової напруги, яка може виникнути в процесі роботи. Це необхідно для збереження здоров’я не лише самого педагога, але й учнів.

   Людмила Кучер, методист, в. о. завідувача лабораторії  STEM-освіти ТОКІППО ознайомила учасників із шляхами впровадження елементів STEM - освіти в практику діяльності сучасного вчителя біології. Людмила Андріївна охарактеризувала основні засади та принципи STEM-освіти, ознайомила учасників із модельними програмами STEM навчання, які можуть використовуватись в закладах освіти області у базовому циклі.

      Досвідом роботи поділилися педагоги з таких питань:

«Використання акмеотехнологій на уроках біології під час дистанційного навчання» Галина Сопівник, вчитель біології Тернопільського академічного ліцею «Українська гімназія» імені Івана Франка; «Підвищення рівня ефективності викладання біології та екології. Подолання прогалин у навчанні в умовах воєнного стану» Аліна Кондратюк, вчитель біології Кременецького академічного ліцею імені Уласа Самчука.


 

Серпнева методична студія з фізичної культури

В рамках серпневих методичних студій з теми «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал» 15 серпня 2023 року проведено методичну студію з фізичної культури щодо «Забезпечення якісного освітнього простору з фізичної культури в 2023/2024 навчальному році». Учасники студії: консультанти ЦПРПП, працівники органів управління освітою місцевих територіальних громад, керівники методичних об’єднань учителів фізичної культури та  учителі фізичної культури ЗЗСО області.

Основна мета заходу полягала в ознайомленні учасників з реалізацією методичних підходів за стандартами Нової української школи в умовах воєнного стану, розширенні професійніх знань  щодо планування та організації навчальної діяльністі з фізичної культури згідно науково-методичних і чинних нормативно-правових вимог з урахуванням сучасних підходів до навчання, а також включення в освітній процес можливостей для додаткових форм фізичного виховання.

Ігор Вітенко, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва Тернопільського ОКІППО, доцент, кандидат географічних наук, звернувся до освітян з вітальним словом та націлив фізкультурну спільноту на пошуки ефективних шляхів популяризації здорового способу життя, спортивних ідей і принципів, які допоможуть виховати здорове покоління українців.

Галина Єднак, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО, висвітлила питання  науково-методичного супроводу забезпечення якості викладання фізичної культури в умовах воєнного часу та дотримання вимог Державного стандарту Нової української школи, які потребують орієнтації на вироблення і реалізацію якісно нової, особистісно і компетентісно обґрунтованої основи до підходу збереження і підтримки інтелектуальної та фізичної індивідуальності школярів на всіх етапах навчання з врахуванням особливостей їх рухового і психофізичного розвитку; створення освітнього середовища, яке стимулює фізичну рухову активність особистості; інтенсивне включення в освітній процес школи можливостей для додаткових форм фізичного виховання; створення умов і механізмів фізичного виховання для занять різної спрямованості за інтересами, а також звернула увагу присутніх на  засоби адаптивного фізичного виховання щодо фізичного розвитку і рухових здібностей дітей з особливими освітніми потребами, про підбір  видів спорту, рухливих та спортивних ігор для різних нозологій.

Віктор Кавецький, завідувач  кафедрою педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук, доцент, звернув увагу присутніх  саме на психологічну  самопідтримку педагога в умовах воєнного стану та надав освітянам психологічні поради зі зняття стресової напруги, яка може виникнути в процесі роботи. Це необхідно для збереження здоров’я не лише самого педагога, але й учнів.

Олег Танчук, заступник директора Тернопільської ОДЮСШ окреслив завдання щодо поліпшення спортивної та фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми, організації та проведення спортивно-масових заходів зі школярами області для виявлення кращої команди і кращого закладу загальної середньої освіти зі спортивно-масової роботи, пропаганди та формування засад здорового способу життя серед учнівської молоді.



Методична студія з предметів художньо-естетичного циклу на тему «Особливості організації якісного викладання предметів художньо-естетичного циклу в 2023/2024 н.р.

     15 серпня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти, на платформі сервісу відеоформату Google Meet, проведено методичну студію з предметів художньо-естетичного циклу у рамках обласних Серпневих методичних студій «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал» на тему «Особливості організації якісного викладання предметів художньо-естетичного циклу в 2023/2024 н.р.».

     Мета заходу: підвищити рівень готовності педагогічних працівників до викладання предметів художньо-естетичного циклу у 2023/2024 навчальному році в умовах організації якісного освітнього середовища.У роботі методичної студії взяли участь консультанти з предметів художньо-естетичного циклу центрів професійного розвитку педагогічних працівників, працівники органів управління освітою місцевих територіальних громад, керівники методичних об’єднань предметів художньо-естетичного циклу.

     Методичну студію з предметів художньо-естетичного циклу провели: Наталія Саранчук, методист відділу відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО, Наталія Смук, методист, в. о. завідувача навчально-методичного відділу підвищення кваліфікації Тернопільського ОКІППО, Віктор Кавецький, доцент, кандидат психологічних  наук, в.о. завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, Віталія Мушій, методист, в. о. завідувача обласного ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, Світлана Вольська, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, Ганна Дацко, учитель образотворчого мистецтва Підволочиської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Підволочиської селищної ради Тернопільської області.

     Присутні ознайомились із наступними питаннями: «Особливості викладання предметів освітньої галузі «Мистецтво» в умовах упровадження Нової української школи. Особливості вивчення мистецтва у 6-х класах загальноосвітніх навчальних закладів. Оцінювання знань і умінь учнів», «Основні аспекти підвищення кваліфікації сучасного учителя предметів художньо-естетичного циклу», «Освітні втрати й освітні розриви на рівні загальної середньої освіти: вимірювання та механізми подолання», «Розвиток емоційного інтелекту через пізнання і взаємодію з різноманітними мистецькими об'єктами у процесі вивчення мистецтва у Новій українській школі», «Варіативність  художнього змісту навчальних програм предметів художньо-естетичного циклу: запорука набуття учнями ключових і предметних компетентностей. Особливості оцінювання знань і умінь учнів 6 класу Нової української школи», «Інклюзивне навчання в закладах загальної середньої лсвіти: актуальні питання», «Вивчення творчості художників Тернопільщини як фактор національної ідентифікації на уроках образотворчого мистецтва у Новій українській школі», методичними рекомендаціями щодо викладання предметів художньо-естетичного циклу у 2023/2024 навчальному році.

    Учасники студії ознайомились із методичними матеріалами для 6 класу Нової української школи, переглянули відео матеріали з досвіду роботи учителів музичного мистецтва, образотворчого мистецтва та інтегрованого курсу «Мистецтво» Тернопільської області, переможців обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» у номінації «Образотворче мистецтво».

   Методична студія з предметів художньо-естетичного циклу завершилась підбиттям підсумків роботи та відповідними рекомендаціями щодо використання запропонованих методичних матеріалів та досвіду роботи педагогічних працівників у навчальному процесі.


Методична студія для працівників психологічної служби області «Психологічна підтримка та допомога учасникам освітнього процесу як пріоритет діяльності працівників психологічної служби системи освіти області в 2023/2024 н.р.»

14 серпня 2023 р. працівниками навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи організовано і проведено методичну студію у формі методичної сесії (онлайн) для працівників психологічної служби області «Психологічна підтримка та допомога учасникам освітнього процесу як пріоритет діяльності працівників психологічної служби системи освіти області в 2023/2024 н.р.».

Модератором заходу була Зоряна Коротюк, в.о. завідувача навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО, яка його відкрила і налаштувала учасників на роботу.

В рамках методичної сесії працювало три модулі: науковий, методичний та практичний.

Науковий модуль розпочала Тетяна Магера, в.о. заступника директора інституту з науково-педагогічної та виховної роботи ТОКІППО з актуального питання «Виховання національної гідності дітей та учнівської молоді в контексті цінностей української культури».

Оксана Жизномірська, канд.псих.наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, у своїй доповіді зосередила увагу на особистості працівника психологічної служби в контексті освітніх змін.


Оксана Городецька, доцент кафедри менеджменту та методології освіти ТОКІППО, кандидат педагогічних наук розкрила питання «Сучасні проблеми інтернет-безпеки в освітньому середовищі».

Методичний модуль розпочався з питання «Організаційно-методичні засади діяльності працівників психологічної служби в умовах війни», доповідачем якого була Зоряна Коротюк.

Про основні напрямки та завдання практичного психолога щодо психологічного супроводу в освітньому процесі наголосила Світлана Демидась, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.

Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО окреслила питання щодо психосоціальної та соціально-педагогічної підтримки соціальним педагогом дітей та дорослих в закладі освіти.

На психологічному супроводі дітей дошкільного віку щодо створення гармонійного та безпечного середовища акцентувала увагу Надія Мерена, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.


У практичному модулі розкривались питання з досвіду працівників психологічної служби області:

    Діяльність соціального педагога у закладі освіти в сьогоднішніх реаліях, презентувала Дарина Москаль, соціальний педагог Настасівського ліцею Великоберезовицької селищної ради.

    Формування сприятливого та безпечного середовища для дітей в ЗДО представила Любов Марич, практичний психолог ЗДО «Сонечко» м.Бережани.

Під час заходу усі учасники були активними та відкритими, окреслювали свої бачення щодо подальшої співпраці та ефективної діяльності психологічної служби в цьому навчальному році: виклики та рішення сьогодення.

Висловлювали щирі подяки про актуальність і корисність таких зустрічей.
Ми дякуємо усім за участь та співпрацю задля перемоги.
Все буде Україна!
До нових зустрічей!



Педагогічна платформа «Засоби формування компетентної та успішної особистості педагога: ресурсний підхід»

 Питання довершеності особистості вчителя – його професіоналізму, світоглядної культури, духовного й морального обличчя – одне з найактуальніших у педагогіці й філософії освіти на лише нашої держави, а й світу. І це зрозуміло.

 Адже саме від вчителя, його особистісних характеристик залежить реалізація навчальних планів, якість освітніх послуг, виховання учнів як у процесі навчання, так і в позаурочний час.

 В низці новітніх державних документів наголошується на необхідності формування особистості вчителя відповідно до потреб сучасної практики, динамічних змін, що відбуваються в країні і світі. Зрозуміло, цей процес потребує теоретичного забезпечення. Тому зазначені проблеми активно обговорювалися 14 червня 2023 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet на педагогічній платформі «Засоби формування компетентної та успішної особистості педагога: ресурсний підхід» для класних керівників та педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти області, організованій та проведеній Оксаною Сесик, методистом центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти.

         Упродовж заходу висвітлювалися актуальні психолого-педагогічні питання:

·                     «Основні аспекти самозростання сучасного педагога» (Тетяна Магера, в. о. заступника директора ТОКІППО з науково-педагогічної та виховної роботи).

·                     «Самоменеджмент - шлях до формування компетентної та успішної особистості  учителя» (Світозара Хома, в. о. завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

·                     «Методичні засади діяльності класного керівника: запити, виклики, очікування» (Оксана Сесик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

·                     «Успішна особистість учителя: психологічні виклики» (Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти).

·                     «Використання педагогами ІКТ, орієнтованих на реалізацію психолого-педагогічної мети навчання і виховання» (Оксана Мочук, методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти)

·                     «Креативність учителя: основні способи самореалізації та співпраці з учнівською спільнотою» (Золотун О.Ю., соціальний педагог, практичний психолог Шумського ліцею).

·                     «Психолого-педагогічний бібліомікс: сучасні видання фонду відділу міського абонементу Тернопільської УНБ» (Горошок В., завідувач відділу міського абонементу Тернопільської УНБ, Гавенко О.О., провідний бібліотекар відділу міського абонементу Тернопільської УНБ)

Щиро дякую усім за високопрофесійні та довершені виступи, а учасникам педагогічної платформи – класним керівникам та педагогам-організаторам закладів загальної середньої освіти області – за активність та співпрацю.

 

 

 


 Школа професійної майстерності для соціальних педагогів закладів освіти «Профілактика та управління психосоціальними реакціями на травматичний досвід»

 Дитяча психіка є найбільш уразливою до дії психотравмуючих факторів надзвичайної ситуації і у подальшому може проявитись у виникненні гострих або хронічних психічних порушень, поведінкових та емоційних реакціях різного ступеня важкості. Часто дитина самостійно справитись з наслідками травми не може і потребує підтримки дорослого та допомоги спеціаліста в «опрацюванні» стресових ситуацій. Вчасно надана допомога фахівцем психологічної служби допоможе дитині уникнути дезадаптації, надасть можливість їй знизити навантаження деструктивного впливу, виникнення вторинної травматизації, стати перешкодою у навчанні та особистісному розвитку.
 14 червня 2023 року в ТОКІППО відбулось засідання школи професійної майстерності для соціальних педагогів освітніх закладів «Профілактика та управління психосоціальними реакціями на травматичний досвід». Мета заходу: проаналізувати стратегії реагування дітей та дорослих на травму; ознайомити учасників з особливостями організації та надання фахівцем допомоги  постраждалим дітям; удосконалити в учасників навички управління реакціями на травматичну ситуацію.
 Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук, зосередила увагу на питанні «Травма як причина кризових ситуацій. Профілактика вторинної травматизації дітей та дорослих».
 Методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи та організатор засідання Світлана Ярмолицька, презентувала соціальним педагогам стратегії реагування особистості на травматичну подію, техніки розпізнавання та управління реакціями на травматичний досвід та провела декілька вправ для закріплення практичних навичок щодо вивільнення негативних думок та переживань.
 Оксана Хрупало, соціальний педагог, практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ст. ім.І.Пулюя смт. Гримайлів, поділилася з колегами матеріалами щодо правил та принципів комунікації дорослих з постраждалими дітьми в гострий період, особливості спілкування в стані гострого стресу та втрати.

 Про важливість здійснення травмопрофілактики у роботі фахівця психологічної служби та надання психологічної допомоги учасникам освітнього процесу в кризових і надзвичайних ситуаціях розповіла методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи Світлана Демидась.
 Соціальний педагог Настасівського ліцею Великоберезовицької ТГ Дарія Москаль представила до уваги свій досвід використання у роботі технік щодо збереження власних ресурсних станів після роботи з учнями, що зазнали травми та опрацювала з соціальними педагогами декілька відновлювальних практичних вправ, які варто використовувати у спілкуванні з дітьми, щоб попередити конфлікт.
 Інна Сіньковська, завідувач науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО підготувала рекомендаційний бібліографічний список літератури, новинки психологічних видань із даної теми, якими може скористатися соціальний педагог у своїй роботі.
 Щиро дякую доповідачам та учасникам заходу за ефективну співпрацю, обмін досвідом та позитивну атмосферу.
 Матеріали заходу будуть розміщені на блозі Світлани Ярмолицької у рубриці «Соціальний педагог» https://yarmolytska.blogspot.com/p/blog-page_43.html .

 



Практикум «Оцінювання управлінських процесів в закладах загальної середньої освіти»

 З метою підвищення рівня професійних компетентностей щодо організації та проведення самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладах освіти 30 травня 2023 року для заступників керівників опорних закладів освіти області за допомогою інтернет ресурсу Google Meet відбувся практикум «Оцінювання управлінських процесів в закладах загальної середньої освіти».
 Про важливість командної роботи педагогічного колективу як інструменту в проведенні самооцінювання закладу освіти розповіла О. Я. Жизномірська, доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти ОКІППО, кандидат психологічних наук.
 Про алгоритм роботи з інструментарієм задля оцінювання та написання аналітичної довідки з напряму «Управлінські процеси закладу освіти» проінформувала О. О. Бас, методист відділу освітнього адміністрування. Заступники директорів працювали над виробленням навички роботи з інструментарієм та практичними підходами до самооцінювання освітніх та управлінських процесів закладів освіти.
 Методист центру інформатики, ІКТ і дистанційної освіти О. Б. Мочук показала практичне застосування ІКТ в процесі організації проведення самооцінювання в закладі освіти.
 Заступники керівників опорних закладів освіти були активними в обговоренні актуальних питань з проблеми проведення самооцінювання в закладі освіти, вони наголосили на тому, що проведений практикум допоміг підвищити рівень професійних компетентностей щодо організації та проведення самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладі загальної середньої освіти.



Круглий стіл «Виховання суспільних цінностей у дітей з особливими освітніми потребами»

«Нещасна, знедолена природою…
маленька людина не повинна знати про те,
що вона − малоздібна, що в неї − слабкий розум.
Виховання такої людини повинно бути
в сто разів ніжнішим, чуйнішим, дбайливішим»
В. О. Сухомлинський.

 Для кожного з нас життя має власний неповторний сенс. Пріоритети, якими керується людина, формуються в ній ще з дитинства завдяки зусиллям батьків, школи і навіть оточення друзів. У період дорослішання життєві цінності дитини змінюються, набувають нових форм, але суть залишається тією, яку вклали в дитинстві. Тому так важливо прищеплювати дітям життєві цінності з юного віку.
 Цінності - це те, що особливо важливо для людини. Їх усвідомлення та реалізація дають їй можливість сформуватись як особистість, відчути задоволення від праці, набути необхідних для життя умінь і навичок.
 Особливу дитину потрібно по - особливому вчити й по - особливому виховувати. Формування загальнолюдських цінностей та виховання вільної, самостійної, відповідальної, соціально активної і соціально адаптованої особистості, яка здатна змінювати навколишній світ і себе саму в ньому - основа виховання дитини із ООП.

 22 травня  2023 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet відбувся круглий стіл «Виховання суспільних цінностей у дітей з особливими освітніми потребами» для класних керівників та педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти.
 Організатор заходу – Олена Свистун, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО.
 З вітальним словом до учасників звернулась Світозара Хома, в. о. завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО. Вона наголосила, що інклюзія під час війни стикається з новими викликами, про які й не знають в багатьох країнах. Війна калічить не лише тіла, але й душі.
 Під час круглого столу було обговорено низку виховних питань:
•    Формування життєвих навичок дітей з ООП засобами ціннісних орієнтирів у соціальному середовищі, Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки  і психології  та інклюзивної освіти ТОКІППО
•    Інклюзія для всіх: формування цінностей, Віталія Мушій, в. о. завідувача обласного ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти ТОКІППО
•    Включення дітей з ООП у соціальне середовище: особливості формування комунікації, Олена Свистун, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО
•    Корекція порушень соціальної поведінки як передумова формування суспільних цінностей у дітей з РАС, Оксана Павелко, психолог, голова громадської організації центру реабілітації та корекції «Чудо парасолька»
•    Практичний аспект формування цінностей у дітей з ООП, Оксана Єднорович, асистент вчителя Тернопільського ліцею №21 спеціалізованої мистецької школи ім. І. Герети
•    Технічну підтримку здійснювала Тетяна Дерев’яна, методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти ТОКІППО
Під час круглого столу обговорювались питання важливості формування цінностей у дітей з ООП, розкривалась необхідність розвитку комунікаційних навичок, висвітлювалась важливість корекції порушень соціальної поведінки.
Сподіваємось, що кожен з учасників круглого столу почерпнув для себе щось нове і корисне для використання в роботі.

 

 

Про інструктивно-методичну онлайн-нараду з питань організованого завершення 2022/2023 навчального року, окресленні шляхів подолання освітніх втрат та особливостей проведення НМТ-2023 у частині математики

25 травня 2023 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти проведено інструктивно-методичну онлайн-нараду з питань організованого завершення 2022/2023 навчального року, окресленні шляхів подолання освітніх втрат та особливостей проведення НМТ-2023 у частині математики. Мета проведення заходу полягала  у наданні консультативної та методичної допомоги педагогам  області з питань підготовки учнів до складання НМТ у частині математики в 2023 році, обговоренні та узгодженні питань, що стосуються організованого завершення 2022/2023 навчального року та окресленні шляхів подолання освітніх втрат. Більше 100 педагогів Тернопільської області долучились до онлайн-наради. Захід відбувся за участі Захарійченко Ліліани Ігорівни, кандидата фізико-математичних наук, доцента кафедри математики Національного університету «Києво-Могилянська академія», експерта та методиста Українського  центру оцінювання якості освіти, автора посібників з математики.
Відкрив онлайн - нараду  Шайнюк Юрій Чеславович, заступник директора Тернопільського ОКІППО. У вітальному слові до освітян Юрій Чеславович привернув увагу освітян до викликів сучасної шкільної математичної  освіти. Також доповідач зауважив, що другий рік поспіль ЗНО відбуватиметься в умовах війни та звернув увагу на зміни та особливості в організації і проведенні НМТ-2023. Безумовно, сьогодення об’єднує українців, зокрема  для вирішення пріоритетних завдань державної освітньої політики, з метою подолання освітніх втрат та забезпечення якості математичних знань школярів, що, перш за все, є підґрунтям для засвоєння системи принципів і структур дисциплін, які вивчаються у школі. Юрій Чеславович запевнив учасників заходу, що інститут сприяє та надалі сприятиме, своєчасно реагуватиме на запити та пропозиції освітян, надаватиме необхідну допомогу в науково - методичному забезпеченні викладання математики в закладах загальної середньої освіти області.
Ліліана Ігорівна Захарійченко зупинилась на особливостях підготовки здобувачів повної загальної освіти до складання НМТ у частині математики в 2023 році. Учасники заходу отримали вичерпну та змістовну інформацію, що стосується проведення НМТ, ознайомились із структурою та побудовою тесту, характером завдань та їх складністю, підходами до оцінювання. Фахівчиня УЦОЯО дала відповіді на численні запитання від педагогів Тернопілля. Пані Ліліана проаналізувала результати учасників минулорічного НМТ з математики та звернула увагу на своєчасне виявлення та з’ясування причин низьких результатів ЗНО з математики та зорієнтувала вчителів на  можливі шляхи розв’язання  даної проблеми.
Для успішного проходження Національного мультипредметного тесту  велике значення має не лише високий рівень володіння навчальним матеріалом, але й психологічна готовність випускників до участі в іспиті. Завідувач кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук Кавецький Віктор Євгенович звернув увагу учасників онлайн-наради на психологічні чинники в забезпеченні готовності учнів та формування досвіду забезпечення психологічної готовності учнів до складання ЗНО. Віктор Євгенович зупинився на питаннях емоційної складової, стану тривожності учнів в  умовах воєнного часу. Науковець порекомендував дієві методики, які сприятимуть подоланню емоційного напруження, запропонував вправи, які допоможуть  уникнути паніки та страху, депресивних симптомів, організують учнів на високий ступінь зосередженості під час виконання завдань.
Методист відділу методики  навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО Іванюк Тетяна Георгіївна зауважила на своєчасне планування роботи педагогів для якісної  підготовки учнів до складання НМТ у частині математики, наголосила на важливості системних підходів на етапі повторення вивченого, систематизації та узагальнення знань та врахування особистісних і психологічних особливостей школярів. Також Тетяна Георгіївна зупинилась на ключових моментах завершення навчального 2022/2023 навчального року, зокрема організації контролю та діагностики результатів навчально-пізнавальної діяльності здобувачів освіти, проведенні оцінювання та окресленні шляхів для подолання, за наявності, освітніх втрат.
У ході проведення круглого столу в рамках онлайн-наради вчителі та консультанти ЦПРПП обговорили ряд важливих питань навчання математики, отримали відповіді на нагальні запитання. Професійне і конструктивне спілкування безперечно сприятиме інформаційній, психологічній і методичній підготовці вчителів області для реалізації першочергових завдань.  Сподіваємось, що інформація, представлена спікерами та методичні поради сприятимуть підготовці школярів області до складання НМТ у частині математики, організації своєчасного виявлення та подолання освітніх втрат.
Матеріали онлайн-наради розміщено у віртуальному методичному кабінеті «Педагогічна майстерня математики».



Професійний діалог для практичних психологів закладів професійно-технічної освіти „Психологічний супровід та підтримка дорослих і дітей у кризових ситуаціях”

У китайській мові слова "криза" і "можливість"
позначаються одним і тим же ієрогліфом,
і в цьому полягає величезна мудрість.
К. Тернер

       Психологічний супровід та підтримка дітей та дорослих у кризових ситуаціях є важливим елементом для підтримки психічного здоров'я та здатності людини долати труднощі. Кризова ситуація може бути будь-якого роду - від природних катастроф, до особистих криз, таких як втрата роботи, розлучення, хвороба або смерть близької людини. Незалежно від причини кризи, люди можуть переживати важкі емоції, такі як тривога, страх, розпач та безпорадність. Психологічний супровід та підтримка допомагає зменшити ці емоції та надати підтримку тим, хто потребує допомоги.
       Виклики сьогодення та соціальні очікування зумовили до обговорення та ретельного огляду зазначеної теми на засіданні професійного діалогу для практичних психологів ЗПТО, що відбулося 23 травня 2023 р. „Психологічний супровід та підтримка дорослих і дітей у кризових ситуаціях»”.
      Олайн-засідання підготовлене та організоване Світланою Демидась, методистом навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи.
      Мета засідання полягала в тому, щоб поглибити знання, вміння та навички учасників в галузі психологічних аспектів кризових ситуацій та адаптації в особливих умовах; розглянути важливі теоретичні аспекти переживання кризових травматичних ситуацій та практику надання психологічної допомоги дітям та дорослим; ознайомити практичних психологів з ефективними техніками та прийомами, які використовуються в роботі з постраждалими для стабілізації стану.
     Зокрема СвітланаДемидась, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО розкрила питання щодо видів та особливостей критичних та кризових ситуацій, механізмів впливу кризових ситуацій на особистість та форми подолання кризових ситуацій.
     Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО акцентувала увагу на кризових ситуаціях та ролі адаптаційних ресурсів людини, соціальних стереотипів у формуванні поведінкових стратегій з метою подолання особистісних криз та критичних ситуацій. професійному самоствердженні та саморозкритті особистості практичного психолога, педагога у викликах сьогодення.
     Валентина Гузік, практичний психолог ДНЗ «Чортківське ВПУ» смт. Заводське; зосередила увагу на особливостях реакції особистості на стрес в екстремальних травматичних умовах: емоційні, поведінкові, соціальні когнітивні та фізіологічні зміни їх психологічні наслідки(досвід роботи).
    Наталія Війтик, практичний психолог ПТНЗ Заліщицьке ВПУ м. Заліщики, розкрила питання ролі практичного психолога у кризових ситуаціях, запропонувала практичні поради та рекомендаці щодо роботи з дітьми та дорослими в кризових ситуаціях:
   Інна Сіньковська, завідувач науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО підготувала рекомендаційний бібліографічний список літератури, новинки психологічних видань із даної теми..
    Учасники обмінювалися позитивним досвідом, висловлювали щирі подяки, продукували нові ідеї, окреслювали свої бачення щодо подальшої співпраці та ефективної психологічної комунікації.
Дякую усім за розуміння та співпрацю.


 

День вишиванки 2023 – символ незламності українського народу

     Колектив Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти вітає усіх із чудовим святом самобутньої, неповторної, барвистої української культури ‒ з Днем вишиванки!

     Вишиванка – це не лише особливий елемент святкового національного одягу, але й важлива частина культури українського народу ‒ наш сакральний символ і потужний оберіг.

    День вишиванки є неофіційним народним святом, яке започаткували у 2006 році. Разом з тим, це свято має глибокий зміст. По всьому світу об’єднуються українці в одній ідеї та показують, що мають власну самоідентифікацію та національний код.

   День вишиванки – це подія, яка покликана зберегти українські традиції, передати їх наступному поколінню.

   Особливе значення День вишиванки має у 2023 році, коли росія продовжує повномасштабну війну проти України. Одягнена вишиванка 18 травня ‒ символ незламності українського народу, заява на весь світ про те, що українці – вільний народ.

   Сьогодні День вишиванки має особливий сенс – українці змушені відстоювати свою національну автентичність і боротися за неї, віддаючи свої життя. Кожен з нас може одягнути вишиванку для того, щоб підтримати дух українців та наших воїнів.

Переможемо, бо захищаємо своє!

Слава Україні! Героям слава!

 


Практикум для вихователів груп подовженого дня

   17 травня 2023 року за допомогою інтернет ресурсу Google Meet відбувся практикум для вихователів  подовженого дня на тему «Особливості національно-патріотичного виховання молодших школярів в умовах воєнного стану». Участь у заході взяли понад 70 освітян з усієї області.

    Доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук Жизномірська Оксана розкрила педагогам специфіку психологічних вимірів патріотичного виховання молодших школярів.

    Кухтяк Сніжана, методист відділу дошкільної та початкової освіти інституту розповіла про формування громадянської самосвідомості особистості в освітньому середовищі групи подовженого дня.

    Особливості ефективного використання онлайн-ресурсів для сучасного патріотичного виховання учнів початкових класів продемонструвала Іваночко Ольга, методист відділу дошкільної та початкової освіти.

   Мочук Оксана, методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти в рамках свого виступу на практиці показала педагогам особливості використання сервісу Canva для формування громадянської компетентності молодших школярів засобами інформаційно-комунікаційних  технологій.

 




Про співпрацю Тернопільського ОКІППО та Комунального закладу «Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти»

15 травня 2023 року Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти виступив співорганізатором Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Імплементація Державного стандарту базової середньої освіти: виклики, реалізація, перспективи», яка відбулася у комунальному закладі «Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Житомирської обласної ради.

У пленарному засіданні з вітальними словами виступили:

Смагін Ігор Іванович, директор Комунального закладу «Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Житомирської обласної ради, доктор педагогічних наук, доцент;

Петровський Олександр Миколайович, директор Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат історичних наук, доцент;

Бачинська Євгенія Миколаївна, ректор Комунального навчального закладу Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів», кандидат педагогічних наук, доцент;

Куриш Наталія Костянтинівна, в. о. директора Комунального закладу «Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області», кандидат педагогічних наук;

Олешко Петро Степанович, директор Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат історичних наук, професор.

Цікавими, актуальними і змістовними були доповіді у пленарному засіданні на такі теми:

- «Інтеграція як орієнтир в реалізації Державного стандарту базової середньої освіти (Пометун Олена Іванівна, доктор педагогічних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту педагогіки НАПН України);

- «Формування SТЕМ-орієнтованого освітнього середовища Тернопільським ОКІППО» (Вітенко Ігор Михайлович, кандидат географічних наук, доцент, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти);

- «Соціальний ресурс інклюзії в умовах війни» (Дікова-Фаворська Олена Михайлівна, доктор соціологічних наук, професор, професор кафедри суспільно-гуманітарних дисциплін КЗ «Житомирський ОІППО» ЖОР);

- «Роль обласних динамічних творчих груп за освітніми галузями НУШ в укладанні методичних кейсів для ЗЗСО: регіональний практичний аспект» (Богачик Тамара Степанівна, кандидат історичних наук, заступник директора з науково-методичної роботи КЗ «Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області»);

- «Готовність педагога впроваджувати Державний стандарт базової середньої освіти: реалії, виклики, перспективи (регіональний аспект)» (Куриш Наталія Костянтинівна, кандидат педагогічних наук, в. о. директора КЗ «Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області»);

- «Формування інклюзивної компетентності вчителя НУШ в умовах неперервної освіти» (Провальна Неоніла Олегівна, методист ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти, старший викладач кафедри педагогіки та психології Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти);

Наукові та науково-педагогічні працівники  Тернопільського ОКІППО долучилися до роботи Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Імплементація Державного стандарту базової середньої освіти: виклики, реалізація, перспективи» у секційних засіданнях з такими доповідями:

- «Професійний розвиток керівника ЗЗСО в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти» (Брик Роман Степанович, кандидат педагогічних наук, доцент, в. о. завідувача кафедри менеджменту і методології освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти);

- «Формування SТЕМ-орієнтованого освітнього середовища Тернопільським ОКІППО» (Вітенко Ігор Михайлович, кандидат географічних наук, доцент, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, Олексюк Олеся Романівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри змісту і методик навчальних предметів Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти,  Кучер Людмила Андріївна, методист, завідувач лабораторії SТЕМ-освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти);

- «Інформаційно-комунікаційні технології в системі управління підвищенням кваліфікації сучасного педагога» (Бабовал Надія Ростиславівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри менеджменту і методології освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти,  Бабовал Діана Сергіївна, студентка фізико-математичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка);

- «Особливості компетенцій учителів у контексті впровадження основ STEM-освіти» (Гайда Василь Ярославович, доктор філософії, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти);

- «Засоби та методи підготовки здобувачів освіти до спілкування із засобами масової комунікації» (Городецька Оксана Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри менеджменту і методології освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти);

- «Цифрові інструменти вчителя Нової української школи» ( Німко Наталія Михайлівна, методист Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти);

- «Цифровий кейс учителя для психоемоційної підтримки учасників освітнього процесу» (Дерев’яна Тетяна Романівна, методист інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій та дистанційної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти);

- «Формування емоційної стійкості педагога в сучасних реаліях війни» (Жизномірська Оксана Ярославівна, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти);

Висловлюємо подяку адміністрації та працівникам комунального закладу «Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» за конструктивну співпрацю, професійну, творчу і доброзичливу атмосферу та всім учасникам, які долучились до роботи!

 

Засідання інтервізійної групи для практичних психологів та соціальних педагогів

    Відповідно до плану роботи науково-методичного тренінгового центру ТОКІППО 12 травня 2023 року відбулося чергове засідання інтервізійної групи для практичних психологів та соціальних педагогів на тему «Інтервізія як метод навчання і професійної підтримки  працівників психологічної служби». Метою роботи було підвищення рівня професійної компетентності працівників психологічної служби; оволодіння новими техніками в процесі надання допомоги педагогам, здобувачам освіти та їхнім батькам, залучення працівників психологічної служби до інноваційних форм роботи з суб’єктами освітнього процесу.

    У процесі конструктивної співпраці  проаналізовано структурні та функціональні чинники у процесі партнерської супервізії (інтервізії); визначено шляхи побудови конгруентних стосунків у системі «працівник психологічної служби – суб’єкт освітнього процесу в закладі освіти»; окреслено пріоритетні напрями  діяльності працівників психологічної служби в умовах воєнного стану. Практичні психологи і соціальні педагоги обмінялися досвідом щодо діяльності в умовах інклюзивного середовища а також взяли активну участь в пошуку шляхів розв’язання конкретних проблем що виникають в  практичній діяльності  працівників психологічної служби. Зустріч, як завжди, пройшла в невимушеній, дружній і щирій атмосфері.

 



Про засідання проблемної групи учителів української мови і літератури

     28 квітня 2023 року у Тернопільському ОКІППО на платформі сервісу відеоконференцій Google Meet відбулося засідання проблемної групи «Акценти навчання української мови і літератури у 6 класі НУШ: нові методичні підходи, сучасний інструментарій», учасниками якого були більше сорока учителів української мови і літератури ЗЗСО області, серед яких і словесники закладів освіти – учасників інноваційного освітнього проєкту всеукраїнського рівня «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти».

     Мета заходу - надання освітніх послуг учителям української мови і літератури щодо з’ясування особливостей навчання української мови і літератури у 6 класі Нової української школи (нормативне забезпечення, психологічні аспекти організації освітнього процесу, форми організації освітнього процесу, навчальна діяльність здобувачів освіти та способи побудови зворотного зв’язку, посилення національно-патріотичного виховання); оволодіння відповідним методичним інструментарієм (електронна лінгводидактика на уроках української мови), рекомендованими у чинних модельних програмах методами, прийомами для досягнення очікуваних результатів у мовно-літературній освітній галузі; ознайомлення зі зразками науково-методичних напрацювань щодо формування предметних (комунікативної і читацької) та ключових компетентностей у  шестикласників (виклики у 2022-2023 навчальному році і шляхи подолання їх в організації освітнього процесу у пілотних шостих класах)..

    На організаційному етапі роботи учасників засідання проблемної групи було ознайомлено з планом і регламентом роботи, представлено учасників заходу (Майя Кондирєва, методист, в. о. завідувача відділу  методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО), запропоновано тему для обговорення «Особливості організації освітнього процесу у 6 класі Нової української школи (нормативне забезпечення, форми організації освітнього процесу, посилення національно-патріотичного виховання)» (Ольга КОГУТ, заступник директора Тернопільського ОКІППО з науково-педагогічної, навчальної роботи та інформаційно-комунікаційних технологій, доцент, кандидат філологічних наук).

     У рамках реалізації теоретичного блоку було розкрито інформацію про психологічні аспекти організації освітнього процесу в умовах воєнного/післявоєнного стану (Оксана ЖИЗНОМІРСЬКА, доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, кандидат психологічних наук) та про електронну лінгводидактику на уроках української мови у 6 класі Нової української школи (Ірина КОМІНЯРСЬКА, доцент кафедри української мови і літератури та методик їх навчання Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії імені Тараса Шевченка, кандидат філологічних наук).

      Задля втілення практичного блоку було здійснено огляд модельних програм з української мови і літератури для 6 класу «Специфіка створення навчальних програм. Навчально-методичне забезпечення. Організація навчальної діяльності шестикласників та способи побудови зворотного зв’язку в умовах очної, дистанційної, змішаної форм навчання» (Майя КОНДИРЄВА) та «Науково-методична робота  учителя-словесника пілотного 6-го класу у 2022-2023 навчальному році: виклики сьогодення і шляхи подолання» (Олександра ПЕЧЕРИНСЬКА, учитель української мови і літератури Чортківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 7 Чортківської міської ради Тернопільської області).

     З метою підбиття підсумків роботи учасникам засідання було запропоновано відповіді на запитання учасників засідання проблемної групи,  обговорення і доповнення проєкту методичних рекомендацій, розроблених за результатами проведення заходу.

    Ознайомитися зі змістом методичних рекомендацій та іншими матеріалами засідання проблемної групи можна у віртуальному методичному кабінеті «Паланка словесника» (http://filologtokippo.blogspot.com/).

 

 

Про обласний семінар на тему «Реалізація компетентнісного підходу у вивченні предметів художньо-естетичного циклу в умовах воєнного часу»

28 квітня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet проведено  обласний семінар учителів мистецтва та консультантів з питань професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Реалізація компетентнісного підходу у вивченні предметів художньо-естетичного циклу в умовах воєнного часу».

Мета заходу: акцентування уваги на особливостях вивчення мистецтва; дотриманні основних принципів Державного стандарту базової середньої освіти у мистецькій освітній галузі Нової української школи, актуальності компетентнісного підходу у вивченні мистецтва в умовах воєнного часу.

Обласний семінар провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів, Віктор Кавецький, доцент, виконувач обов'язків завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти; Галина Місько, асистент кафедри музикознавства та методики музичного мистецтва,  Світлана Вольська, кандидат  мистецтвознавства, викладач кафедри образотворчого мистецтва Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка; Володимир Лопацький, учитель музичного мистецтва Кременецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Кременецької міської ради Тернопільської області.

Учителі мистецтва та консультанти центрів професійного розвитку педагогічних працівників заслухали та обговорили такі питання: «Шляхи реалізації компетентнісного підходу у вивченні предметів художньо-естетичного циклу.  Патріотичне спрямування творів мистецтва в умовах воєнного часу», «Ціннісний арсенал підручників та дидактичного матеріалу з мистецтва для 5-6 класів Нової української школи», «Розвиток емоційної компетентності учасників освітнього процесу засобами мистецтва у воєнний період», «Вокально-хорова робота з учнями в умовах воєнного часу. Робота над пісенним репертуаром для учнів 5-6 класів Нової української школи», «Розвиток творчих здібностей учнів при виготовленні тематичної вітальної листівки на уроках образотворчого мистецтва в умовах воєнного періоду», «Особливості реалізації компетентнісного підходу у ході проведення Всеукраїнського конкурсу «Учитель року»  у номінації «Мистецтво»».

Наталія Саранчук ознайомила учасників обласного семінару із прикладами  реалізації компетентнісного підходу у вивченні предметів художньо-естетичного циклу, запропонувала приклади творів мистецтва в умовах воєнного часу, які мають патріотичне спрямування, розкрила питання ціннісного арсеналу підручників та дидактичного матеріалу з мистецтва для 5-6 класів Нової української школи.

Віктор Кавецький розповів про компоненти емоційного інтелекту,  емоційно-стресові прийоми у період воєнного часу, підкреслив актуальність використання емоційного інтелекту у сучасній українській школі, зокрема на уроках предметів художньо-естетичного циклу.

Галина Місько поділилась досвідом реалізації вокально-хорової роботи з учнями в умовах воєнного часу,  опрацюванням пісенного репертуару для учнів 5-6 класів Нової української школи, участь у вокальних конкурсах і фестивалях сьогодення.

Про розвиток творчих здібностей учнів при виготовленні тематичної вітальної листівки на уроках образотворчого мистецтва в умовах воєнного періоду розповіла Світлана Вольська. Учасники семінару переглянули відео презентації виконання оригінальних вітальних листівок.

Учасник фіналу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» у номінації «Мистецтво» Володимир Лопацький поділився оригінальними методичними здобутками та особливостями реалізації компетентнісного підходу у проведенні майстер-класу та уроку музичного мистецтва.

Обласний семінар для учителів мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників завершився виробленням відповідних методичних рекомендацій:

1.    Опрацювати матеріали, практичні завдання, розглянуті під час проведення обласного семінару, та запропонувати учителям мистецтва використовувати їх на уроках предметів художньо-естетичного циклу в умовах воєнного часу.

2.    Підвищувати власний рівень психолого-педагогічної, загальнокультурної та фахової підготовки з питань викладання мистецтва, зокрема з питань мистецької самоосвіти, міжгалузевої інтеграції.

3.    Брати участь у тренінгах, майстер-класах, засіданнях методичних об'єднань, семінарах, творчих студіях, онлайн-дискусіях з питань мистецької самоосвіти для учителів предметів художньо-естетичного циклу.

4.    Вивчати та оновлювати пісенний репертуар для уроків музичного мистецтва у 6 класі Нової української школи.

5.    Вивчати кращий педагогічний досвід, ефективні засоби навчання для забезпечення якісної митецької освіти згідно із Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реформування освітньої галузі та в умовах воєнного часу.

6.    Консультантам центрів професійного розвитку педагогічних працівників провести для учителів мистецтва відповідні заходи на тему «Реалізація компетентнісного підходу у вивченні предметів художньо-естетичного циклу в умовах воєнного часу».

 

Методологічна компетентність як сутнісна складова професійної майстерності сучасного вчителя математики

26 квітня 2023  року, відповідно до плану роботи Тернопільського ОКІППО,  у режимі відеоконференції на платформі Google Meet  проведено семінар «Методологічна компетентність як сутнісна складова професійної майстерності сучасного вчителя математики». Більше семидесяти вчителів математики та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників області долучились до участі в заході. У проведенні семінару активну участь взяли науковці та методисти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти.

Методист, в. о. завідувача відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО Іванюк Тетяна Георгіївна привернула увагу педагогів до професійних компетентностей учителя Нової української школи. Тетяна Георгіївна охарактеризувала загальні компетентності та трудові функції вчителя відповідно до Професійного стандарту вчителя закладу загальної середньої освіти, зупинилась на методичній та методологічній компетентностях  педагогів. Також методист акцентувала увагу на індикаторах сформованості  компетентностей освітян. 

Одним із напрямів інноваційного розвитку природничо-математичної освіти є система навчання STEM, завдяки якій учні розвивають логічне мислення, наукову та технічну грамотність, вчаться вирішувати поставлені задачі, стають новаторами, винахідниками. Із шляхами упровадження елементів STEM-освіти в освітній процес з математики та з метою формування ключових компетентностей школярів ознайомила учасників заходу методист лабораторії  STEM-освіти ТОКІППО Миколів Зоряна Петрівна.  Доповідач зазначила підходи до оволодіння STEM-методами, у центрі уваги яких знаходиться практичне завдання або проблема, зауважила на впровадження міжпредметної інтеграції на основі інформаційних технологій та важливості формування інноваційного стилю мислення. Зоряна Петрівна презентувала учасникам матеріально-технічне забезпечення STEM–лабораторії інституту та охарактеризувала його можливості.

Кавецький Віктор Євгенович, завідувач кафедри педагогіки і психології  та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, доцент, кандидат педагогічних наук зупинився на питаннях професійної майстерності вчителя математики, здатності використовувати прийоми особистісного самовизначення і саморозвитку, вмінні ефективно застосовувати компетентності у нестандартних професійних ситуаціях. Також Віктор Євгенович порекомендував дієві методики, які сприятимуть створенню психологічного комфортного освітнього середовища,  подоланню емоційного напруження здобувачів освіти, що є затребуваним та  актуальним на часі,  та запропонував вправи, які допоможуть  уникнути паніки та страху, депресивних симптомів в учасників освітнього процесу.

Онищук Людмила Зіновіївна, методист, в.о. завідувача центру забезпечення ЗНО та моніторингу якості освіти  представила учасникам практичний досвід підготовки та участі учителів у проходженні сертифікації. Також Людмила Зіновіївна зауважила на етапи пілотної сертифікації, ознайомила із характеристикою тесту. Доповідач наголосила учасникам, що 44 % від загальної кількості завдань перевірятимуть систему теоретичних знань із предметів та інтегрованих курсів математичної освітньої галузі, необхідну для реалізації вимог державних стандартів середньої освіти. Педагоги з’ясували терміни проходження сертифікації та порядок реєстрації, умови участі.

В ході проведення семінару учасники отримали вичерпні відповіді на численні запитання, які стосувались шляхів формування та розвитку методологічної компетентності  учителів математики.




 

Про науково-практичну семінар-конференцію для працівників психологічної служби «Особливості діяльності психологічної служби у системі освіти з розвитку резильєнтності як особистісного ресурсу учасників освітнього процесу в умовах війни»

20 квітня 2023 року навчально-методичним центром практичної психології і соціальної роботи організовано і проведено науково-практичну семінар-конференцію «Особливості діяльності психологічної служби у системі освіти з  розвитку резильєнтності як особистісного ресурсу учасників освітнього процесу в умовах війни».

Ми живемо в умовах тотальної невизначеності. Планувати щось складно, адже ми знаходимося під впливом величезного стресу. Наша увага прикута до стрічки новин про хід війни. Багато людей втрачають стабільність у роботі та доходах, знаходяться під обстрілами, сумують за близькими та за покинутими домівками. А спеціалісти, робота яких пов’язана з людьми, знаходиться під особливо сильним ударом. Це, безумовно, стосується і психологів, і соціальних педагогів. Їм необхідно вміти стабілізувати свій психічний стан, чинити опір стресу та проявляти життєстійкість для того, щоб допомогти учням, батькам, вчителям віднайти власні ресурси діяти, працювати, вчитися, планувати своє життя і бути готовими ці плани змінювати.

У роботі конференції взяли участь понад 70 практичних психологів і соціальних педагогів системи освіти Тернопільської області та науковці – представники психологічної служби України

З вітальним словом до учасників конференції звернулась Тетяна Магера, методист, в.о.заступника директора інституту з науково-педагогічної та виховної роботи.

Змістовними та пізнавальними в теоретичній частині конференції були виступи на такі теми:

Зоряна Коротюк, методист, в. о. завідувача навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО «Основи професійної та емоційної безпеки фахівців в умовах надзвичайних ситуацій»;

Віктор Кавецький, в.о.завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук «Феномен резильєнтності - життєвої стійкості, його індивідуальне і соціальне значення»;

Віктор Сіткар, доцент кафедри психології розвитку та консультування ТНПУ, кандидат психологічних наук «Фактори впливу війни на психіку учасників освітнього процесу та можливості їх попередження»;

Тетяна Надвинична, завідувач лабораторії психологічної служби ЗУНУ, доцент, кандидат психологічних наук «Колективна резильєнтність спільнот: здорові стосунки, спільні активності та спілкування»;

Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки і психології  та інклюзивної освіти ТОКІППО, кандидат психологічних наук «Розвиток стресостійкості в учасників освітнього процесу до педагогічних  викликів  в умовах війни»;

Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО «Застосування технік майндфулнес як сучасного методу підтримки резильєнтності»;

Надія Мерена, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО «Відновлення психоемоційного балансу учасників освітнього процесу шляхом застосування ресурсних технологій»;

Інна Сіньковська, завідуюча науково-педагогічною бібліотекою ТОКІППО «Використання інформаційних джерел у роботі працівників психологічної служби».

В практичній частині своїм власним багатим та оригінальним досвідом з фахівцями психологічної служби ділились:

Ірина Коваль, практичний психолог НВК «ЗОШ І-ІІ ст.-ДНЗ с.Скоморохи», яка провела практикум для практичних психологів «Упорядкування «валізки» знань і технік»;

Ірина Сташків, соціальний педагог Шляхтинецької гімназії ім.О.Г.Барвінського, яка провела майстер-клас для соціальних педагогів «Використання когнітивно-поведінкових технік у діяльності соціального педагога з формування стресостійкості».

Модераторами заходу були методисти НМЦ ПССР: Зоряна Коротюк, Надія Мерена, Світлана Ярмолицька.

Під час роботи у локаціях конференції усі учасники активно працювали, були відкритими та позитивно налаштованими, відзначали актуальність і корисність даної теми та досвід фахівців, представлений на заході.

За матеріалами роботи конференції буде підготовлено електронний збірник матеріалів з досвіду працівників психологічної служби області. Електронна версія збірника буде виставлена на блозі НМЦПССР.

Дякуємо усім за активну участь, плідну співпрацю та комфортну атмосферу!

 




 
Практикум учителів фізичної культури «Інклюзивне навчання у Новій українській школі. Особливості розвитку рухової сфери дітей з розладами аутистичного спектру»

20 квітня 2023 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на  платформі онлайн-сервісу Google Meet відбувся практикум «Інклюзивне навчання у Новій українській школі. Особливості розвитку рухової сфери дітей  з розладами аутистичного спектру» у якому взяли участь учителі фізичної культури закладів загальної середньої освіти, адже на сьогоднішній день важливо, щоб усі вчителі володіли відповідними знаннями та навичками організації інклюзивного освітнього середовища.

Поруч із нами ростуть незвичайні діти у яких свій, закритий для сторонніх світ, але їм дуже потрібна наша допомога, підтримка і розуміння. Що потрібно знати учителю, коли навчаєш учнів з розладами аутистичного спектру, як навчати дітей в інклюзивних класах, які прийоми роботи з дітьми із аутизмом, і як налагодити взаємодію з іншими учасниками освітнього процесу у своїй доповіді окреслив Віктор Кавецький,  завідувач кафедри педагогіки, психології  та  інклюзивної  освіти, кандидат педагогічних наук, доцент.

Галина  Єднак, методист відділу методики навчальних предметів  природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури надала практичні поради  щодо організації інклюзивного середовища та створення  комфортних умов на уроках фізичної культури для учнів з розладами аутистичного спектру, також привернула  увагу учителів до питання самоосвіти,

адже для успішної роботи із учнями з особливими освітніми потребами необхідні спеціальні знання, уміння і якості якими має володіти сучасний учитель фізичної культури.

У практичній частині методичного заходу Ліана Копилова, учитель фізичної культури Києво-Печерського ліцею «Лідер» №171, Заслужений учитель України продемонструвала практичні кейси в організації роботи з дітьми із розладами аутистичного спектру, розкрила сучасні методи та підходи, які впроваджує на уроках фізичної культури адаптуючи до потреб кожної дитини та  розповіла про шляхи подолання бар'єрів, які виникають під час  спілкування та  навчання із особливими дітьми.

Наталія Вальчакучитель фізичної культури Тернопільської спеціальної школи  поділились досвідом корекційно-розвивальної роботи із учнями з розладами аутистичного спектру, розповіла про  труднощі в організації   навчання та успіхи дітей, про розширення рухових можливостей учнів, які є  основою підготовки їх до життя.

Захід завершився  обміном думок та виробленням рекомендацій.

 





Засідання творчої групи учителів музичного мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Особливості реалізації мистецької освітньої галузі Нової української школи у 6 класі»

07 квітня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet проведено  перше засідання творчої групи учителів музичного мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Особливості реалізації мистецької освітньої галузі Нової української школи у 6 класі».

Мета заходу: акцентування уваги на особливостях вивчення мистецтва у 6 класі; дотриманні основних принципів Державного стандарту базової середньої освіти у мистецькій освітній галузі Нової української школи.

Засідання творчої групи провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів,   Віктор Кавецький, доцент, виконувач обов'язків завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти; Леся Мацьків, учитель музичного мистецтва Бучацького ліцею Бучацької міської ради, учитель-методист, Олена Грищук, учитель музичного мистецтва Збаразького ліцею № 1 Збаразької міської ради Тернопільської області.  

Учителі музичного мистецтва та консультанти центрів професійного розвитку педагогічних працівників заслухали та обговорили такі питання: «Основні принципи Державного стандарту базової середньої освіти. Типові освітні програми», «Шляхи реалізації вивчення музичного мистецтва у 6 класі Нової української школи. Ціннісний арсенал підручників та дидактичного матеріалу», «Розвиток емоційної компетентності учасників освітнього процесу засобами мистецтва», «Реалізація завдань мистецької освітньої галузі у 6 класі: практичні завдання. Робота над пісенним репертуаром».

Наталія Саранчук ознайомила учасників засідання творчої групи із актуальними питаннями щодо вивчення музичного мистецтва у 6 класі Нової української школи, звернула увагу на ціннісний арсенал підручників та дидактичного матеріалу, міжгалузеву та міжпредметну реалізацію у процесі  викладання мистецтва. 

Віктор Кавецький розповів про компоненти  емоційного інтелекту, прийоми самодопомоги, емоційно-стресові прийоми, підкреслив актуальність використання емоційного інтелекту у сучасній українській школі, зокрема на уроках предметів художньо-естетичного циклу.

Олена Грищук поділилась досвідом викладання музичного мистецтва у 6 класі Нової української школи, розповіла про найбільш цікаві теми програми та їх сприйняття учнями, запропонувала цікаві практичні завдання.

Леся Мацьків представила авторську збірку пісень для учнів, продемонструвала виконання пісень на ріноманітну тематику. Особливо зворушили учасників заходу пісні: «Татові світанки», «Сад любові», «Будь навік благословенна», «Я тобі подарую весну», «Вишивала мати рушники».

Засідання творчої групи для учителів музичного мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників завершилось виробленням відповідних методичних рекомендацій:

1.    Опрацювати матеріали, практичні завдання, розглянуті під час засідання творчої групи, та запропонувати учителям музичного мистецтва використовувати їх на уроках музичного мистецтва у 6 класі.

2.    Підвищувати власний рівень психолого-педагогічної, загальнокультурної та фахової підготовки з питань викладання музичного мистецтва, зокрема з питань мистецької самоосвіти, міжгалузевої інтеграції.

3.    Брати участь у тренінгах, майстер-класах, засіданнях методичних об'єднань, семінарах, творчих студіях, онлайн-дискусіях з питань мистецької самоосвіти для учителів предметів художньо-естетичного циклу.

4.    Вивчати та оновлювати пісенний репертуар для уроків музичного мистецтва у 6 класі Нової української школи.

5.    Вивчати кращий педагогічний досвід, ефективні засоби навчання для забезпечення якісної митецької освіти згідно із Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реформування освітньої галузі.

6.    Консультантам центрів професійного розвитку педагогічних працівників провести для учителів музичного мистецтва відповідні заходи на тему «Особливості реалізації мистецької освітньої галузі Нової української школи у 6 класі».

 


Здоров’язбережувальний простір як інтегральна передумова якості освіти

  06 квітня 2023 року відповідно до плану роботи Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти у режимі відеоконференції на платформі сервісу Google Meet лабораторією SТЕМ-освіти у співпраці з навчально-методичним центром психологічної служби і соціальної роботи Тернопільського ОКІППО проведено нетворкінг для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти на тему «Здоров’язбережувальний простір як інтегральна передумова якості освіти».

  Мета заходу полягала в ознайомленні педагогічних працівників з теоретичними і практичними аспектами реалізації інноваційних освітніх здоров’язбережувальних технологій; удосконаленні вмінь учасників нетворкінгу застосовувати основні форми, методи і прийоми освітньо-виховної роботи для формування гармонійно-розвиненої особистості, діагностики та корекції психофізіологічного і фізичного стану здобувачів освіти з метою активізації їх розумової працездатності, розвитку особистісного потенціалу, підвищення індивідуальної рухової активності та позитивної мотивації, а також навичок здорового способу життя шляхом реалізації сучасних здоров’язбережувальних технологій для формування здоров’язбережувальної компетентності; розвитку вмінь інноваційної, організаційної та методичної діяльності в напрямку реалізації наскрізної змістової лінії «Здоров’я і безпека».

  Привітав учасників заходу  Ігор Михайлович Вітенко, кандидат географічних наук, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва Тернопільського ОКІППО, і розкрив питання науково-дослідної роботи, як фундаментальної основи для створення екологічно безпечного здоров’язбережувального освітнього середовища.

  Віктор Євгенович Кавецький, кандидат педагогічних наук, доцент, в. о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, розповів про важливість самопідтримки педагога в умовах нових суспільних викликів.

Методист, в. о. завідувача лабораторії STEM-освіти Тернопільського ОКІППО, Людмила Андріївна Кучер, модератор заходу, зосередила увагу освітян на особливостях впровадження інноваційних здоров’язбережувальних технологій в освітній процес закладів загальної середньої освіти.

  Олег Ярославович Колодійчук, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри змісту і методик навчальних предметів Тернопільського ОКІППО, ознайомив часників заходу з окремими аспектами санітарного регламенту закладів загальної середньої освіти.

  Методист лабораторії STEM-освіти Тернопільського ОКІППО, Зоряна Петрівна Миколів, охарактеризувала основні застосунки для здорового та безпечного освітнього середовища під час висвітлення питання «Діджиталізація освітнього простору як засіб формування здорового безпечного освітнього середовища».

Для освітян області працівниками навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи Тернопільського ОКІППО: Зоряною Михайлівною Коротюк, Світланою Романівною Демидась, Надією Михайлівною Мереною, Світланою Олегівною Ярмолицькою проведено кейс-метод «Здоров’язбережувальне середовище як засіб формування особистості», під час якого учасники заходу мали змогу оцінити та проаналізувати свій рівень соціальної адаптації до змінних умов суспільства.

  Впродовж нетворкінгу педагогічні працівники обмінювалися позитивним досвідом та інноваційними ідеями щодо формування здоров’язбережувального простору як інтегральної передумови якості освіти.

  Висловлюємо щиру вдячність за активну взаємодію та плідну співпрацю всім учасникам заходу.

  Інформацію про проведений нетворкінг буде оприлюднено на сайті лабораторії STEM-освіти ТОКІППО.

 

Про проведення засідання школи професійної майстерності учителів-інтернів «Якість освітньої діяльності педагогічного працівника: основні функції у закладі загальної середньої освіти, шляхи формування та розвитку професійних компетентностей»

31 березня 2023 року, відповідно до плану роботи,  в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти проведено перше засідання школи педагогічної майстерності учителів-інтернів.

У  рамках функціонування школи професійної майстерності інтернів (осіб, яких уперше призначено на посаду педагогічного працівника)  «Якість освітньої діяльності педагогічного працівника: основні функції у закладі загальної середньої освіти, шляхи формування та розвитку професійних компетентностей» на тему «Основні функції учителя у закладі загальної середньої освіти. Шляхи формування та розвитку професійних компетентностей педагогічного працівника». До організації та проведення заходу активно долучились науковці ТОКІППО та методисти відділів методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та природничо-математичного циклів, технологій та фізичної культури. Жизномірська Оксана Ярославівна доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук детально розглянула питання «Завдання та програма педагогічної інтернатури (основні заходи). Нормативні документи Міністерства освіти і науки України, що визначають особливості діяльності закладу освіти, організації освітнього процесу, посадові обов'язки педагогічного працівника». Науковець надала молодим колегам поради щодо створення належних умов для організації ефективного освітнього середовища та налагодження конструктивних взаємовідносин між усіма учасниками освітнього процесу. Надія Ростиславівна Бабовал, доцент кафедри менеджменту і методології освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат економічних наук висвітлила питання «Учительські спільноти. Партнерська взаємодія між учасниками освітнього процесу (активне залучення батьків до освітнього процесу на засадах партнерства, координація взаємодії між учасниками освітнього процесу з метою надання додаткової підтримки учням; визначення ефективних способів комунікації з педагогічними працівниками, батьками (законними представниками) та учнями).». Науковець звернула увагу молодих колег на принципи  та правила, яких мають дотримуватись учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження творчої (наукової) діяльності з метою забезпечення  довіри до результатів навчання та творчих (наукових) досягнень. 

 


Про засідання у педагогічній вітальні «Формування інституту наставництва у закладах загальної середньої освіти області»

31 березня 2023 року у Тернопільському ОКІППО на платформі сервісу відеоконференцій Google Meet відбулося засідання у педагогічній вітальні «Карта діяльності педагога: основні функції учителя у закладі загальної середньої освіти, шляхи удосконалення професійних компетентностей педагогічного працівника» (перше засідання школи педагогічної майстерності наставників, що  здійснюють супровід та підтримку осіб, яких уперше призначено на посаду педагогічного працівника, «Формування інституту наставництва у закладах загальної середньої освіти області»).  Учасниками цього заходу було майже 30 досвідчених учителів закладів загальної середньої освіти різних освітніх галузей області і здійснюють наставницький супровід діяльності учителів-інтернів.

Мета заходу – науково-методичне  забезпечення  та практична допомога педагогам-наставникам в організації роботи з педагогічними працівниками закладу загальної середньої освіти, призначеними на посаду уперше, у провадженні ними педагогічної діяльності;  узагальнення інформації про систему заходів для ознайомлення учителя-інтерна зі знаннями про державні стандарти повної загальної середньої освіти, досягнення сучасної методики та технології навчання; ознайомлення зі шляхами цілеспрямованого і безперервного розвитку професійних компетентностей, удосконалення педагогічної майстерності; створення проєкту програми педагогічної інтернатури.

У рамках організаційно-мотиваційного етапу «Знайомство учителя-наставника і учителя-інтерна» учасників засідання було поінформовано про мету і регламент роботи школи педагогічної майстерності (Майя КОНДИРЄВА, методист, в. о. завідувача відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО), акцентовано увагу на підвищенні рівня професійних компетентностей учителів в контексті пріоритетних завдань державної освітньої політики та вимог часу (дайджест професійних завдань учителя, характеристика  ролі педагога у сучасному суспільстві, ключові аспекти діяльності) (Тетяна ІВАНЮК,  методист, в. о. завідувача відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО).

На етапі реалізації теоретичної частини професійного кейсу «Прогнозування результатів діяльності учителя-інтерна, планування роботи на рік, алгоритм дій» було розглянуто такі питання:

o     завдання та програма педагогічної інтернатури (основні заходи). Нормативні документи Міністерства освіти і науки України, що визначають особливості діяльності закладу освіти, організації освітнього процесу, посадові обов'язки педагогічного працівника (Оксана ЖИЗНОМІРСЬКА, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат психологічних наук);

 


Засідання школи професійної майстерності для соціальних педагогів освітніх закладів «Ефективні технології соціально-педагогічного супроводу учасників освітнього процесу: конструктивна поведінка в кризових ситуаціях»

Криза - травмуюча ситуація, за якої неможливими стають реалізація планів, задуму без зміни самої особистості. Криза, що охопила країну безпосередньо вплинула на учасників освітнього процесу, особливо дітей, на їх поведінку, стосунки в освітньому закладі, вдома, в соціальному середовищі. Допомогти дітям відновити втрачену психосоціальну рівновагу, віднайти ресурси особистості і соціального середовища для подолання труднощів у життєвій ситуації, налагодити конструктивні соціальні відносини, створити атмосферу безпеки, - одне з важливих завдань соціального педагога  у здійсненні соціально-педагогічного супроводу.

29 березня 2023 року в ТОКІППО відбулось засідання школи професійної майстерності для соціальних педагогів освітніх закладів «Ефективні технології соціально-педагогічного супроводу учасників освітнього процесу: конструктивна поведінка в кризових ситуаціях». Мета заходу: проаналізувати типи поведінки учня в кризовій ситуації; проінформувати учасників про особливості діяльності фахівця з учасниками освітнього процесу в період кризи; підвищити професійну компетентність соціального педагога щодо методів та прийомів налагодження конструктивної взаємодії між учасниками освітнього процесу під час надзвичайної ситуації.

Організувала та розпочала засідання виступом «Психолого-педагогічні засади роботи соціального педагога в кризових умовах: організація соціально-педагогічної підтримки учасникам освітнього процесу» Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи .

Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук, зосередила увагу на особливостях поведінки учнів в кризових ситуаціях, зокрема на використанні дітьми деструктивної поведінки виходу із кризи.

Зіновія Софіянчук, соціальний педагог Кременецького академічного ліцею ім. У. Самчука, Ірина Дерень, соціальний педагог, практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ст. с.Коцюбинці Васильковецької ТГ, поділились з колегами матеріалами щодо шляхів вирішення та попередження дитячих конфліктів в освітньому закладі, надання резонансної підтримки дітей педагогами в кризових умовах. Зокрема, Зіновія Софіянчук на реальних прикладах показала застосування ефективних методів та прийомів врегулювання конфліктів у школі між дітьми та вчителями, Ірина Дерень - провела з учасниками кілька практичних вправ, які застосовує у роботі з учнями для формування навичок ненасильницького спілкування, запропонувала практичні техніки для батьків, які варто використовувати у спілкуванні з дітьми, щоб попередити конфлікт.

Соціальний педагог Лановецького ЗЗСО І-ІІІ ст. № 2 Світлана Скидан, представила до уваги свій досвід у виступі «Психологічна готовність педагогів та батьків щодо налагодження конструктивної взаємодії учнів в умовах надзвичайних ситуацій».

На завершення заходу методисти навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО Надія Мерена та  Світлана Ярмолицька презентували соціальним педагогам практичні кейси «Як зберегти емоційну стійкість та ментальне здоров’я особистості у кризових ситуаціях. Ресурсноорієнтована модель поведінки «BАSIC Ph». Учасники мали можливість продіагностувати власну провідну модальність і визначити найслабший канал ресурсів боротьби з несприятливими ообставинами.

Щиро дякую доповідачам та учасникам заходу за активну роботу, корисні знання, обмін досвідом та позитивну атмосферу.

Матеріали заходу будуть розміщені на блозі Світлани Ярмолицької у рубриці «Соціальний педагог» https://yarmolytska.blogspot.com/p/blog-page_43.html .

 


Семінар «Тимбілдинг на уроках фізичної культури як ефективний інструмент мотивації здобувачів освіти до занять руховою активністю в НУШ»

17 березня 2023 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на  платформі онлайн-сервісу Google Meet проведено семінар «Тимбілдинг на уроках фізичної культури як ефективний інструмент мотивації здобувачів освіти до занять руховою активністю в НУШ». Учасниками заходу були учителі фізичної культури  закладів загальної середньої освіти.

Мета НУШ – виховати інноватора та громадянина, який вміє працювати в команді, вміє ухвалювати відповідальні рішення та дотримується прав людини. Досвід роботи  в школі підказує, що саме командна робота найкраще допомагає розвитку комунікативних здібностей учнів. Працюючи в команді, учень має можливість проявляти ініціативу, вчитися планувати свої дії, переконувати, нести відповідальність за себе і команду, розуміти, що командна робота дає спільний результат.

Про психологічні особливості командотворення у закладі загальної середньої освіти та створення сприятливої соціально-психологічної атмосфери розповів Віктор Кавецький, завідувач кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент.

Галина Єднак, методист відділу методики навчальних предметів природничо- математичного циклу, технологій та фізичної культури привернула увагу педагогів щодо формування учителем сприятливого психологічного клімату на уроках фізичної культури в НУШ, як діяти вчителю фізичної культури під час занять аби побудувати між учнями дружні відносини, підвищити командний дух та протидіяти булінгу в школі і продемонструвала  вправи для згуртування та організованості учнівського  колективу.

Питання взаємодії між учасниками освітнього процесу під час дистанційного навчання та як налагодити з учнями зв’язок та співпрацю  розкрила Оксана Юрківучитель фізичної культури Козівського ліцею імені В.Герети.

Наталія Смук, методист, в.о. завідувача навчального відділу підвищення кваліфікації керівних і педагогічних кадрів розглянула питання створення ефективної команди та реалізації її спільної цілі, формування навичок успішної взаємодії членів команди в різних ситуаціях та формування комунікативних лідерських навичок.

Валерій Єднак, доцент Тернопільського  національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка, кандидат педагогічних наук звернув увагу учасників семінару щодо  формування міжособистісних стосунків та взаємодію учасників в спортивній команді, як замість атмосфери конкуренції створити відчуття єдності, про переваги команди перед індивідуальним розв’язанням завдань та про відсутність командного результату якщо індивідуальні цілі  спортсмена будуть тяжіти над командними. 

В ході проведення семінару учителі отримали відповіді на запитання, а на завершення роботи методичного заходу підвели підсумки та виробили ряд рекомендацій щодо ефективної організації освітнього процесу з фізичної культури.

 



Школа професійного зростання «Психоемоційна підтримка дітей, батьків, учителів в умовах воєнного стану» (16.03.2023р.).

Ми є свідками одного із найважчих періодів людства нової ери. Загарбницька війна змінила наше звичне життя. Настав час, який змінить основи сучасних держав, економічних систем і способів організації світового співтовариства.

Тому зараз  завдання педагога – не просто навчити, озброїти знаннями з певного предмета, забезпечити виконання освітньої програми, а заспокоїти, порадити, дати життєві орієнтири.

Пам’ятаймо, що виховання – це наскрізний процес, який, власне, формує цінності, здатність впоратися з невизначеністю та складністю, уміння вчитися, підтримувати фізичне та емоційне благополуччя, співпереживати і конструктивно вирішувати конфлікти.

Тому вкрай важливим є створення безпечного освітнього середовища. Це одне з ключових завдань Нової української школи, яке ось уже кілька років поспіль активно вивчається найвищими державними освітніми інституціями.

Безпечний простір — це середовище, перебуваючи в якому людина не боїться висловлювати переживання, ділитися власними проблемами, відчуває емоційний комфорт, зберігає психологічне благополуччя. Важливо, щоб у цьому просторі її оточували й інші люди, які можуть належним чином невідкладно відреагувати на заклик про допомогу як від окремої особи, так і від цілої групи.

Ефективна взаємодія учнів, батьків та педагогів дозволить дитині адаптуватися до нового стилю життя в умовах війни, забезпечить надійні канали підтримки у нестабільному світі, дасть змогу продовжити успішно навчатися та розвиватися.

Ці та інші важливі аспекти педагогічної діяльності розглядалися на занятті школи професійного зростання «Психоемоційна підтримка дітей, батьків, учителів в умовах воєнного стану» для класних керівників закладів загальної середньої освіти області, організованому та проведеному Оксаною Сесик та Оксаною Жизномірською.

         Відкрила захід, привітавши присутніх та бажаючи усім плідної та конструктивної роботи,  в. о. заступника директора ТОКІППО з науково-педагогічної та виховної роботи Тетяна Магера

         Упродовж заняття обговорювалася низка актуальних психолого-педагогічних питань:

o     «Психологічна безпека особистості класного керівника та учнів. Рівні формування психологічного комфорту в закладі» (Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти).

o     «Методичні інструменти комунікації вчителів та дітей у стресових ситуаціях. Засоби формування стресостійкості у педагога» (Оксана Сесик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

o     «Техніки відновлення ресурсу для класних керівників та дітей в умовах війни» (Надія Мерена, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи).

o     «Цифровий кейс учителя для психоемоційної підтримки учасників освітнього процесу» (Тетяна Дерев’яна, методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти).

o     «Інструменти комунікації вчителів та дітей у стресових ситуаціях. Формування стресостійкості у педагога: з досвіду роботи» (Оксана Піжицька, практичний психолог Зборівської державної української гімназії імені Романа Завадовича).

 Присутнім було запропоновано для використання у роботі список тематичних педагогічних видань, підготовлений Інною Сіньковською, завідувачем науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО.

         Щиро дякую виступаючим за високопрофесійну, довершену та актуальну інформацію, а усім учасникам вебінару – класним керівникам закладів загальної середньої освіти області – за активність та співпрацю.         

 


Нагородження учасників ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів та соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» у номінації «Профілактичні програми»

14 березня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти відбулось нагородження учасників ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів та соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» в номінації «Профілактичні програми».

З вітальним словом виступив директор ТОКІППО Олександр Петровський та нагородив грамотами і


подяками переможців:

- Дипломом І ступеня – Кравчук Галину Богданівну, практичного психолога Кременецької гімназії № 3 Кременецької міської ради Тернопільської області;

- Дипломом ІІ ступеня - Воронюк Галину Григорівну, практичного психолога Бучацького ліцею імені Святого Йосафата;

- Дипломом ІІІ ступеня – Березюк Тетяну Олександрівну, практичного психолога Лановецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 1 імені Юрія Коваля;

- Дипломом ІІІ ступеня - Гусак Аллу Василівну, практичного психолога Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 ім. Б.Лепкого Тернопільської міської ради.

Подяками також були нагороджені:

- Яцула Анжела Василівна, практичний психолог Вишгородоцького ЗЗСО І-ІІІ ст. Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області, КУ «Лановецький міський інклюзивно-ресурсний центр»;

- Мінакова Майя Василівна, практичний психолог Вишнівецького ліцею Вишнівецької селищної ради Кременецького р-ну;

- Бичковська Галина Зеновіївна, практичний психолог КЗ навчально виховного комплексу «Мишковицька ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» Великоберезовицької селищної ради Тернопільської області.

Усі члени журі та учасники мали змогу висловити свої думки та подяку за активну участь у конкурсі, професійність, творчий підхід та відкритість в організації та проведенні конкурсу. Побажали всім успіхів в професійній сфері, творчих злетів, невпинного розвитку, натхнення й невичерпної енергії в роботі, вдячних дітей та батьків і продовжувати вдосконалюватись та перемагати й надалі.

 




У Тернополі презентували перевидання І та ІІ томів творів Степана Ленкавського

(10 березня, 2023р.)

У Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини відбулася презентація перевидання І та ІІ томів творів Степана Ленкавського — голови та співзасновника ОУН, автора Декалогу.

Титанічну роботу з віднайдення, вивчення та упорядкування праць Степана Ленкавського, яка зайняла понад 20 років, провів професор політичних наук, ідеолог українського націоналізму, голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич.

Степан Ленкавський був скромною особистістю, працював у підпіллі, не «світився», тому на сьогодні є дуже мало відомостей про нього. Олександр Сич визбирував інформацію для зібрання буквально по слову, шукав в бібліотеках, розпитував соратників, їздив за кордон, де Ленкавський проводив свою діяльність, першим відкривав коробки його особистих архівів. А почалося все з реферату, з яким допомагав друзям-пластунам. Саме обмаль відомостей про Степана Ленкавського і наштовхнула Олександра на створення зібрання.

 

Вшановуючи Кобзаря…

У ці тривожні березневі дні, як і щороку, Україна й світ вшановує  пам’ять Тараса Григоровича Шевченка - велета духу, митця могутньої творчої сили, поезія якого стала основою для створення української літературної мови, борця за свободу і людську гідність.

З плином літ все наполегливіше усвідомлює для себе народ значення постаті геніального українця, а творам його надається нове звучання. Кожен з нас  сам вирішує, яку роль відіграє духовний пророк у його житті, знаходить близькі за «звучанням» рядки поезій, світоглядні думки, сторінки біографії.

З нагоди 209 річниці з дня народження митця у сквері імені Тараса Шевченка відбулося виконання творів українського Прометея та покладання квітів до пам’ятника Великого Кобзаря.

 




Практикум «Емоційна і психологічна підтримка учнів»

На сьогоднішній день –  у складний період воєнного стану українські педагоги продовжують освітній процес. Професійний портрет педагога набуває нової якості – психологічної спроможності. Емоційна складова педагогічної діяльності все більше привертає до себе увагу; емоційна підтримка учнів  потребує злагодженої роботи педагогів і батьків.

27 лютого 2023 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet відбувся практикум «Емоційна і психологічна підтримка учнів» для класних керівників  закладів загальної середньої освіти.

Мета заходу: зорієнтувати педагогів на практичні методи і прийоми психологічної підтримки учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану, розкрити власний потенціал педагогів, спрямувати його на поновлення емоційних ресурсів.

Організатор заходу – Олена Свистун, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО.

Під час практикуму було обговорено низку психолого-педагогічних питань:

o     Привітала усіх присутніх та побажала плідної роботи, Тетяна Магера,  в. о.заступника директора ТОКІППО з науково-педагогічної та виховної роботи.

o     Управління змінами: сучасні інструменти збереження емоційного ресурсу учасників освітнього процесу, Світозара Хомав. о. завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти. 

o     Особливості психологічної підтримки і самопідтримки педагога в умовах воєнного часу, Віктор Кавецькийкандидат педагогічних наук, завідувач кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО.

o     Соціально-психологічна підтримка учасників освітнього процесу в кризових ситуаціях, Світлана Ярмолицька, методист центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.

o     Емоційне благополуччя дитини як умова її успішного навчання і виховання, Олена Свистунметодист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО.

o     Традиційні та інноваційні форми виховної діяльності в освітньому закладі для підтримки дитячого ресурсу під час війни, Світлана Козирзаступник директора з виховної роботи Гусятинської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

o     Дієві інструменти у «психологічній аптечці» допомоги дитині, Христина Глухан, педагог-організатор Чортківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №7.

o     Робота класного керівника щодо збереження емоційного благополуччя здобувачів освіти, Олександра Мороз, учитель Волинського ліцею ім. Нестора Літописця та Альона Клочко, учитель НВК Кременецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 ДНЗ.

o     Ефективні засоби емоційної взаємодії учасників освітнього процесу в закладах освіти в умовах сьогодення, Віра Угрин, практичний психолог Зборівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1.

У практикумі висвітлювалися важливі теоретичні аспекти переживання кризових ситуацій; розглядалися практики надання психологічної допомоги учням в умовах війни;  учасники обмінювалися техніками для відновлення особистісного ресурсу.        

Технічну підтримку заходу  здійснювала Тетяна Дерев’яна, методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти.

 Сподіваємось, що нові ідеї та практичні навички, здобуті учасниками засідання, знайдуть застосування у педагогічній діяльності.

Висловлюємо подяку усім доповідачам та учасникам. До зустрічі в ТОКІППО!

 


Заняття школи виживання під час війни на тему «Правила поведінки та психологічна підтримка дитини під час надзвичайних ситуацій»

24 лютого 2023 року в режимі онлайн відбулося заняття школи виживання під час війни на тему «Правила поведінки та психологічна підтримка  дитини під час надзвичайних ситуацій». Участь в заході взяли понад 130 вчителів  початкових класів ЗЗСО Тернопільської області.

Метою проведення заняття було формування здоров'язбережувальних компетентностей учителя Нової української школи, удосконалення знань щодо збереження життя і здоров'я молодших школярів в період воєнного часу, вмінь і навиків поведінки під час повітряної тривоги, ракетних та артобстрілів; ознайомлення з практиками психосоціальної підтримки в умовах війни дітей, батьків та педагогів та вправами на подолання стресу, тривожності, паніки та ПТСР у дітей та дорослих.

Оскільки заняття школи виживання під час війни проходило в річницю початку повномасштабного вторгнення рф на територію нашої держави,  Коненко Лариса Богданівна, завідувач відділу дошкільної та початкової освіти інституту розпочала заняття  хвилиною мовчання за загиблими українськими воїнами та цивільними українцями  та провела короткий екскурс воєнними етапами  новітньої історії України.  Надалі детально зупинилась на  питаннях поведінки та безпеки під час повітряної тривоги, артобстрілів, правилах поводження при виникненні паніки.

Доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук Жизномірська Оксана Ярославівна, продемонструвала вправи для психосоціальної підтримка вчителів та учнів у стресових ситуаціях та при ПТСР.

 


Про проведення засідання обласної творчої групи вчителів трудового навчання та технологій «Виготовлення виробів для ЗСУ в навчальний та позанавчальний час»

24 лютого 2023 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбулося засідання обласної творчої групи вчителів трудового навчання та технологій у форматі вебінару-практикуму «Виготовлення виробів для ЗСУ в навчальний та позанавчальний час».  Розпочався захід о 11 год 30 хв. 

У вебінарі взяли участь: Колодійчук О. Я., методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук; Жизномірська О. Я., доцентка кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат психологічних наук; Смолярська О. З., вчителька ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Пулюя смт. Гримайлів; Вовк С. Б., вчителька ліцею № 1 м. Хоростків; Галас Г. М., вчителька Козівського ліцею №1; Петришин О. М., вчитель ЗОШ ІІІ  ст. с. Осташівців та педагоги Тернопільської області.




Психологічна студія для практичних психологів ЗЗСО на тему «Емоційна підтримка учасників освітнього процесу в умовах воєнного та післявоєнного стану»

24 лютого 2023 р.  в онлайн-режимі відбулася психологічна студія для практичних психологів ЗЗСО на тему «Емоційна підтримка учасників освітнього процесу в умовах воєнного та післявоєнного стану».

Метою психологічної студії було ознайомлення учасників із поняттям «емоційна підтримка», «емоційна стійкість», «емоційна стабільність» як індикатори безпеки в умовах війни; формування навичок підтримки психоемоційного здоров’я.

Захід відкрила з вітальним словом Тетяна МАГЕРА, методист, в. о. заступника директора інституту з науково-педагогічної та виховної роботи.

Під час заходу були висвітлені та опрацьовані такі питання:

- Емоційна стійкість особистості як одна з детермінант ефективного подолання складних життєвих ситуацій, Оксана ЖИЗНОМІРСЬКА, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, кандидат психологічних наук.

- Збереження емоційної стабільності учасників освітнього процесу в умовах воєнного та післявоєнного стану, Зоряна КОРОТЮК, методист, в. о. завідувача навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.

- Використання арт-терапії  з дітьми для подолання стресових ситуацій, Надія МЕРЕНА, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.

- Підтримка емоційного і психічного здоров’я педагогів. Профілактика емоційного вигорання у професійній діяльності, Світлана ДЕМИДАСЬ, методист  навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.

- Потенціал родини як умова формування емоційно-поведінкової стійкості в дітей, Світлана ЯРМОЛИЦЬКА, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.

В рамка психологічної студії методисти НМЦПССР провели з учасниками психологічні практики «Техніки та методи стабілізації психоемоційного стану учасників освітнього процесу».

Під час обговорення учасники відзначили актуальність і корисність таких зустрічей. Дякуємо за участь.

 


Вебінар «Під захистом Права. Створення безпечного освітнього середовища - одне з ключових завдань НУШ»

Безпека – стан захищеності особи чи групи, наявність способів задоволення потреб особистості та захисту її прав.

Міністерство освіти і науки України поінформувало про особливості організації навчального процесу у 2022/2023 році, зокрема про те, що керівники освітніх закладів особисто відповідатимуть за створення безпечних умов для учнів чи студентів і всіх працівників.
         Створити безпечне освітнє середовище – одне з першочергових завдань закладу освіти, виконання якого має реалізувати право на безпечні та нешкідливі умови навчання в умовах війни. Тож цим мають займатися керівники закладів освіти, педагогічні працівники, батьки учнів, громадськість спільними зусиллями. До того ж, їм важливо опанувати основні правила безпечної поведінки та навчити цього дітей.

         Ці та інші важливі аспекти педагогічної діяльності розглядалися 16 лютого 2023 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet на вебінарі «Під захистом Права. Створення безпечного освітнього середовища – одне з ключових завдань НУШ» для керівників центрів професійного розвитку педагогічних працівників та заступників директорів з виховної роботи закладів загальної середньої освіти області, організованому та проведеному Оксаною Сесик, методистом центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти.

         Упродовж вебінару обговорювалася низка актуальних психолого-педагогічних питань:

o    «Важливість розбудови безпечного, дружнього до дитини освітнього середовища у новій українській школі» (Тетяна Магера, в. о. заступника директора ТОКІППО з науково-педагогічної та виховної роботи).

o    «Кодекс безпечного освітнього середовища у виховному вимірі» (Світозара Хома, в. о. завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

o    «Різнобічні прийоми та техніки створення психологічної безпеки особистості в умовах воєнного стану» (Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти).

o    «Засоби створення безпечного освітнього середовища у світлі вимог Нової української школи» (Оксана Сесик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

o    «Психологічна безпека учасників освітнього процесу» (Зоряна Коротюк, в. о. завідувача навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи).

o    «Основні засади впровадження інтегрованого курсу «Культура добросусідства» у новій українській школі» (Марія Голуб, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

 




Онлайн-тренінг «Психологічна підтримка вчителів та дітей у часи війни. Коли світ на межі змін: стратегії адаптації»

10 лютого 2023 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся он-лайн-тренінг «Психологічна підтримка вчителів та дітей у часи війни. Коли світ на межі змін: стратегії адаптації» для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти (за сприяння громадської організації Go Global», що створена в рамках програми USAID «Мріємо та діємо» у співпраці з Міністерством освіти та науки України та Міністерства молоді та спорту України).

Метою проведення цього заходу було підвищити рівні психологічної та психоемоційної компететностей педагогів до здійснення ефективної діяльності в умовах війни; правильно зорієнтувати учасників до основних вимог, потреб, викликів сьогодення та адекватне їх реагування на стресові події; уміння працювати із дітьми різного віку та їх батьками, які переживають психоемоційні труднощі; уміння самому собі допомагати та бути позитивно наповненим ресурсами за допомогою психологічних технік.

Оксана Ярославівна Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти привітала учасників тренінгу та ознайомила із планом роботи, а також окреслила питання «стресу» в роботі педагога та як реагувати, сприймати та діяти в різних ситуаціях. Так, за допомогою презентаційною огляду учасники мали змогу візуально побачити та цілісно збагнути «стрес дорослого, стрес дитини, стрес батьків» та почерпнути матеріал щодо основних інструментів комунікації вчителів із учасниками освітнього процесу в стресових ситуаціях тощо.

Віктор Євгенович Кавецький,  кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, в.о.завідувача, запропонував тему спілкування із учасниками «Формування готовності педагогів до психосоціальної та самопідтримки учасників освітнього процесу в кризових ситуаціях», де слухачі мали змогу проаналізувати та замислитися над цікавими й актуальними питаннями психосоціальної підтримки  особистості (презентація).

Тетяна Романівна Дерев’яна, методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти вміло та професійно поєднала гейміфікацію  (ігрофікація) із елементами стресостійкості, особистісного ресурсу. Учасники мали можливість за допомогою цифрових інструментів, таких як LearningApps чи Padlet, Wizer.my, Live Worksheets, Quizlet, Studystack, Thinglink, Canva, i MindMap створювати цікаві завдання, тести ігрового змісту.

Оксана Ярославівна Жизномірська, на тренінгу також запропонувала та презентувала практичні дихальні техніки, техніки для саморегуляції, заземлення та пошуку ресурсу, де учасники взяли активну участь та висловлювалися (фідбеки) про свої емоції, відчуття, уявлення, думки.

На завершення, учасники заходу обмінювалися позитивними емоціями, практичними техніками, якими вони користуються у повсякденному житті та освітньому процесі,  наприкінці заняття учасники висловлювали подяку та зазначали про цінність та актуальність проведення заходів такого спрямування.

Дякую усім учасникам тренінгу за активну участь, а також колегам за цікаві, актуальні, змістовні презентаційні матеріали, піднесений настрій, оптимізм та натхненне прагнення до роботи.

       


 



Інструктивно-методична нарада на тему «Інклюзія під час війни і післявоєнний час: як підтримати дітей з особливими потребами»

31 січня в режимі онлайн відбулася інструктивно-методична нарада на тему «Інклюзія під час війни і післявоєнний час: як підтримати дітей з особливими потребами». Для участі в заході були запрошені консультанти центрів професійного розвитку педагогічних працівників та вчителі початкових класів ЗЗСО Тернопільської області.

Метою проведення наради було ознайомлення освітян з основними аспектами інклюзивної освіти, методами та прийомами навчання дітей з особливими освітніми потребами, формування моральних цінностей  удосконалення знань щодо збереження життя і здоров'я молодших школярів в період воєнного часу.

Коненко Лариса Богданівна, завідувач відділу дошкільної та початкової освіти інституту привітала учасників заходу, повідомила програму інструктивно-методичної наради, а також детально розповіла про психосоціальну підтримку батьків і дітей під час воєнного стану.

Доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук Кавецький Віктор Євгенович у своєму виступі розкрив особливості та переваги  інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами.

На основні принципи роботи вчителів початкових класів в сучасних умовах воєнного стану з дітьми, які мають психофізичні порушення звернула увагу присутніх Мушій Віталіна Григорівна, завідувач інклюзивно ресурсного центру. 

В підсумку  інструктивно-методичної наради учасники обговорили проблемні питання, які виникають у педагогів щодо роботи  в інклюзивному класі.

 



 

Круглий стіл для вчителів англійської мови «Імплементація таксономії Блума для підвищення якості англомовної освіти в умовах НУШ»

16 грудня 2022 року відповідно до плану роботи Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, з метою надання методичної допомоги у використанні таксономії Блума для якісного та ефективного засвоєння англомовного компоненту навчальних програм відбувся круглий стіл на тему «Імплементація таксономії Блума для підвищення якості англомовної освіти в умовах НУШ».

Програмою заходу передбачалося висвітлення таких питань:

o     Критичне мислення особистості. Таксономія Б. Блума;

o     Формулювання очікуваних результатів навчання у відповідності до таксономії Блума;

o     З практики використання таксономії Блума на уроках англійської мови у базовій середній школі;

o     Імплементація таксономії Блума під час опрацювання англомовного тексту.

Під час круглого столу вчителі отримали практичні поради та відповіді на запитання стосовно тематики заходу, які є нагальними та актуальними в роботі вчителя англійської мови в умовах реалізації нового Державного стандарту базової середньої освіти.

Матеріали виступів для подальшого використання у практиці вчителів англійської мови ЗЗСО області розміщені у блозі «Англійська мова» http://english-tokippo.blogspot.com/p/blog-page_16.html

В організації та проведенні майстер-класу активну участь брали методист ТОКІППО Лідія Уруська, доцент кафедри педагогіки та психології ТОКІППО Оксана Жизномірська, учитель англійської мови Теребовлянської спеціалізованої школи-ліцею, тренер НУШ Леся Ямелинець, учитель англійської мови Козівського ліцею №2, тренер НУШ Наталія Гурська.

 







Вебінар «Методичний супровід роботи працівників закладів позашкільної освіти в умовах реформування освіти»

25 листопада 2022 року відбувся вебінар «Методичний супровід роботи працівників закладів позашкільної освіти в  умовах реформування освіти».

Метою заходу було визначення основних акцентів методичної діяльності у ЗПО, обговорення наявних проблем і подальших перспектив розвитку закладів позашкільної освіти,  методичного супроводу освітнього процесу в ЗПО в умовах захисту суверенітету, незалежності і територіальної цілісності від військової інтервенції московії.

Спікерами вебінару виступили: Віктор Кавецький,  кандидат педагогічних наук, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології  та інклюзивної освіти ТОКІППО (тема «Формування готовності педагогів закладу позашкільної освіти до психолого-соціальної самопідтримки та підтримки учасників освітнього процесу в кризових ситуаціях»), Світозара Хома , завідувач центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО (тема «Розвиток громадянської компетентності працівників закладів позашкільної освіти»), Оксана Мочук, методист центру  інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти ТОКІППО (тема «Цифрова компетентність персоналу закладу позашкільної освіти та засоби її формування»), Оксана Костюк,методист Скалатського будинку школяра (тема «Формування предметно-методичної компетентності працівників закладів позашкільної освіти»).

Також учасники зустрічі отримали майстер-клас щодо роботи в умовах кризових ситуацій.






 
Заходи, у яких брали участь працівники кафедри

Онлайн-тренінг для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти «Психолого-педагогчний супровід роботи з обдарованим дітьми»

07 жовтня 2022 року в Тернопільському ОКІППО відбувся онлайн-тренінг для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти «Психолого-педагогчний супровід роботи з обдарованим дітьми».

Захід спрямований на підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників у визначенні методів, форм, засобів і технологій виховання обдарованих учнів, вдосконалення практичних навичок використання інноваційних технологій у виховній роботі з обдарованою молоддю.

У ході тренінгу учасники розглянули різні аспекти обдарованості, методи і технології навчання й виховання обдарованих учнів, прослухали міні-лекції – «Інноваційні підходи до виховання обдарованої молоді» (Руслан Яковишин) та «Особливості виховної роботи з обдарованим школярами в освітній системі НУШ» (Оксана Сидорська).

Під час виконання пізнавальних, психологічних, навчальних вправ педагоги обмінялися думками, досвідом роботи з обдарованими учнями, акцентуючи увагу на тому, що виховання на цінностях має стати найважливішим чинником формування нових, сучасних, життєвих установок особистості



03 червня 2022 року в Тернопільському ОКІППО відбулося засідання круглого столу працівників закладів загальної середньої освіти «Гуманістичні ідеї педагогічної спадщини Януша Корчака та Василя Сухомлинського». Організатор заходу – Оксана Сидорська, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти.

У ході роботи учасники проаналізували основні педагогічні ідеї та обговорили ключові питання щодо можливості ефективного, творчого, практичного використання унікальної спадщини видатних педагогів у практичній діяльності.

Про актуальність провідних гуманістичних ідей польського та українського педагогів у сучасному процесі реформування освіти розповіла методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти Оксана Сидорська. Руслан Яковишин, к.п.н., доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, закцентував увагу учасників на важливому аспекті педагогічної спадщини Януша Корчака та Василя Сухомлинського – професійній підготовці педагога та його ролі у процесі виховання особистості. Широкий спектр питань, пов’язаних з проблемою громадянського, патріотичного виховання учнівської молоді розкрила у своєму виступі Оксана Сесик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти. Про основні положення виховних систем  педагогів-гуманістів щодо духовно-морального виховання особистості розповіла Лілія Мудрик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти.

Практичним досвідом роботи щодо використання основних ідей Василя Сухомлинського для виявлення і розвитку творчих обдарувань учнів поділилися з учасниками Галина Ленар, вчитель української мови і літератури Зборівської гімназії, вчитель-методист.  Власними ідеями щодо виховних цілей в сучасному освітньому закладі та шляхами їх реалізації поділилася Неля Вівсяна, педагог-організатор ЗОШ І-ІІІ ст. с. Озерної.

Проаналізувавши основні ідеї педагогічної спадщини згаданих педагогів-гуманістів, учасники виробили рекомендації щодо їх актуальності у сучасній українській школі.


Психологічна майстерня для практичних психологів ЗПТО “Превентивне виховання як важлива форма роботи практичного психолога в ЗПТО”



Проблема превентивності завжди була і є важливою в системі психолого-педагогічних, медичних, правових, соціологічних досліджень у різних країнах світу. В Україні ця проблема набуває особливої гостроти, оскільки молодь формується в складних соціокультурних умовах економічних і політичних суперечностей, неврівноваженості соціальних процесів.

Термін латинського походження «превентивний» означає «запобіжний». Отже, превентивне виховання є випереджальним, застережливим процесом.

Превентивність ж визначається як «спрямованість на запобігання негативних явищ», як «перетворення середовища ризиків на простір можливостей для самореалізації особистості дитини, що дає змогу значно підвищити ефективність виховної роботи, попередити поширення негативних явищ у дитячому і молодіжному середовищі».

             Превентивне виховання як напрямок роботи з учнівською молоддю посідає важливе місце в системі виховної роботи сучасної школи. Воно включає в себе підготовчі та профілактичні дії практичного психолога, соціального педагога, класного керівника, спрямовані на запобігання формування в учнів негативних звичок, рис характеру, проявам асоціальної поведінки та організацію належного догляду за діяльністю учнів.

Саме цим і зумовлена актуальність засідання Психологічної майстерні для практичних психологів ЗПТО, яке відбулося 20 травня 2022 року в онлайн-форматі на тему “Превентивне виховання як важлива форма роботи практичного психолога в ЗПТО”.

Олайн- засідання підготовлене та організоване Світланою Демидась, методистом навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи.

Мета засідання полягала у тому, щоб розкрити основні аспекти сутності превентивного виховання учнівської молоді, систему роботи педагогічних працівників освітніх закладів щодо попередження та запобігання асоціальної поведінки учнів, вплив сімейного виховання на формування особистості дитини; сприяти виробленню інтегрованих міждисциплінарних підходів, консолідація зусиль усіх суб’єктів освітнього процесу щодо превентивної роботи в ЗПТО.

Зокрема Світлана Демидась, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО акцентувала увагу на питанні про сутність та методи превентивного виховання учнів як психолого-педагогічного аспекту та на основних помилках сімейного виховання, що є значущими для цілісного та «правильного» усвідомлення власного «Я» в соціумі.

Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО розкрила питання превентивного виховання особистості та проаналізувала сучасні підходи до превентивної діяльності підростаючої молоді. Окреслила ключові завдання превентивного виховання, які поставлено перед молодою людиною, що корелюються із її моральними якостями, принципами, цінностями. Запропонувала психологічну техніку «Море» з метою психологічного налаштування, комфорту в онлайн-кімнаті та в подальшому цікавим обговоренням своєї історії, спогаду про приємне, радісне, чутливе, індивідуальне, що супроводжувалося позитивними емоціями, відчуттями, думками учасників чергового засідання.

Детальніше...https://ippo.edu.te.ua/about/news/psihologichna-majsternya-dlya-praktichnih-psihologiv-zpto-preventivne-vihovannya-yak-vazhliva-forma-roboti-praktichnogo-psihologa-v-zpto


Про актуальність профорієнтаційної роботи з учнівською молоддю



14 квітня у ТОКІППО проведено онлайн засідання проблемної групи заступників директорів з виховної роботи опорних закладів, гімназій, ліцеїв та колегіумів області на тему «Сучасні підходи до організації профорієнтаційної роботи з учнівською молоддю».

Метою даного заходу було модернізувати професійні компетентності заступників директорів з виховної роботи щодо організаційно - методичного супроводу професійної орієнтації учасників освітнього процесу ЗЗСО.  

У вступному слові Куриш О.С., методист відділу організаційного адміністрування наголосила на актуальності питання  профорієнтаційної роботи в школі, адже після нашої перемоги у війні розв’язаній  російською федерацією проти України, постане завдання  відбудувати  зруйновані міста і села, фабрики і заводи, інфраструктуру, яка забезпечує життєдіяльність країни.  Внеском педагогів у відбудову Батьківщини буде також профорієнтаційна  робота серед учнівської молоді.

Перед учасниками заходу виступив Кавецький В.Є., завідувач кафедри  педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук.   Віктор Євгенович наголосив, що основне завдання профорієнтаційної роботи – допомогти сформувати у старшокласників бачення свого майбутнього, яке вплине на вибір професії та буде віддзеркалювати як індивідуальні, так і суспільні потреби. А також важливо інформувати батьків про психологічні аспекти профорієнтації, з розумінням ставитись до побажань і запитів підлітків щодо бачення перспективи.


Практикум «Організація освітнього процесу на уроках фізичної культури для дітей з особливими освітніми потребами»



15 квітня 2022 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на  платформі онлайн-сервісу Google Meet для учителів фізичної культури, які працюють з учнями із особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти відбувся практикум «Організація освітнього процесу на уроках фізичної культури для дітей з особливими освітніми потребами».

У своїй доповіді Віктор Кавецький, в.о. завідувача кафедри педагогіки, психології  та  інклюзивної  освіти, доцент, кандидат педагогічних наук зазначив основні принципи та цінності інклюзивної освіти, в основу якої покладено ідеологію, яка виключає будь-яку дискримінацію дітей та  забезпечує однакове ставлення до всіх здобувачів освіти зі створенням спеціальних умов для дітей з особливими потребами.

Детальніше...https://ippo.edu.te.ua/about/news/praktikum-organizaciya-osvitnogo-procesu-na-urokah-fizichnoi-kulturi-dlya-ditej-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami

 

ЗНО-2022: виклики та можливості. Про особливості складання Національного мультипредметного тесту в частині математики

15 квітня 2022 року в режимі онлайн-зв’язку на платформі  Google Meet для вчителів математики закладів загальної середньої  освіти області проведено психолого-педагогічний тренінг на тему «ЗНО-2022: виклики та можливості».

Відкрив тренінг Шайнюк Юрій Чеславович, заступник директора з  питань зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти ТОКІППО, який  ознайомив учасників заходу  із  порядком проведення Національного мультипредметного тесту для випускників, які у 2022 році завершують курс повної загальної середньої освіти та планують вступати до вищих навчальних закладів. Особливу увагу доповідач звернув на структуру, терміни та умови проведення зовнішнього незалежного оцінювання, офіційні інформаційні ресурси. Юрій Чеславович  побажав численній аудиторії заходу, яка налічувала близько 100 учасників, плідної та конструктивної праці, висловив сподівання на швидке відновлення традиційного формату проведення ЗНО, одразу ж після нашої Перемоги.

Для успішного проходження швидкісного Національного мультипредметного тесту  велике значення має не лише високий рівень володіння навчальним матеріалом, але й психологічна готовність випускників до участі в іспиті. Завідувач кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук Кавецький Віктор Євгенович звернув увагу учасників тренінгу на психологічні чинники в забезпеченні готовності учнів та формування досвіду забезпечення психологічної готовності учнів до складання ЗНО. Віктор Євгенович зупинився на питаннях емоційної складової, стану тривожності учнів в  умовах воєнного часу. Науковець порекомендував дієві методики, які сприятимуть подоланню емоційного напруження, запропонував вправи, які допоможуть  уникнути паніки та страху, депресивних симптомів, організують учнів на високий ступінь зосередженості під час виконання завдань.

У Тернопільському ОКІППО відбулась щорічна всеукраїнська акція «За чисте довкілля»



Відповідно до розпорядження  голови Тернопільської обласної військової адміністрації  від 04.04.2022 № 175/01.02-01 «Про організацію та проведення в області у 2022 році щорічної всеукраїнської акції «За чисте довкілля» 21 квітня 2022 року у  Тернопільському ОКІППО  з ініціативи адміністрації та працівників інституту відбулась щорічна всеукраїнська акція «За чисте довкілля».

З приходом весни та тепла з’являється бажання бачити місцевість, у якій ми живемо та працюємо, чистою та охайною. Традиційні весняні заходи санітарної очистки та благоустрою проводяться з метою утримання територій населених пунктів у належному стані, покращення їх санітарного стану після зими,  створення умов, сприятливих для життєдіяльності населення.

Цьогорічна акція особлива, оскільки вона відбулась у режимі воєнного стану. До неї долучилися не лише працівники інституту, а й мешканці гуртожитку ТОКІППО, які  переміщені із зони бойових дій та знайшли прихисток у нашому місті.

На завершення акції всі спільно виконали пісню «Ой у лузі червона калина похилилася», яка стала символом визвольної боротьби українців проти московської навали.  

У єдності наша сила!

Ми віримо у нашу перемогу!

Детальніше...https://ippo.edu.te.ua/about/news/zno-2022-vikliki-ta-mozhlivosti.-pro-osoblivosti-skladannya-nacionalnogo-multipredmetnogo-testu-v-chastini-matematiki

 


Онлайн-засідання Школи професійного зростання для педагогічних працівників «Психологічний супровід професійної діяльності педагогів в умовах Нової української школи»



29 квітня 2022 року відбулося онлайн-засідання Школи професійного зростання для педагогічних працівників «Психологічний супровід професійної діяльності педагогів в умовах Нової української школи», започатковане членами кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти. Перше засідання проведено Жизномірською О.Я., кандидатом психологічних наук, доцентом кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, та Сіткарем В. І., кандидатом психологічних наук, доцентом кафедри психології розвитку та консультування Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

Метою засідання було підвищення рівня психологічної, методико-теоретичної та практичної компетентності педагогів до здійснення фахової діяльності відповідно до основних напрямів державної політики у галузі освіти, запитів громадянського суспільства, установ і закладів освіти, освітніх потреб споживачів освітніх послуг.

У спільній роботі зі слухачами (учасниками) засідання нами було зосереджено увагу на наступних завданнях: висвітлення сучасних інноваційних освітніх підходів до створення умов для професійної самореалізації педагогічних працівників; навчання дорослих та створення ефективного освітнього середовища з опануванням на практиці новітніми технологіями, методиками, формами, методами професійної діяльності з урахуванням потреб держави, регіонів, закладів освіти, суспільства, громадськості та індивідуальної траєкторії розвитку особистості педагога; інформування учасників про сучасні досягнення науки, вікової психології, педагогіки; підвищення фахового рівня в умовах впровадження інноваційних технологій в практику, розвиток вмінь використовувати сучасні методи роботи, формувати навички групового співробітництва; сприяння розвитку навичок саморегуляції з метою попередження виникнення негативних емоційних станів під час здійснення освітнього процесу та комунікативних навичок з метою підвищення ефективності професійного спілкування.

Зокрема, Жизномірська О.Я. цілісно розкрила питання професійної майстерності педагога та її структури; виокремила основні педагогічні здібності, які позитивно впливають на картинку власного «Я» педагога та його самореалізацію в сучасному середовищі із дітьми різного віку; запропонувала психологічні техніки «Знайомство-метафоричний образ», «Я можу пишатися… у своїй діяльності», «Педагогічна майстерність – це…», «Рефлексія власних досягнень: думки вголос» тощо.

Висловлюємо щиру подяку усім учасникам засідання та колегам з Тернопільського ОКІППО.

Детальніше...https://ippo.edu.te.ua/about/news/onlajn-zasidannya-shkoli-profesijnogo-zrostannya-dlya-pedagogichnih-pracivnikiv-psihologichnij-suprovid-profesijnoi-diyalnosti-pedagogiv-v-umovah-novoi-ukrainskoi-shkoli

Школа професійного зростання «Безпечне та здорове освітнє середовище у Новій українській школі: психологічні аспекти діяльності класного керівника»



Ми є свідками одного із найважчих періодів людства нової ери. Загарбницька війна змінила наше звичне життя. Настав час, який змінить основи сучасних держав, економічних систем і способів організації світового співтовариства.

Тому зараз  завдання педагога – не просто навчити, озброїти знаннями з певного предмета, забезпечити виконання освітньої програми, а заспокоїти, порадити, дати життєві орієнтири.

Пам’ятаймо, що виховання – це наскрізний процес, який, власне, формує цінності, здатність впоратися з невизначеністю та складністю, уміння вчитися, підтримувати фізичне та емоційне благополуччя, співпереживати і конструктивно вирішувати конфлікти.

Тому вкрай важливим є створення безпечного освітнього середовища. Це одне з ключових завдань Нової української школи, яке ось уже кілька років поспіль активно вивчається найвищими державними освітніми інституціями.

Ці та інші важливі аспекти педагогічної діяльності розглядалися 25 березня 2022 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet на занятті школи професійного зростання «Безпечне та здорове освітнє середовище у Новій українській школі: психологічні аспекти діяльності класного керівника» для класних керівників закладів загальної середньої освіти області, організованому та проведеному Оксаною Сесик та Оксаною Жизномірською.

 

Звернення директора Тернопільського ОКІППО до освітян!

Шановні освітяни!

П’ятий день триває війна Росії проти України. Війська і техніка агресора підібралися впритул до столиці, але Київ мужньо тримає оборону. Харків, Миколаїв, Суми залишаються під контролем України. У північних, північно-східних, східних і південних областях нашої країни тривають бої з окупантом. Завдяки спротиву української армії і сил самооборони вже в перші дні агресії російські загарбники зазнали значних втрат в живій силі й техніці. В своїй новітній історії Росія у всіх війнах, які вона вела, ще не зазнавала таких величезних втрат за такий короткий час. Кожен свідомий українець має пам’ятати, що в єдності сила народу. Ми – сильні! Ми – УКРАЇНА!

Просвіта, патріотичне виховання, культивування національної гідності − це броня, яку буде важко пробити недругам нашої держави. На захист України мають стати не лише військові, а й історики, письменники, освітяни.

Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти на сайті започатковує рубрику «Війна. Хроніка подій», у якій освітяни Тернопільщини зможуть дізнатися про звитяжні подвиги Героїв України на війні і в тилу, а також, як стати корисним Українській Державі та проявити свою громадянську позицію!

Україна дасть відсіч ворогу! Ми сильні разом! Слава Україні!

Соціально-психологічний клуб для соціальних педагогів



 Налагодження здорової психологічної взаємодії між усіма учасниками освітнього процесу – це головна місія психологічної служби в контексті НУШ. На сьогодні, соціальний педагог має бути з’єднувальною ланкою між школою та сім´єю, регулятором  партнерських взаємовідносин між вчителем та батьками для успішної інтеграції батьків в педагогічний процес з метою здійснення супроводу дитини в освітньому закладі.

25 лютого 2022 року в ТОКІППО відбулось засідання соціально-психологічного клубу для соціальних педагогів закладів освіти «Соціальне партнерство закладу освіти та сім’ї як передумова розвитку успішної особистості». Мета заходу: проаналізувати соціально-педагогічну модель супроводу батьківської громади в закладі освіти; проінформувати учасників про принципи соціального партнерства та шляхи інтеграції батьків до шкільної спільноти в умовах НУШ; підвищити професійну компетентність соціального педагога щодо прийомів та технік резилієнтності та самодопомоги для налагодження конструктивної взаємодії.

Віктор Кавецький, в. о. завідувача, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук, ознайомив учасників заходу з новою системою побудови взаємовідносин педагогів та батьків в НУШ на принципах партнерства, розкрив основні шляхи залучення батьків до освітнього процесу.

Зоряна Коротюк, в. о. завідувача навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи, у своєму виступі зосередила увагу на механізмах та критеріях соціально-психологічної готовності педагогів та батьків до партнерської взаємодії.

Методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи та організатор засідання Світлана Ярмолицька, презентувала модель соціально-педагогічного супроводу батьківської громади в закладі освіти, окреслила напрямки та алгоритм роботи соціального педагога для налагодження продуктивного партнерства школи та батьків.

Ольга Теслюк, соціальний педагог Теребовлянського профільного ліцею, спільно з Світланою Ярмолицькою розповіли про ефективні стратегії резилієнтності. Для вдосконалення навичок та вмінь щодо використання технік відновлення особистісних ресурсів педагогів та батьків деякі прийоми з учасниками заходу проробили практично.

На завершення соціальним педагогам були запропоновані практичні кейси «Як залучити батьків учнів до партнерства та ефективної співпраці зі школою».

Про засідання проблемної  групи «Розвиток емоційного інтелекту на уроках української словесності»



18 лютого 2022 року у Тернопільському ОКІППО на платформі сервісу відеоконференцій Google Meet проведено засідання проблемної групи «Розвиток емоційного інтелекту на уроках української словесності», учасниками якого стало майже 40 педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти області. Це консультанти центрів професійного розвитку педагогічних працівників, які здійснюють науково-методичний супровід діяльності учителів  української словесності, творчі учителі української мови і літератури закладів загальної середньої освіти області.

Мета заходу – узагальнити та поширити відомості з методики навчання української мови і літератури щодо ролі в освітньому процесі емоційного інтелекту; обговорити змістове наповнення методичного середовища, сприятливого для розвитку в учителів української словесності уміння керувати власним емоційним інтелектом та створення відповідної емоційної канву уроку; анонсувати зразки кращого педагогічного досвіду щодо оволодіння відповідним інструментарієм, вибору ефективних засобів формування й розвитку емоційного інтелекту суб’єктів освітнього процесу для забезпечення якісної мовно-літературної освіти. 

На організаційно-мотиваційному етапі роботи учасників заходу було ознайомлено з метою засідання проблемної групи, регламентом роботи та запропоновано виконати у рамах тривалості заходу вправу «Поклади у кошик визначення поняття емоційний інтелект» (здатність розпізнавати свої почуття й емоції, розуміти, чому вони виникли і як я на них реагувати, талант «зчитувати» настрій співрозмовника).

У рамках теоретичного етапу  члени засідання проблемної групи опрацювали інформацію про історію становлення науки про емоційний інтелект; періодизацію розвитку поглядів на феномен емоційного інтелекту у зарубіжних дослідженнях і дослідженнях в Україні, природу емоційного інтелекту, моделі його, людські переживання (емоції та почуття) як основа емоційного інтелекту (Віктор КАВЕЦЬКИЙ, доцент, в. о. завідувача кафедри педагогіки,  психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, кандидат педагогічних наук).

Мистецтво аргументації та використання запитань у розв’язанні психолого-педагогічних проблем  шкільної математики



18 лютого 2022 року в  Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти в режимі відеоконференції на платформі Google Meet проведено тренінг для учителів математики області на тему «Психолого-педагогічні проблеми шкільної математики. Запитання як інструмент навчання. Мистецтво аргументації». Тренери заходу Кавецький Віктор Євгенович, завідувач кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, доцент, кандидат педагогічних наук та Іванюк Тетяна Георгіївна, методист, в. о. завідувача відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури, організували інтерактивне заняття для учителів математики області з метою ознайомлення та оволодіння педагогами практичним досвідом ведення конструктивної дискусії, опанування стратегіями та прийомами, що розвивають уміння влучно використовувати запитання для досягнення педагогічних цілей.

В реальних процесах пошуку істини, у пізнанні світу, у процесі обговорення окремих проблем, прийнятті практичних рішень,  в ході дискусії, суперечки або полеміки ми використовуємо аргументи. З цим поняттям обізнані учителі математики, адже твердження, з якими вони ознайомлюють учнів  на уроках, передбачають  обґрунтування їх істинності. Поняття аргументації набуває особливого змісту в умовах компетентнісного та діяльнісного підходів до навчання.  Учні, а насамперед учителі, повинні уміти використовувати вагомі аргументи на підтвердження конкретного твердження чи окремого факту, влучно наводити контрприклади, спростовувати хибні міркування за умови дотримання правил аргументації.

Невід’ємною складовою мистецтва переконання є уміння працювати із запитаннями. У ході проведення заняття тренери не лише привернули увагу учителів до правил аргументації, але й поєднали мистецтво слова із технікою запитань. Педагоги мали можливість ознайомитись із різними видами запитань, які спонукають учнів до пошукової діяльності, активізують способи мислення, стимулюють цікавість. Вдало, змістовно, інколи дотепно, учасники здійснювали пошуки способів вирішення окремих проблемних педагогічних ситуацій, наводили аргументи для їх розв’язання. Під час виконання завдань   учителі мали нагоду поділитись власними цікавими ідеями щодо розв’язання конкретних педагогічних ситуацій та навчальних проблем. Тренери спонукали учасників до ведення дискусії, пропонуючи для розв’язання нестандартні математичні задачі, як приклад задача «Справедливість», умовою якої передбачено, що для отримання розв’язку  виникає потреба у додаткових запитаннях до її змісту. Учителі мали нагоду побачити важливість коректності формулювання умов математичних задач, постановки запитань до них. Ця вимога набуває особливої актуальності під час використання задач компетентнісного змісту у навчанні математики. Спікери також зупинились на різних підходах до доведення теорем, представлених на сторінках чинних підручників,  зокрема теореми Піфагора, та звернули увагу на особливості сприйняття доведень учнівською аудиторією.

Спікери заходу сподіваються, що отримана інформація, методичні поради щодо того, як вести дискусію, подавати складний за змістом навчальний матеріал, здійснювати правильну постановку запитань допоможуть вчителям у практичній діяльності, забезпечать якісно новий підхід до викладання предмету.

Психологічна майстерня для практичних психологів закладів професійно-технічної освіти «Безпечне освітнє середовище: комфортна міжособистісна взаємодія учасників освітнього процесу»



БЕЗПЕКА-ЦЕ ПРОЦЕС, А НЕ РЕЗУЛЬТАТ.

Брюс Шна́йєр

 

Освітнє середовище - це частина життєвого, соціального середовища людини, що є сукупністю всіх освітніх чинників, які безпосередньо чи опосередковано впливають на особистість у процесах навчання, виховання та розвитку, виховний простір, що формує особистість.

Безпечне освітнє середовище – це наявність у ньому безпечних умов навчання та праці, комфортної міжособистісної взаємодії, яка сприяє емоційному благогополуччю учнів, педагогів, батьків, відсутність будь-яких проявів насильства та достатньо ресурсів для їх запобігання, а також дотримання прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки кожного учасника освітнього процесу.

Виклики сьогодення та соціальні очікування зумовили нас до обговорення та ретельного огляду зазначеної теми на засіданні Психологічної майстерні для практичних психологів ЗПТО, що відбулося 18 лютого 2022 р. «Безпечне освітнє середовище: комфортна міжособистісна взаємодія учасників освітнього процесу».

Олайн-засідання підготовлене та організоване Світланою Демидась, методистом навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи.

Цілі засідання полягають у наступному:

oпроаналізувати особливості організації психологічно безпечного та комфортного освітнього простору, спрямованого на формування становлення особистості учня та визначення ролі педагогічних працівників в освітньому процесі;

oокреслити домінуючі фактори, що сприяють або перешкоджають психологічній безпеці учасників освітнього процесу щодо безпечної комфортної взаємодії;

oудосконалити майстерність практичних психологів із окресленого питання.

Зокрема Світлана Демидась, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО розкрила питання щодо значущості партнерства, розуміння та взаємопідтримки в організації безпечного освітнього простору.

Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО акцентувала увагу на факторах що сприяють самореалізації кожного учня, та тих, що перешкоджають безпеці учнівської молоді в комфортній взаємодії.

Оксана Сесик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО розповіла про роль педагогів у формуванні психологічно безпечної комфортної взаємодії в закладі освіти.

Боцюк Віталій, практичний психолог ДНЗ «Кремецький професійний ліцей» зосередив увагу на психологічній безпеці учасників освітнього процесу та роль практичного психолога в її створенні.

Учасники обмінювалися позитивним досвідом, висловлювали щирі подяки, продукували нові ідеї, окреслювали свої бачення щодо подальшої співпраці та ефективної психологічної комунікації.

 

Вебінар «Під захистом Права. Методичні аспекти громадянського виховання у світлі вимог НУШ»

 Нова українська школа має готувати своїх вихованців до життя в демократичному громадянському суспільстві, розвивати у них креативність й ініціативність, здатність критично мислити, приймати адекватні рішення і нести за них відповідальність, мотивувати до навчання протягом життя, виховувати громадянина і патріота України.        У цьому ракурсі важливим є правове виховання, громадянська освіта, мета якої формування вільної особистості, яка визнає загальнолюдські та національні цінності й керується морально-етичними критеріями та почуттям відповідальності у власній поведінці; формування громадянської компетентності учнівської молоді, що забезпечує її активну громадянську позицію, здатність відповідально реалізовувати свої права та обов’язки в конкретній ситуації, налагоджувати соціальне партнерство в розв’язанні суспільних проблем тощо.

Ці та інші важливі аспекти педагогічної діяльності розглядалися 11 лютого 2022 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet на вебінарі «Під захистом Права. Методичні аспекти громадянського виховання у світлі вимог НУШ» для заступників директорів з виховної роботи, педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти області, організованому та проведеному Оксаною Сесик, методистом центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти.

Відкрила захід, висвітливши характерні особливості громадянського виховання, привітавши присутніх та бажаючи усім плідної та конструктивної роботи,  в. о. заступника директора ТОКІППО з науково-педагогічної та виховної роботи Тетяна Магера.  

Упродовж вебінару обговорювалася низка актуальних психолого-педагогічних питань:

o- «Засоби формування професійної компетентності особистості: інноваційне мислення педагога» (Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти).

o- «Методичні засади організації громадянського виховання учнів у Новій українській школі» (Світозара Хома, в. о. завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

o- «Створення безпечного освітнього середовища – одне з ключових завдань Нової української школи» (Оксана Сесик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

o- «Взаємовплив права і моралі як регуляторів суспільних відносин» (Лілія Мудрик., методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

o- «Формування громадянської компетентності педагогів через впровадження інтегрованого курсу «Культура добросусідства» для Нової української школи» (Марія Голуб, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

Математична  освіта у розрізі сучасних вимог.  Комплексна підготовка до ЗНО-2022

31 січня 2022 року для викладачів математики закладів фахової передвищої освіти області в режимі онлайн-зв’язку на платформі  Google Meet проведено тренінг на тему «Математична  освіта у розрізі сучасних вимог.  Комплексна підготовка до ЗНО-2022».

Шайнюк Юрій Чеславович, заступник директора з  питань зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти ТОКІППО, привітав учасників заходу та ознайомив викладачів  із порядком проведення у 2022 році державної підсумкової атестації у форматі ЗНО здобувачів повної загальної середньої освіти. Особливу увагу доповідач звернув на терміни та умови проведення атестації, права і обов’язки учасників зовнішнього незалежного оцінювання, офіційні інформаційні ресурси. Юрій Чеславович  повідомив про можливість участі здобувачів освіти у пробному тестуванні, що дозволить  учасникам завчасно ознайомитися з процедурою проведення ЗНО, навчитися працювати з тестовими зошитами та бланками відповідей, спробувати раціонально розподіляти час на виконання завдань сертифікаційної роботи.

У ході тренінгу учасники розглянули ряд актуальних питань, які охоплювали комплекс заходів, проведення яких забезпечить якісну підготовку студентів закладів  фахової передвищої освіти  до  ДПА з математики у 2022 році.

Для успішного складання ДПА/ЗНО велике значення має не лише високий рівень володіння навчальним матеріалом, але й психологічна готовність випускників до участі в іспиті. Завідувач кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук Кавецький Віктор Євгенович звернув увагу викладачів на психологічні чинники та формування досвіду психологічної готовності учнів до складання ЗНО; вміння організовувати роботу з учнями для розв’язання даної проблеми. Учасники заходу  обговорили основні чинники, з якими зустрічаються випускники під час підготовки та у ході складання зовнішнього незалежного оцінювання, виробили ряд рекомендацій щодо ймовірних шляхів формування  психологічних якостей, умінь і навичок у здобувачів освіти, які сприятимуть підвищенню ефективності підготовки та проходження ЗНО.

Кандидат економічних наук, доцент кафедри менеджменту та методології освіти Бабовал Надія Ростиславівна зосередила увагу викладачів на академічну доброчесність та важливість її дотримання усіма учасниками освітнього процесу. Зокрема, Надія Ростиславівна навела приклади, які ілюструють порушення  академічної доброчесності та охарактеризувала засоби, якими послуговуються для виявлення порушень стандартів етичної поведінки. Науковець ознайомила учасників з основами академічної доброчесності, порекомендувала як сформувати передумови для впровадження принципів академічної доброчесності в систему роботи викладача.

Математична  освіта у розрізі сучасних вимог.  Комплексна підготовка до ЗНО-2022

31 січня 2022 року для викладачів математики закладів фахової передвищої освіти області в режимі онлайн-зв’язку на платформі  Google Meet проведено тренінг на тему «Математична  освіта у розрізі сучасних вимог.  Комплексна підготовка до ЗНО-2022».

Шайнюк Юрій Чеславович, заступник директора з  питань зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти ТОКІППО, привітав учасників заходу та ознайомив викладачів  із порядком проведення у 2022 році державної підсумкової атестації у форматі ЗНО здобувачів повної загальної середньої освіти. Особливу увагу доповідач звернув на терміни та умови проведення атестації, права і обов’язки учасників зовнішнього незалежного оцінювання, офіційні інформаційні ресурси. Юрій Чеславович  повідомив про можливість участі здобувачів освіти у пробному тестуванні, що дозволить  учасникам завчасно ознайомитися з процедурою проведення ЗНО, навчитися працювати з тестовими зошитами та бланками відповідей, спробувати раціонально розподіляти час на виконання завдань сертифікаційної роботи.

У ході тренінгу учасники розглянули ряд актуальних питань, які охоплювали комплекс заходів, проведення яких забезпечить якісну підготовку студентів закладів  фахової передвищої освіти  до  ДПА з математики у 2022 році.

Для успішного складання ДПА/ЗНО велике значення має не лише високий рівень володіння навчальним матеріалом, але й психологічна готовність випускників до участі в іспиті. Завідувач кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук Кавецький Віктор Євгенович звернув увагу викладачів на психологічні чинники та формування досвіду психологічної готовності учнів до складання ЗНО; вміння організовувати роботу з учнями для розв’язання даної проблеми. Учасники заходу  обговорили основні чинники, з якими зустрічаються випускники під час підготовки та у ході складання зовнішнього незалежного оцінювання, виробили ряд рекомендацій щодо ймовірних шляхів формування  психологічних якостей, умінь і навичок у здобувачів освіти, які сприятимуть підвищенню ефективності підготовки та проходження ЗНО.

Детальніше...https://ippo.edu.te.ua/about/news/matematichna-osvita-u-rozrizi-suchasnih-vimog.-kompleksna-pidgotovka-do-zno-2022


Заняття школи п
рофесійного становлення молодого вчителя математики «Коучинг як інтерактивна технологія в освіті і технологія формування особистості»


Нова українська школа очікує успішних учителів. які сучасно і фахово викладають предмет. У зв’язку з цим варто говорити про нові ролі учителя, не як єдиного наставника та джерело знань, а як коуча, фасилітатора, тьютора, модератора в індивідуальній освітній траєкторії учня. Одним із завдань консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників  та методистів на сучасному етапі є ознайомлення молодих учителів з інноваційними освітніми технологіями, які допоможуть розкрити внутрішній потенціал особистості учня, його розвиток  через зацікавлення у навчанні й відповідальне ставлення до нього.

05 листопада 2021 року в Тернопільському ОКІППО на платформі сервісу Google Meet, відповідно до плану роботи інституту, проведено онлайн-заняття школи професійного становлення молодого  вчителя математики  «Коучинг як інтерактивна технологія в освіті і технологія формування особистості» .

Мета заходу полягала у розкритті пoняття кoучингу, аналізу oсoбливoстей кoучингoвoї технoлoгiї в кoнтекстi oсвiти, обгрунтуванні дoцiльності її викoристaння в освітньому процесі, характеристиці особливостей застосування технології коучингу у процесі викладання математики; сприяння підвищенню рівня професійного зростання та розвитку фахової майстерності педагогів.

Психологічні особливості використання інноваційної технології коучингу у навчанні та індивідуально-особистісному розвитку школярів охарактеризував Кавецький В. Є., в. о. завідувач кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, кандидат педагогічних наук, доцент.  Віктор Євгенович розкрив суть коучингу, складові процесу взаємодії коуча з учнем, функційні обов’язки та ролі коуча-учителя, основні стадії коучингової діяльності, техніки, котрі сприяють  зміні мислення учнів, почуттів і поведінки. Він зазначив, що мета коуча в тому, щоб допомогти учневі повірити у власні  сили, розкрити здібності, орієнтуватися на досягнення і забезпечувати успіх в навчанні.

Детальніше...http://ippo.edu.te.ua/about/news/zanyattya-shkoli-profesijnogo-stanovlennya-molodogo-vchitelya-matematiki-kouching-yak-interaktivna-tehnologiya-v-osviti-i-tehnologiya-formuvannya-osobistosti

Майстер-клас «Втілення творчих ідей теми «Дизайн» у практичній художньо-творчій діяльності учнів на уроках образотворчого мистецтва»

05 листопада 2021 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet проведено майстер-клас для вчителів образотворчого мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників з питань професійного розвитку вчителів мистецтва на тему «Втілення творчих ідей теми «Дизайн» у практичній художньо-творчій діяльності учнів на уроках образотворчого мистецтва». Мета заходу: ознайомити вчителів та консультантів із документами Міністерства освіти і науки України, сучасними методиками та технологіями викладання образотворчого мистецтва, ознайомити вчителів образотворчого мистецтва з оригінальними дизайнерськими ідеями та їх креативним використанням на уроках образотворчого мистецтва, підвищувати рівень психолого-педагогічної, загальнокультурної, фахової та методичної підготовки.

Майстер-клас провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів, та Віктор Кавецький, доцент, виконувач обов'язків завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат психологічних наук.  Учасники заходу ознайомились із наступними питаннями: «Реалізація теми «Дизайн» в процесі вивчення образотворчого мистецтва в умовах формування Нової української школи», «Формування ціннісних орієнтацій особистості в новій соціокультурній реальності засобами українського та світового образотворчого мистецтва», «Майстер-клас. Історія українського та європейського дизайну початку першої половини XX століття: методичні аспекти», «Майстер-клас. Виконання практичної роботи на тему «Оформлення сучасної української школи: креативні дизайнерські ідеї».

Віктор Кавецький акцентував увагу на актуальному питанні щодо формування ціннісних орієнтацій в новій соціокультурній реальності засобами образотворчого мистецтва.

Детальніше...http://ippo.edu.te.ua/about/news/majster-klas-vtilennya-tvorchih-idej-temi-dizajn-u-praktichnij-hudozhno-tvorchij-diyalnosti-uchniv-na-urokah-obrazotvorchogo-mistectva

Школа професійного зростання «Рефлексія особистості класного керівника. Метафоричний спектр самореалізації та самовдосконалення» для 


класних керівників ЗЗСО

12 листопада проводилося заняття постійно діючої школи професійного зростання «Рефлексія особистості класного керівника. Метафоричний спектр самореалізації та самовдосконалення» для новопризначених класних керівників закладів загальної середньої освіти області, організоване та підготовлене  Оксаною Сесик, методистом центру виховної роботи,захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО, та Оксаною Жизномірською, кандидатом психологічних наук, доцентом кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти.

Стрижневою у доповідях була думка про те, що реформаційні процеси нинішньої освіти обумовлюють необхідність осмислити місце і роль у ній педагога, його особистісних характеристик та якостей в контексті утвердження постіндустріального вектора суспільного поступу, глобалізації та розгортання інформаційної революції.

Детальніше...http://ippo.edu.te.ua/about/news/shkola-profesijnogo-zrostannya-refleksiya-osobistosti-klasnogo-kerivnika.-metaforichnij-spektr-samorealizacii-ta-samovdoskonalennya-dlya-klasnih-kerivnikiv-zzso



05 листопада 2021 року в Тернопільському ОКІППО відбувся онлайн-тренінг для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти «Психолого-педагогчний супровід роботи з обдарованим дітьми».

Захід спрямований на підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників у визначенні методів, форм, засобів і технологій навчання й виховання обдарованих учнів, вдосконалення практичних навичок використання інноваційних технологій у роботі з обдарованою молоддю.

У ході тренінгу учасники розглянули різні аспекти обдарованості, методи і технології навчання й виховання обдарованих учнів, прослухали міні-лекції – «Теоретичні підходи до проблеми супроводу обдарованих школярів у психолого-педагогічній практиці» (Руслан Яковишин) та «Особливості роботи з обдарованим школярами в освітній системі НУШ» (Оксана Сидорська).

Під час виконання пізнавальних, психологічних, навчальних вправ педагоги обмінялися думками, досвідом роботи з обдарованими учнями, акцентуючи увагу на тому, що школа має стати найважливішим чинником формування нових, сучасних, життєвих установок особистості

Творча студія «ФОРМУВАННЯ ПОЗИТИВНОЇ МОТИВАЦІЇ ОСОБИСТОСТІ ПЕДАГОГА Й УЧНЯ У ВИМІРІ ОСВІТНІХ ЗМІН» для педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти області



У низці новітніх державних документів наголошується на необхідності формування особистості вчителя відповідно до потреб сучасної практики, динамічних змін, що відбуваються в країні і світі. Зрозуміло, цей процес потребує теоретичного забезпечення. Тому особливості методики формування позитивної мотивації особистості педагога й учня у вимірі освітніх змін презентувалися й активно обговорювалися на творчій студії «Формування позитивної мотивації особистості педагога й учня у вимірі освітніх змін» для педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти області, організованій та проведеній 13 жовтня в режимі он-лайн Оксаною Сесик, методистом центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО, та Оксаною Жизномірською, кандидатом психологічних наук, доцентом кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти цього ж закладу.

Детальніше...http://ippo.edu.te.ua/about/news/tvorcha-studiya-formuvannya-pozitivnoi-motivacii-osobistosti-pedagoga-j-uchnya-u-vimiri-osvitnih-zmin-dlya-pedagogiv-organizatoriv-zakladiv-zagalnoi-serednoi-osviti-oblasti

Тренінг для вчителів історії «Психолого-методичні передумови якісної підготовки до ДПА/ЗНО з історії України»

29 вересня 2021 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти (ТОКІППО), на платформі онлайн-сервісу Google Meet, відбувся тренінг для вчителів історії «Психолого-методичні передумови якісної підготовки до ДПА/ЗНО з історії України». Тренерами під час заходу виступили Людмила ОнищукВіктор Кавецький та Іван Букавин.

Людмила Онищук, завідувач центру моніторингу якості освіти, ЗНО та аналітичної діяльності ТОКІППО, ознайомила присутніх із результатами й уроками державної підсумкової атестації/зовнішнього незалежного оцінювання з історії України 2021 року та можливостями використання ресурсів Українського центру якості освіти у професійній діяльності вчителя історії.

Віктор Кавецький, доцент, завідувач кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, кандидат педагогічних наук, охарактеризував виклики зовнішнього незалежного оцінювання для випускників (когнітивні, особистісні, процесуальні), а також надав професійні рекомендації щодо формування психологічної готовності здобувачів освіти до зовнішнього незалежного оцінювання з історії України.

Іван Букавин, методист з історії та суспільствознавчих дисциплін, завідувач відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів ТОКІППО, здійснив аналіз практичних аспектів підготовки до державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання з історії України, а також надав поради щодо здійснення вчителями історії якісної підготовки школярів до цих важливих випробувань.

Учасниками тренінгу стали понад 60 педагогів із закладів загальної середньої освіти та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників Тернопільської області.


Засідання проблемної групи «Інноваційні підходи до розв’язання проблемних ситуацій на уроках образотворчого мистецтва»

24 вересня 2021 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet проведено засідання проблемної групи вчителів образотворчого мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників з питань професійного розвитку вчителів  на тему «Інноваційні підходи до розв’язання проблемних ситуацій на уроках образотворчого мистецтва». Мета заходу: ознайомити вчителів образотворчого мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників з питань професійного розвитку вчителів із документами Міністерства освіти і науки України, розглянути, вивчити, проаналізувати та узагальнити науково-методичні відомості щодо розв’язання проблемних ситуацій на уроках образотворчого мистецтва,  ознайомитись із сучасними методиками викладання образотворчого мистецтва, підвищувати рівень психолого-педагогічної, загальнокультурної, фахової та методичної підготовки. 

Засідання проблемної групи провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів, та Віктор Кавецький,  доцент, кандидат психологічних наук, виконувач обов'язків завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО. Учасники заходу ознайомились із наступними питаннями: «Використання інноваційних підходів у процесі викладання образотворчого мистецтва», «Формування ціннісних орієнтацій особистості в проєктній діяльності засобами  мистецтва», «Розв’язання проблемних ситуацій на уроках образотворчого мистецтва у викладанні теми  «Рисунок геометричних фігур», «Проблемні ситуації на уроках образотворчого мистецтва, шляхи їх розв’язання.  Виконання дизайнерських проєктів, цікаві ідеї живопису».

Віктор Кавецький презентував ціннісні орієнтації особистості засобами образотворчого мистецтва, розповів про психологічні особливості впливу творів образотворчого мистецтва на розвиток вчителів та учнів, реалізацію проєктної діяльності засобами  мистецтва.

 Наталія Саранчук ознайомила присутніх із цікавими підходами щодо викладання образотворчого мистецтва у 5-7 класах, продемонструвала цікаві відеопрезентації виконання різних завдань: геометричної абстракції, аплікації,  оригінальне прочитання засобами образотворчості поезії Тараса Шевченка, виконання анімації для вайбера тощо.

Учасники засідання: вчителі образотворчого мистецтва та консультанти центрів професійного розвитку педагогічних працівників з питань професійного розвитку вчителів виробили відповідні методичні рекомендаціїй щодо використання запропонованих матеріалів, відеопрезентацій на уроках образотворчого мистецтва.

Про засідання проблемної групи учителів української мови і літератури «Ознайомлення зі змістом Державного стандарту базової середньої освіти (2020): особливості реалізації положень щодо мовно-літературної галузі»


 

26 березня цього року у Тернопільському ОКІППО на платформі сервісу відеоконференцій Google Meet проведено засідання  проблемної  групи учителів української мови і літератури «Ознайомлення зі змістом Державного стандарту базової середньої освіти (2020): особливості реалізації положень щодо мовно-літературної галузі»для участі у якому було зареєстровано майже шістдесят педагогічних працівників – консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників та учителів української мови і літератури закладів загальної середньої освіти області.

Мета заходу – ознайомити учителів-словесників з метою, ціннісними орієнтирами, циклами базової середньої освіти, обов’язковими результатами навчання української мови і літератури учнів 5 – 9 класів; з’ясувати мету мовно-літературної освітньої галузі, шляхи її реалізації; презентувати компетентнісний потенціал мовно-літературної освіти учнів  5 – 6 та 7 – 9 класів (уміння і ставлення через призму ключових компетентностей); окреслити загальні і конкретні результати, орієнтири для оцінювання  обов’язкових результатів учнів 5 – 6 та 7 – 9 класів у мовно-літературній освітній галузі за Державним стандартом базової середньої освіти (2020); спонукати словесників поповнювати педагогічну скарбничку необхідними для реалізації нових стандартів мовно-літературної освіти дидактичними матеріалами; розвивати уміння використовувати Державний стандарт базової середньої освіти (2020) для побудови траєкторії професійного розвитку учителя української мови і літератури, який працюватиме у 5 – 6 та 7 – 9 класах.

На початку роботи  семінару було акцентовано увагу присутніх на визначенні рівня сформованості ключових компетентностей і наскрізних умінь учнів як маркерів обов’язкових результатів навчання. Теоретичний блок заходу «Психолого-педагогічні аспекти формування ключових компетентностей на різних етапах індивідуальної освітньої траєкторії здобувачів освіти» реалізував доцент, в.о. завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук Кавецький В. Є. Досвідом роботи щодо застосування сучасних методик і технологій як основи розвитку ключових компетентносте учнів  на уроках української словесності поділилися учителі української мови і літератури Заліщицької державної гімназії м. Заліщики Тернопільської області Пацарина Н. М. та Спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов смт Залізці Бенцал С. В. Перлинами здобутків про співпрацю ВНЗ та  ЗЗСО щодо розвитку філологічних обдарувань здобувачів освіти інформував присутніх доцент кафедри української мови і літератури та методик їх навчання Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії імені Тараса Шевченка, кандидат філологічних наук Василишин О. В.

Для підбиття підсумків, самомоніторингу діяльності й побудови плану самоудосконалення учасникам заходу було запропоновано практичну роботу «Використання Державного стандарту базової середньої освіти (2020) для побудови траєкторії професійного розвитку учителя української мови і літератури, який працюватиме у 5 – 6 та 7 – 9 класах в умовах запровадження Нової української школи (методист відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів Тернопільського ОКІППО М. М. Кондирєва).

Технічний супровід проведення заходу здійснила методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти ТОКІППО Мочук О. Б.

Інформацію про засідання проблемної групи, методичні рекомендації буде розміщено на блозі «Паланка словесника», а також – покликання, за яким можна переглянути відеозапис заходу на ютуб-каналі.


Засідання шерінг-клубу для соціальних педагогів закладів освіти „Насилля в сім’ї: профілактична робота, протидія та реагування на випадки домашнього та гендерно обумовленого насильства”

Понад 1,1 мільйона жінок в Україні щороку стають жертвами домашнього насильства у сім’ї. Приблизно кожна третя дитина випробувала не тільки фізичне, а й психологічне насильство в родині. Це вимагає уваги фахівців для пошуку й розробки ефективних стратегій попередження насильства, результативних технологій з надання допомоги дітям, які постраждали від насильства, а також зменшення довготривалих соціальних та медичних наслідків насильства над дітьми.

26 лютого 2021 року в ТОКІППО за допомогою сервісу відеоконференцій Google Meet відбулось засідання шерінг-клубу для соціальних педагогів закладів освіти „Насилля в сім’ї: профілактична робота, протидія та реагування на випадки домашнього та гендерно обумовленого насильства”. Мета заходу: ознайомити учасників з новим законодавством України, що стосується домашнього насильства, розкрити специфіку роботи соціального педагога у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, сформувати навички та вміння щодо порядку надання допомоги та захисту постраждалим від домашнього насильства.

Кавецький В.Є., в. о. завідувача, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук, у своєму виступі „Фактори та ризики домашнього насильства”, проаналізував основні ознаки домашнього насильства, причини та фактори ризику, що призводять до домашнього насилля, підкреслив безпосередній вплив неналежної поведінки батьків на майбутнє життя дитини.

Методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи та організатор засідання Ярмолицька С.О., ознайомила учасників заходу із законодавством України з питань запобігання та протидії домашньому насиллю та насиллю за ознакою статі, напрямки діяльності держави у запобіганні та протидії домашньому насильству.

Поділились досвідом соціально-профілактичної роботи з питань домашнього насилля та насилля за ознакою статі соціальні педагоги: Шпирук Марія (Бережанська гімназія ім.Б.Лепкого), Грицишин Тетяна (Збаразький ліцей), Йосифів Ольга (НВК „Мишковицька ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ” Великоберезовицької селищної ради).

Теслюк Ольга, соціальний педагог Теребовлянського профільного ліцею, розповіла про методи та прийоми налагодження позитивних взаємовідносин між батьками та дитиною, що зазнала насильства, які використовує у своїй діяльності. Ярмолицька Світлана запропонувала кілька технік, які можуть використати соціальні педагоги у роботі з батьками та дітьми для виявлення факту насильства, усвідомлення негативної моделі поведінки.

Соціальний педагог НВК „Великобірківська ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія ім. С.Белея” Ваврик Наталя презентувала доповідь „Надання правової допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства” в якій надала інформацію про те як і де отримати допомогу у випадках домашнього або гендерно зумовленого насильства.

Майстер-клас «Педагогічна майстерність композиторів

минулих епох»

Творча студія «Медіатехнології як сучасні засоби реалізації викликів сьогодення у взаємодії педагога-організатора та школяра» для педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти області

Медіаосвіта — частина освітнього процесу, спрямована на формування в суспільстві медіакультури, підготовку особистості до безпечної та ефективної взаємодії із сучасною системою мас-медіа, включаючи як традиційні (друковані видання, радіо, кіно, телебачення), так і новітні (комп’ютерно опосередковане спілкування, інтернет, мобільна телефонія) медіа з урахуванням розвитку інформаційно-комунікаційних технологій.

Ці та інші важливі освітні питання були предметом розгляду та обговорення на творчій студії «Медіатехнології як сучасні засоби реалізації викликів сьогодення у взаємодії педагога-організатора та школяра» (25.02.) для педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти області, організованої та проведеної в режимі он-лайн Оксаною Сесик, методистом центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО та Оксаною Жизномірською, кандидатом психологічних наук, доцентом кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти цього ж закладу.

Учасники заходу мали можливість ознайомитися з оглядом новинок психолого-педагогічних видань «Інтернет, медіа, віртуальна реальність: освіта й безпека», підготовленим Інною Сіньковською,  завідувачкою науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО. А також переглянули творчий продукт візуальної інформації «Скарби трипільської культури», підготовлений працівниками мас-медіа Тернополя.

Підсумком творчої студії були міркування про те, що сьогодні вкрай важливо підготувати молодих громадян, особливо нову генерацію, до сприйняття різнопланової інформації, навчити розуміти, усвідомлювати наслідки її впливу на психіку, допомогти опанувати нові способи спілкування на основі невербальних форм комунікації за допомогою технічних засобів. Необхідно пам’ятати, що вагома лепта цієї праці зорієнтована на діяльність освітян.

Щиро дякую усім виступаючим та учасникам заходу за конструктивну, плідну діяльність та активну співпрацю.

Майстер-клас «Педагогічна майстерність композиторів

минулих епох»

15 грудня 2020 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти проведено майстер-клас для вчителів музичного мистецтва та вчителів інтегрованого курсу «Мистецтво» на тему «Педагогічна майстерність композиторів минулих епох». Мета заходу:  ознайомити вчителів музичного мистецтва та інтегрованого курсу «Мистецтво» із мистецькими шедеврами композиторів-ювілярів 2020 року, педагогічною та методичною спадщиною Й.С. Баха, Л.Бетховена, Ф.Шопена, Р.Шумана, П.І.Чайковського, особливостями стилів бароко, віденської класичної школи, романтизму в музичному мистецтві. Захід проведено на платформі онлайн-сервісу Google Meet.

Майстер-клас провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики  навчальних предметів та професійного розвитку педагогів Тернопільського ОКІППО та Віктор Кавецький, доцент, виконувач обов”язків завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат психологічних наук.

Вчителі музичного мистецтва та вчителі інтегрованого курсу «Мистецтво» заслухали виступ Віктора Кавецького «Формування ціннісних орієнтацій особистості в новій соціокультурній реальності засобами українського та світового музичного мистецтва», розглянули писхологічні аспекти творчості та основні складові творчих здібностей педагога.

Онлайн-школа новаторства «Коучингові інструменти на
уроках математики»

У Концепції «Нова українська школа» наголошується, що школа українська буде успішною, якщо до неї прийде успішний учитель. Він – успішний вчитель та фахівець – вирішить дуже багато питань щодо якості викладання, обсягу домашніх завдань, комунікації з дітьми та адміністрацією школи. До дітей має прийти людина-лідер, яка може вести за собою, яка любить свій предмет, яка його фахово викладає. У зв’язку з цим варто говорити про нову роль учителя – не як єдиного наставника та джерело знань, а як коуча, фасилітатора, тьютора, модератора в індивідуальній освітній траєкторії дитини. Тому завданням методичних служб є ознайомлення педагогів з інноваційними освітніми технологіями, які допоможуть розкрити внутрішній потенціал особистості учня, подальший розвиток його особистості через зацікавлення у навчанні й відповідальне ставлення до нього.

16 грудня 2020 року в Тернопільському ОКІППО на платформі сервісу Google Meet, відповідно до плану роботи інституту, було проведено онлайн-заняття школи новаторства «Коучингові інструменти на уроках математики» за участі учителів математики та  консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників.

Мета заходу – рoзкрити пoняття кoучингу, прoaнaлiзувaти oсoбливoстi кoучингoвoї технoлoгiї в кoнтекстi oсвiти, довести дoцiльнiсть її викoристaння у навчальному процесі, охарактеризувати особливості застосування технології коучингу педагогами області у процесі викладання математики; сприяти підвищенню рівня професійного зростання та розвитку фахової майстерності педагогів.

Психологічні особливості використання інноваційної технології коучингу у навчанні та індивідуально-особистісному розвитку школярів розробив Кавецький В.Є., в. о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, кандидат педагогічних наук, доцент.  Віктор Євгенович розкрив суть коучингу, складові процесу взаємодії коуча з учнем, функційні обов’язки та ролі коуча-учителя, основні стадії коучингової діяльності, техніки, котрі приводять до зміни мислення учнів, почуттів і поведінки. Він зазначив, що мета коуча в тому, щоб допомогти учневі повірити в свої сили, розкрити свої здібності, опиратися на свої досягнення і з їх допомогою прямувати до нових вершин свого життя.

Онлайн-засідання школи професійного зростання соціальних педагогів освітніх закладів на тему „Організація профілактичної роботи щодо запобігання правопорушенням та злочинності серед учнів у закладі освіти”

22 грудня 2020 року в ТОТКІППО відбулось онлайн-засідання школи професійного зростання соціальних педагогів освітніх закладів на тему „Організація профілактичної роботи щодо запобігання правопорушенням та злочинності серед учнів у закладі освіти”.

Враховуючи актуальність даної теми, під час заходу організатори висвітлювали питання особливостей педагогічної профілактики попередження злочинів, форм та видів превентивної профілактики правопорушень серед підлітків, розкривали завдання та напрями просвітницько-профілактичної діяльність соціального педагога з дітьми, схильними до правопорушень, зміст пріоритетних методів профілактичної роботи щодо запобігання правопорушенням.

Завдяки вдало підібраним вправам, соціальні педагоги поглиблювали свої знання та вміння щодо способів реагування на прояви девіантної поведінки серед учнів, вдосконалювали навички ефективного спілкування та вирішення конфліктних ситуацій, пропрацювали соціально-педагогічні корегувальні вправи та техніки, завдяки яким вони зможуть сформувати адекватний образ-Я і навчити саморегуляції учнів з потенційними поведінковими девіаціями.

Учасники заходу активно обмінювались думками, враженнями від завдань та отриманої інформації на засіданні, пропозиціями щодо шляхів та методів профілактики правопорушень серед учнів в освітньому закладі. За підсумками заняття були вироблені рекомендації щодо організації і здійснення просвітницько-профілактичної діяльності соціального педагога з питань профілактики злочинності та запобігання правопорушенням серед дітей та учнівської молоді в освітньому закладі.

Захід підготували і провели методист НМЦ ПССР Ярмолицька Світлана Олегівна, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук Яковишин Руслан Ярославович.


Обласний онлайн-тренінг для педагогічних працівників «Реалізація дослідно-експериментальної роботи «Здоров’язбережувальна технологія «Навчання у русі» в основній та старшій школі»


На сучасному етапі становлення освіти відбувається активне впровадження інновацій, як умови ефективної реалізації освітніх реформ. Саме тому готовність освітян до прогресивної інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи набуває особливого значення.

25 листопада в Тернопільському ОКІППО за допомогою платформи сервісу відеоконференцій Google Meet відбувся обласний онлайн-тренінг для педагогічних працівників «Реалізація дослідно-експериментальної роботи «Здоров’язбережувальна технологія «Навчання у русі» в основній та старшій школі».

Учасників заходу привітав Ігор Михайлович Вітенко, кандидат географічних наук, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва ТОКІППО, а також ознайомив з науково-методичними основами й особливостями реалізації інноваційної освітньої діяльності в умовах сучасної української школи та наголосив на важливості інноваційного підходу до здоров’язбереження як домінантного аспекту діяльності закладів освіти. Діана Яценко, методистка, виконуюча обов’язки завідувачки лабораторії науково-дослідного та навчально-методичного забезпечення дисциплін еколого-природничого спрямування ТОКІППО, розкрила сутність дослідно-експериментальної роботи як інструментарію у реалізації екологічної змістової лінії у закладах загальної середньої освіти.

Принципово нові підходи до взаємодії педагогічної науки та практики, пріоритетом яких є збереження здоров’я, інтелектуальне зростання, ґрунтовне духовно-креативне розуміння природної соціальної дійсності та самореалізація здобувачів освіти лягли в основу здоров’язбережувальної технології «Навчання у русі». Лариса Богданівна Коненко, методистка, виконуюча обов’язки завідувачки відділу дошкільної та початкової освіти Тернопільського ОКІППО провела майстер-клас «Навчання у русі» – ефективна технологія розвитку психофізіологічного та фізичного стану здобувачів освіти початкової школи». Особливості формування здоров’язбережувальної компетентності у школярів основної та старшої школи шляхом упровадження технології «Навчання у русі» як інноваційної освітньої діяльності обговорила з учасниками онлайн-тренінгу Людмила Кучер, методистка лабораторії науково-дослідного та навчально-методичного забезпечення дисциплін еколого-природничого спрямування ТОКІППО.

Моніторинговий контроль, що лежить в основі здоров’язбережувальної технології «Навчання у русі», – це технологізована система заходів, які проводять з метою забезпечення неперервності науково обґрунтованого спостереження за розвитком кожного дитячого організму. Оксана Богданівна Мочук, методистка центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти ТОКІППО, розкрила теоретичні та практичні аспекти моніторингових досліджень у рамках технології «Навчання у русі» засобами хмарних сервісів.

Педагогам-практикам все частіше доводиться працювати з особливо активними дітьми. У наші дні ця проблема набуває неабиякої актуальності. Про ознаки синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю у школярів та особливості педагогічної поведінки спрямованої на координацію психофізичного розвитку таких дітей у рамках технології «Навчання у русі» розповів Віктор Євгенович Кавецький, кандидат педагогічних наук, доцент, виконуючий обов’язки завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО.

Технічну підтримку онлайн-тренінгу забезпечила Оксана Богданівна Мочук, методистка центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти ТОКІППО.

Працівники лабораторії науково-дослідного та навчально-методичного забезпечення дисциплін еколого-природничого спрямування ТОКІППО щиро вдячні за активну взаємодію, плідну співпрацю й високо інтелектуальну атмосферу всім доповідачам та учасникам заходу.


Школа професійного зростання «Формування позитивної мотивації особистості педагога й учня у вимірі освітніх змін» для новопризначених класних керівників закладів загальної середньої освіти області

Питання довершеності особистості вчителя – його професіоналізму, світоглядної культури, духовного й морального обличчя – одне з найактуальніших у сучасній педагогіці й філософії освіти. І це очевидно.

Адже саме від педагога, його особистісних характеристик залежить реалізація навчальних планів, якість освітніх послуг, виховання учнів як у процесі навчання, так і в позаурочний час.

В низці новітніх державних документів наголошується на необхідності формування особистості вчителя відповідно до потреб сучасної практики, динамічних змін, що відбуваються в країні і світі. Зрозуміло, цей процес потребує теоретичного забезпечення. Тому особливості методики формування позитивної мотивації особистості педагога й учня у вимірі освітніх змін презентувалися й активно обговорювалися на занятті постійно діючої школи професійного зростання «Формування емоційної  компетентності класного керівника, дітей та учнівської молоді» для новопризначених класних керівників закладів загальної середньої освіти області, організованої та проведеної 11 листопада в режимі он-лайн Оксаною Сесик, методистом центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО та Оксаною Жизномірською, кандидатом психологічних наук, доцентом кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти цього ж закладу.

Реформаційні процеси нинішньої освіти обумовлюють необхідність осмислити місце і роль у ній педагога, його особистісних характеристик та якостей в контексті утвердження постіндустріального вектора суспільного поступу, глобалізації та розгортання інформаційної революції.

Тому актуальною була розповідь про  мотиваційні технології формування та становлення успішної особистості класного керівника в умовах сучасних викликів та ілюстрування довершених презентаційних матеріалів з даного питання Оксаною  Жизномірською.


Виставки «Інноватика в сучасній освіті» й «World Edu»

12-14 жовтня 2020 року завершили свою роботу виставки «Інноватика в сучасній освіті» й «World Edu». Цьогоріч вперше за дванадцять років виставки відбулися в змішаному форматі (онлайн, дистанційно, заочно) в зв’язку з ускладненням епідеміологічної ситуації в Україні.
Виставка представила 328 учасників із Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської областей, м. Києва, а також Словаччини, Естонії, Угорщини, Польщі, Литви, Латвії, Грузії, Молдови, Румунії. Каталог виставки за посиланням http://innovosvita.com.ua/index.php/uk/results/catalogue
Відбулося 60 конференцій, презентацій, семінарів, круглих столів, майстер-класів в онлайн форматі. У заходах взяло участь понад 3000 учасників.

Уже четвертий рік Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти (з ініціативи директора інституту Олександр Петровський) є активним учасником наймасштабнішого професійного заходу в освітньому середовищі нашої країни. За презентацію досягнень і упровадження сучасних педагогічних інновацій і рішень в освітній процес Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної роботи нагороджений золотою медаллю в номінації “Інновації у неперервному розвитку професійної компетентності педагогічних працівників”, двома дипломами та подяками, чотирма сертифікатами доповідача за проведення презентації “Формування компетентностей з надання консалтингових послуг у педагогічних працівників як важлива умова забезпечення якості освіти”.




11-12 квітня 2019 року у місті Тернополі проведено ІІ Міжнародну науково-практичну конференцію «Розвиток професійної майстерності педагога в умовах нової соціокультурної реальності», організаторами якої були: Міністерство освіти і науки України, Тернопільська обласна державна адміністрація, Тернопільська обласна рада, управління освіти інауки Тернопільської ОДА, ДНУ “Інститут модернізації змісту освіти”, Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти, Тернопільський національний економічний університет, Тернопільський національний педагогічний університет  імені Володимира Гнатюка, Університет імені Яна Кохановського (Кельце, Польща), Люблінська Школа Вища (Рикі, Польща),Вища гуманістично-економічна школа (Бжеґ, Польща), відділ порівняльної педагогіки Інституту педагогіки НАПН України.






30 січня 2019 року в Зубрецькій загальноосвітній школі I- III ступенів імені Героїв Небесної Сотні Ігоря Костенка та Василя Мойсея, Бучацького району Тернопільської області відбувся тренінг для вчителів, заступників директорів з навчально-виховної роботи на тему «Формування позитивної мотивації особистості педагога у вимірі освітніх змін та інновацій».  Тренінгове заняття проводилося з учасниками у форматі інтерактивного діалогу з використанням освітніх технологій.
Жизномірська Оксана Ярославівна, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти окреслила питання мотиваційної сфери особистості дитини (учня) та дорослого (вчителя); зробила акцент на психолого-педагогічних термінах: стимул, мотив, спонука, хотіння, бажання, мотивація, мотиваційна спрямованість, позитивна, негативна мотивація тощо; наголосила на основних складових, чинниках позитивної мотивації; проаналізувала психологічний механізм «мотивації особистості» та «досягнення успіху» школярів та педагога в освітньому середовищі; ретельно розглянула основні аспекти здобуття успіху особистості в навчальній та професійній діяльності; основні шляхи самомотивації особистості педагога в сучасних умовах сьогодення крізь призму виконання практичних завдань, аналізу ситуацій шкільного та життєвого змісту та ін.

Тренінгова робота відбувалася жваво, активно та доброзичливо; усі учасники вільно та впевнено висловлювалися, намагалися дискутувати з актуальних питань освітнього процесу; критично та креативно міркували; енергійно презентували власне «Я» та доводили власну думку щодо аналізу та вирішення певних завдань різного змісту.

15 січня 2019 року в Бучацькій ЗОШ I- III ст. №1 відбувся тренінг для вчителів на тему “Формування позитивної мотивації особистості педагога у вимірі освітніх змін”. Директор школи Галина Іванівна Григоришин звернулася із привітальним словом до усіх учасників тренінгу та запропонувала презентацію із музичним супроводом. Оксана Ярославівна Жизномірська розпочала тренінгове заняття, що складалося із двох блоків, у першому (теоретичному), було ознайомлено та окреслено основні дефініції, позиції, трактування “мотивація”, “мотиваційна особистість”, “стимул”, “мотив”, “особистість, яка прагне до змін” тощо; у другому (практичному) блоці було відпрацьовано разом з учасниками низка прикладних технік, завдань, ситуацій, мотиваційних вступів, що дали змогу вчителям замислитися над власним “Я”(мотиваційна спрямованість педагога) до професійної діяльності, збагнути мотиваційні стимули та “Я-іншого”  школярів.

На занятті учасники тренінгу презентували свою активність,  щирість, відвертість у висловлюваннях, вміння конструктивно висловлюватися та домовлятися, а також проявляли доброзичливе ставлення один до одного. Учасники тренінгу висловлювали вдячність за проведену роботу.

До питання розвитку мислення школярів у процесі викладання навчальних дисциплін привернуто увагу педагогів під час проведення тренінгів, які відбулися у освітніх закладах міста Бучач, зокрема у  ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 та ліцеї. Освітяни мали нагоду оволодіти сучасними підходами до формування креативного мислення школярів. Тренери заходів Кавецький Віктор Євгенович, в. о. завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук  та Іванюк Тетяна Георгіївна, методист відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів прагнули не лише ознайомити учасників із методами визначення рівня креативності особистості. Працівники ОКІППО, використовуючи  різноманітні форми та методи роботи у ході проведення тренінгу, а також  засоби, залучали педагогів до оволодіння прийомами аналізу та інтерпретації одержаної інформації, умінню вибудовувати траєкторію розвитку школяра  з опорою на особливості його інтелекту та творчі здібності.
 Кожне заняття передбачало роботу педагогів у трьох окремих блоках: діагностичному, інформаційному та практичному. Учасники  ознайомились з методиками визначення рівня розвитку інтелектуальних здібностей особистості, основу якого  складає конвергентне мислення. З метою розвитку дивергентного мислення, зокрема умінню знаходити різноманітні шляхи вирішення проблемних та нестандартних ситуацій, педагоги оволоділи методом синектичного  брейнштормінгу. Віктор Євгенович та Тетяна Георгіївна надали вичерпні та компетентні відповіді на численні питання, що виникали в учасників у ході проведення заходів.
  Доброзичлива, творча атмосфера, створена організаторами та тренерами,  сприяла не тільки розвитку креативності учителів, але й налагодженню дружніх стосунків між педагогами, навичкам емпатії, умінню аналізувати проблему чи ситуацію, робити та узагальнювати висновки, відокремлювати головне від другорядного.

В умовах реформування Нової української школи не лише окреслено вимоги до рівня освіченості учнів та набуття ними компетентностей, також з поміж основних завдань – розвиток критичного та креативного мислення, уміння приймати рішення, працювати в команді. З метою створення практичної платформи навчання, яка сприятиме активізації розумової діяльності учнів та раціональності мислення, 29 листопада 2018 року у Жизномирському ЗЗСО І-ІІІ ступенів  Бучацького району проведено психолого-педагогічний тренінг «Інноваційні методи розвитку мислення школярів»Тренери  заходу Кавецький Віктор Євгенович, доцент, в.о. завідувача кафедри  педагогіки і  психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук та Іванюк Тетяна Георгіївна, методист відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів ТОКІППО залучили учасників до різноманітних вправ, які передбачали розвиток складових пізнавально-інтелектуальної сфери та сприятимуть вирішенню проблеми розумового виховання школярів. Пропоновані завдання забезпечували оволодіння прийомами нестандартного розв’язання  проблем та уміння генерувати цікаві та оригінальні ідеї, швидко приймати правильні та виважені рішення. Учасники ознайомились із новими методами розвитку мислення школярів, а також отримали іменні сертифікати.

14 листопада 2018 р. на базі ЗДО № 19 відбувся тренінг «Формування здоров’язбережувальних компетентностей у дошкільників», який провели  Кавецький В. Є., кандидат педагогічних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти та Олексишин А. Б., методист ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти ТОКІППО. Метою даного заняття було підвищення обізнаності вихователів щодо використання ефективних підходів  для збереження і зміцнення психічного і фізичного здоров’я дітей. Під час тренінгу було визначено психолого-педагогічні умови формування здоров’язбережувальних компетентностей у дітей,  педагоги  оволоділи різноманітними ефективними технологіями, спрямованими  на розв’язання поставлених завдань.  


В умовах реформування Нової української школи окреслено вимоги до рівня освіченості учнів  та набуття ними компетентностей. З поміж основних освітніх завдань: розвиток критичного та креативного мислення, уміння працювати у команді, уміння приймати рішення.  Як розвивати складові пізнавально-інтелектуальної сфери підлітка; як передбачити і поєднати у змісті навчального контенту, що пропонується навчальними програмами і підручниками та при викладанні, вирішення проблеми розумового виховання школярів? На ці та інші запитання шукали відповіді учителі в ході психолого-педагогічного тренінгу  «Інноваційні методи розвитку мислення школярів», який відбувся 2 листопада 2018 року на базі Бучацької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2.  Тренери заходу: Кавецький Віктор Євгенович, доцент, в.о. завідувача кафедри психології, педагогіки та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук та Іванюк Тетяна Георгіївна, методист відділу методики навчальних предметів і професійного розвитку педагогів  прагнули озброїти учителів новими досягненнями психології та педагогіки у сучасних формах, методах і прийомах розвитку мислення школярів.
Мислення необхідно та потрібно розвивати за умови, що педагог розуміє природу мисленнєвих процесів та утруднення, з якими він може стикнутися.  Мета психолого-педагогічного тренінгу полягала у відмові від стереотипних методів та шаблонів мислення, натомість, пропоновані учасникам завдання сприяли оволодінню прийомами нестандартного вирішення проблем та умінню генерувати цікаві та оригінальні ідеї, швидко приймати правильні та виважені рішення. В ході проведення діагностичного блоку учителі здійснили самодіагностику, ознайомились із тестами дослідження рівня розвитку інтелектуальних здібностей особистості,  оволоділи мистецтвом самопрезентації. Окрім іншого, учасники навчились здійснювати комплексну діагностику креативності, визначати чотири когнітивних фактори дивергентного мислення, які тісно корелюють з творчою обдарованістю особистості у поєднанні з п’ятим чинником, що характеризує здатність до словникового синтезу, зокрема у представленому тесті  Ф.Вільямса.
Важлива ознака усякого мислення – уміння виокремлювати головне, самостійно приходити до нових узагальнень. З цієї позиції, учасникам тренінгу пропонувались вдало підібрані завдання, мета яких полягала в  узагальненні представленої інформації. У ході проведення практичного блоку учителі опанували методами та прийомами, які забезпечують розвиток розумових операцій у школярів, зокрема: аналізу та синтезу, порівняння, узагальнення, систематизації та класифікації.  Також учасники ознайомились із методом розв’язання проблемного запитання у формі синектичного брейнштормінгу.

30 жовтня 2018 р. у Підволочиській загальноосвітній школі I-III ступенів  Підволочиської селищної ради Тернопільської області відбувся тренінг «Формування позитивної мотивації особистості педагога в контексті освітніх змін». У заході взяли участь учителі-предметники, класні керівники, управлінці закладу.
Мета тренінгу – підвищення рівня мотиваційної компетентності педагогів, заступників директорів та директорів з навчально-виховної роботи щодо конструктивної взаємодії та успішної професійної самореалізації та самозростання.
Учасники тренінгу мали змогу ознайомитися із презентаційним матеріалом «Мотивація педагога та учня: психолого-педагогічний аспект»; розкрити потенційні мотиваційні ресурси в собі; творчо та нестандартно працювати в різних локаціях; досягати поставлених професійних цілей та розробляти власну піраміду здобуття професійного успіху педагога в умовах сьогодення тощо.
Наприкінці заняття учасники обмінювалися позитивним досвідом  надбаннями мотивації та самомотивації, окреслювали спектр власних пропозицій щодо підвищення професійної мотивації та навчальної мотивації підростаючого покоління у викликах сучасності. Водночас на занятті панувала атмосфера доброзичливості, щирості, комфорту та ідейності педагогів та адміністрації цього ж закладу.
Організувала та провела тренінг – кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Жизномірська О. Я.


Відповідно до плану роботи науково-методичного тренінгового центру Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, 21 вересня 2018 р. на базі Завалівського ЗДО «Подоляночка» і Завалівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів проведено тренінг для педагогічних  працівників на тему «Психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами» за участю Кавецького В. Є., кандидата педагогічних наук,  доцента,  в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО та А.Б Олексишин, методиста ресурсного центру інклюзивного освіти ТОКІППО. Основною метою було  підвищити рівень поінформованості педагогів щодо особливостей роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, формувати їх професійні компетентності у використанні ефективних підходів для створення належного розвивального середовища для дітей з ООП в освітньому закладі.
Учасники тренінгу ознайомилися з порядком організації інклюзивного навчання в освітніх закладах, розглянули особливості психолого-педагогічного супроводу суб’єктів освітнього процесу в умовах інклюзії та організації діяльності команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП. Також педагогічні працівники змоделювали ситуації взаємодії в умовах інклюзивного середовища. Заняття пройшло креативно і конструктивно. 

   22 жовтня 2018 року було проведено засідання Школи професійного зростання для практичних психологів ПТНЗ на тему «Особливості організації та системи роботи практичного психолога із дітьми соціально незахищених категорій (діти-сироти, діти-напівсироти, діти, позбавлені батьківського піклування)».
Під час засідання учасники обговорили наступні питання:
§        - особливості державної політики щодо забезпечення прав дітей соціально незахищених категорій (Нужда С.Ф., головний спеціаліст відділу представництва Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги);
§       -  роль психолога у самореалізації та самоствердженні дітей-сиріт у розрізі актуальних соціальних труднощів (Жизномірська О. Я., доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук);
§       - психолого-педагогічний супровід дітей-сиріт різного віку (Чоловічок Н. М., практичний психолог Тернопільського обласного спеціалізованого будинку дитини);
§      -  алгоритм роботи практичного психолога з дітьми соціально незахищених категорій (Демидась С. Р., методист НМЦПССР).
Практичні психологи активно працювали та обмінювалися досвідом.
За підсумками роботи учасниками були вироблені рекомендації.
Захід організували і провели методист НМЦПССР Демидась С. Р.та доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук Жизномірська О. Я.


Відповідно до плану роботи науково – методичного тренінгового центру Тернопільського ОКІППО 04 жовтня 2018 відбувся тренінг для вчителів німецької мови: «Розвиток професійно  значущих якостей учителя німецької мови», який провели Кавецький В.Є., кандидат педагогічних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти та Пакуляк І.І., методист відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів.
Молоді учителі німецької мови з усієї області мали можливість ознайомитись з методами, формами розвитку особистості педагога. У ході тренінгу відбулась зустріч з колегами Крістель Матцке і Сабіне Паулітц, викладачами іноземних мов Дрезденського Технічного Університету. У теплій, невимушеній атмосфері вчителі обговорили спільні питання навчання іноземних мов, спробували шукати шляхи вирішення професійних проблем. Приємно зазначити, що українські та іноземні вчителі і викладачі використовують одинакові підходи до навчання іноземних мов.Також відбулася зустріч викладачів Дрезденського університету з адміністрацією ТОКІППО, під час якої були обговорені напрями подальшої співпраці.



21 вересня 2018 р. на базі Підгаєцького закладу докільної освіти "Журавлик" проведено тренінг для педагогічних працівників  закладів  дошкільної освіти на тему "Психолого-педагогічне консультування в ЗДО" за участю Кавецького В.Є., кандидата педагогічних наук, доцента, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО. Основною метою було підвищення компетентностей педагогічних працівників з надання консультаційно-методичної допомоги суб'єктами освітнього процесу в ЗДО.

Учасники тренінгу ознайомилися з науковими підходами до  психолого-педагогічного консультування, основними умовами надання успішної консалтингової допомоги учасникам освітнього процесу в ЗДО. У практичній частині учасники застосовували засвоєні теоретичні знання під час моделювання консультаційних ситуацій,  оволодівали мікронавичками психолого-педагогічного консультування за допомогою інтерактивних вправ та працювали у форматі інтервізійної групи. Заняття пройшло у довірливій, щирій, творчій атмосфері.

22 травня 2018 р. на базі Підволочиського ЗДО відбувся тренінг «Використання здоров'язберiгаючихтехнологiй в освiтньомупросторi закладу дошкiльноiосвiти», який провели  Кавецький В. Є., кандидат педагогічних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти та Олексишин А. Б., методист відділу дошкільної, початкової, спеціальної та інклюзивної освіти ТОКІППО. Метою даного заняття було підвищення майстерності вихователів щодо використання ефективних підходів  для розвиткуздоров’язбережувальнихкомпетентностей дітей. Під час тренінгу було визначено психолого-педагогічні умови збереження і зміцнення здоров’я дошкільників,  педагоги оволоділирізноманітнимиздоров’язбережувальними методиками.  Тренінг пройшов у дружній, позитивній та творчій атмосфері.



Відповідно до плану роботи науково-методичного тренінгового центру Тернопільського обласного комунальногоп інституту післядипломної педагогічної освіти 16 травня 2018 р. на базі Козівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2 за участю вчителів школи та вихователів ЗДО «Ромашка» м. Козова відбувся тренінг «Формування здоров’язбережувальних компетентностей у дошкільників ЗДО та учнів ЗЗСО», який провели  Кавецький В. Є., кандидат педагогічних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти та Олексишин А. Б., методист відділу дошкільної, початкової, спеціальної та інклюзивної освіти ТОКІППО. Метою даного заняття було вдосконалення майстерності педагогічних працівників з використання різних форм та методів щодо формування здоров’язбережувальнихкомпетентностей дітей. Під час тренінгу були проведені різноманітні вправи, ігри спрямовані на  стимулювання розвитку дітей, збереження їх здоров’я, забезпечення комфортних  умов для формування здоров’язбережувальнихкомпетентностей і є оптимальними для їх зростання.  Тренінг пройшов у дружній, теплій та творчій атмосфері. 


21 березня 2018 р. у ТОКІППО відбулося засідання інтервізійної групи для практичних психологів опорних шкіл на тему «Інтервізія як метод цілеспрямованого пошуку розв’язання професійних завдань працівниками психологічної служби» організоване та проведене методистом НМЦПССР Демидась С. Р. та доцентом, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидатом педагогічних наук Кавецьким В. Є.
Метою роботи інтервізійної групи було підвищення рівня професійності практичних психологів, розвиток базових навичок консультування, опанування новими техніками в процесі інтервізійної взаємодії, залучення працівників психологічної служби до інноваційних форм роботи з суб’єктами освітнього процесу; ознайомлення учасників з правилами та особливостями роботи інтервізійної групи.
Зокрема, обговорено такі питання: особливості роботи інтервізійної групи; правила роботи в інтервізійній групі; визначення особливості побудови конгруентних стосунків у системі «практичний психолог –клієнт». А також були проаналізовані ситуації, що виникають у роботі психологів з учасниками освітнього процесу.
Під час засідання психологи активно та творчо працювали обмінювалися досвідом та поглядами, а також відзначили актуальність і корисність таких зустрічей. За підсумками роботи учасниками були вироблені рекомендації, щодо подальшої роботи.


15 березня 2018року відбувся тренінг на тему «Структура особистості та комунікація в транзакційному аналізі», який проводили В.Є.Кавецький, кандидат педагогічних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО та І.В. Срібна, член Української та Європейської асоціацій транзакційного аналізу, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація» (м.Черкаси).
Під час роботи було розкрито основні теоретичні положення, ключові ідеї, філософські принципи  трансакційного аналізу. Учасники тренінгу отримали або ж поглибили уявлення про его-стан, структуру особистості у парадигмі транзакційного аналізу через структурну та функціональну моделі, навчилися визначати его-стани і створювати егограми, досліджуватитранзакцію як основну одиницю соціальної взаємодії тощо.

Моделювання ситуацій ефективної комунікації дозволило закріпити отримані теоретичні знання на практиці. Невимушена, творча  і позитивна атмосфера, створена педагогічними працівниками, сприяла реалізації поставлених завдань. Усі учасники тренінгу отримали іменні  сертифікати про проходження навчання із вказаною кількістю годин.



Відповідно до плану роботи науково-методичного тренінгового центру Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, 7 лютого 2018 р. на базі Підволочиської гімназії ім. І. Франка для заступників керівників шкіл з навчально-виховної роботи, практичних психологів та соціальних педагогів проведено тренінг на тему «Педагогічне консультування в умовах нової української школи» за участю Кавецького В. Є., доцента, в.о. зав кафедри ТОКІППО педагогіки і психології та інклюзивної освіти. Учасники тренінгу отримали іменні  сертифікати про проходження навчання із вказаною кількістю годин.

10–12 січня 2018 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся тренінг для вчителів математики на тему «Нові концепції навчання. Інноваційні методи розвитку мислення школярів при вивченні математики». Організували та провели цей захід кандидат педагогічних наук, доцент, в. о. зав. кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Кавецький В. Є. та методист відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів Іванюк Т. Г. Основною метою тренінгу було ознайомлення учителів з новими досягненнями психології та педагогіки щодо форм, методів та прийомів розвитку мислення школярів в єдності з оволодінням основами математичних знань. Як розвивати складові пізнавально-інтелектуальної сфери підлітка, передбачити і поєднати у змісті навчального контенту, що пропонується навчальними програмами і підручниками та при викладанні, точні наукові знання та вирішення проблеми розумового виховання школярів? На ці та інші запитання впродовж трьох днів у ході інтерактивних занять шукали та знаходили відповіді учасники тренінгу.

11-13 грудня 2017 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся тренінг для педагогічних працівників Тернопільської області на тему «Формування позитивної мотивації особистості у вимірі освітніх змін». Організували та провели психологічний тренінг кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Жизномірська О. Я. та завідувач відділу дошкільної, початкової, спеціальної та інклюзивної освіти, методист Коненко Л. Б. Основною метою тренінгу було саморозкриття та самоцінність особистості педагогічного працівника у своїй професійній діяльності; вміння себе мотивувати до досягнення особистісних та професійних успіхів; посилення процесів саморозуміння, самооцінки, саморозвитку та самовдосконалення власного «Я» педагога в умовах сьогодення; підвищення професійної компетентності педагогічних працівників у межах освітніх змін.



У процесі тренінгових занять учасники мали змогу переглянути презентаційний матеріал; спробувати себе в різних іпостасях : керівників, колег, батьків, учителів, учнів; ознайомитися з якостями, складовими, чинниками особистості, що допомагають досягти поставлених професійних цілей й користуватися авторитетом, повагою серед інших; а також розробляли власні програми професійного успіху; обговорювали питання мотивації, самомотивації особистості; здобуття ними професійних звершень та позитивного налаштування до своєї професійної праці тощо.
У форматі конструктивного діалогу з педагогічними працівниками, останніми були запропоновано цікаві оригінальні ідеї, думки, пропозиції щодо підвищення свого професійного й мотиваційного рівнів як фахівців, а також намірів педагогів працювати над своєю самооцінкою, самовладанням; вмінням себе презентувати; їх позитивних особистісних прагнень та бажань щодо власного саморозкриття у різних соціальних взаємодіях. В учасників тренінгу спостерігалося чітке усвідомлення мотиваційного «Я», своїх переваг та недоліків у професійному житті, тобто позитивне переосмислення себе як педагогічного працівника й водночас вони мали можливість «вибудовувати» власні стратегії професійного успіху.

28 листопада 2017 року в ТОКІППО відбулося засідання школи педагогічної майстерності для практичних психологів опорних шкіл на тему «Супервізорський супровід професійної діяльності працівників психологічної служби» організоване та проведене кандидатом педагогічних наук, доцентом, в. о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Кавецьким В. Є. та методистом НМЦПССР Демидась С. Р. ТОКІППО. Під час роботи були розглянуті актуальні питання супервізійної підтримки працівників соціально-психологічної служби, проведені вправи, спрямовані на розвиток професійно важливих якостей практичних психологів. У професійному колі були обговорені проблемні ситуації, що виникають у процесі надання психологічної допомоги суб’єктам освітнього процесу та розглянуті можливі шляхи їх розв’язання. Фахівцями були напрацьовані пропозиції щодо подальшої організації роботи інтервізійної групи практичних психологів опорних шкіл.

16 листопада 2017 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся тренінг для соціальних педагогів опорних шкіл на тему «Професійне та особистісне зростання педагога». Організував та провів тренінг кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Яковишин Р. Я. Завданням тренінгу було сформувати необхідні для професійного та особистісного зростання соціальних педагогів уміння і навички, які мають бути практично втілені у навчально-виховному процесі. Вказане вище завдання втілилось у теоретичній і практичній частині цього заходу. У першій відбулась вступна бесіда, на якій учасників ознайомили з правилами роботи тренінгу, його методичною і практичною складовою.
Під час практичної частини соціальні педагоги, виконуючи відповідні вправи, намагались втілити теоретичні положення тренінгу, залучаючи свій особистий життєвий та особистісний досвід.
Вкінці роботи тренінгу між його учасниками відбувся обмін думками, узагальнено чимало цікавих ідей, визначено шляхи вдосконалення професійної діяльності соціальних педагогів. Згідно програми тренінгу, слухачі висловили свої враження і побажання ведучому щодо проведення подібних заходів у майбутньому.

Пропонуємо Вашій увазі відео лекцію Анатолія Володимировича Вихруща – доктора педагогічних наук, професора кафедри психології та соціальної роботи юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету та професора кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти

26 вересня 2017 року в приміщенні ЗОШ I-IIIст. № 16, ім. В. Левицького відбулося засідання школи педагогічної майстерності для практичних психологів та соціальних педагогів ЗНЗ на тему «Супервізорський супровід професійної діяльності працівників психологічної служби» організоване та проведене кандидатом педагогічних наук, доцентом, в. о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Кавецьким В. Є. та методистом НМЦПССР Демидась С. Р. ТОКІППО. Під час роботи було розглянуто такі питання: супервізорські стилі, фокуси, форми, моделі, види супервізії. Учасники проаналізовали ситуації, що виникають при взаємодії працівників психологічної служби з суб’єктами навчально-виховного процесу в ЗНЗ. За підсумками засідання прийняті відповідні рекомендації та пропозиції.

20 вересня 2017 року у приміщенні Тернопільського НВК«ЗОШ І-ІІІ ступенів - економічний ліцей №9» ім. Іванни Блажкевич відбувся психолого-педагогічний полілог на тему: «Формування ціннісних орієнтацій та проявів патріотичних почуттів дітей та учнівської молоді», де  Жизномірська О. Я., кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, розповіла про психологічні особливості національно-патріотичного виховання, зауваживши, що завдання педагога полягає в тому, щоб не лише правильно визначити мету діяльності, ретельно підібрати методи й засоби її реалізації, але й сформувати певне психологічне середовище, що сприятиме досягненню учнями поставлених цілей.


19 вересня 2017 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся практикум для практичних психологів та соціальних педагогів опорних шкіл на тему «Особливості організації роботи практичного психолога в опорному закладі освіти», на якому кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Жизномірська О. Я. виступила з доповіддю на тему «Компетентнісний підхід як засіб оновлення змісту освіти в опорних закладах». На заході також були окреслені питання профорієнтаційної роботи служби зайнятості з різними віковими категоріями людей, співпраця зі школярами та їх батьками, профорієнтаційні проекти, квести, виставки, тренінги тощо.

14 вересня 2017 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбулася творча зустріч практичних психологів та соціальних педагогів на тему: «Маніпулювання людьми як соціально-психологічна проблема», на якій кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Яковишин Р. Я. виступив з доповіддю на тему  «Психологічні основи маніпуляцій особистістю». На зустрічі також були розглянуті питання маніпуляційного впливу медіа на свідомість людини, алгоритм поведінки в умовах тиску і маніпуляції, механізми психологічного захисту при маніпулюванні.


11 травня 2017 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбулося засідання школи педагогічної майстерності для практичних психологів на тему «Супервізорський супровід професійної діяльності практичного психолога». Організували та провели цей захід кандидат педагогічних наук, доцент, в. о. зав. кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Кавецький В. Є. та методист НМЦПССР Демидась С. Р. Основною метою заходу було засвоєння практичними психологами і соціальними педагогами професійних основ організації супервізійної сесії та інформації щодо різновидів супервізії, формування в працівників психологічної служби конструктивних стосунків з клієнтами. Аналіз і розв’язання конкретних проблем, що виникають у взаємодії консультанта з клієнтами сприяли підвищенню рівня компетентності працівників психологічної служби.


3-4 травня 2017 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся тренінг для практичних психологів професійно-технічних навчальних закладів на тему «Формування позитивної мотивації особистості практичного психолога до професійної діяльності». Організували та провели соціально-психологічний тренінг кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Жизномірська О. Я. та методист НМЦПССР Демидась С. Р. Основною метою тренінгу було саморозкриття мотиваційного «Я» особистості практичного психолога; творчих потенціалів до професійної самореалізації; посилення процесів саморозуміння, самоцінності «Я» в умовах навчально-виховного простору; формування позитивної мотивації та «Я-концепції» практичного психолога щодо досягнення професійних успіхів та самовдосконалення в освітньому процесі; підвищення психологічної компетентності особистості практичного психолога.

5-6 квітня 2017 року у м. Тернопіль було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Психологічна культура вчителя в контексті викликів сучасності», яку організували Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти, Тернопільський національний економічний університет, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Державна Вища Технічно-Економічна Школа імені Броніслава Маркевіча (м. Ярослав, Польща), Центр перспективних студій та наукових досліджень Куявсько-Поморської Вищої Школи (м. Бидгощ, Польща), Відділ порівняльної педагогіки Інституту педагогіки НАПН України.
У роботі конференції взяли участь понад 150 науковців і практиків освітньої галузі, зокрема тези на адресу оргкомітету надіслали 17 докторів наук і понад 70 кандидатів наук з України, Латвії, Польщі і Німеччини. Детальніше


28 лютого 2017 року було проведено засідання школи професійно-особистісного саморозвитку для практичних психологів ЗНЗ на тему: «Організація роботи практичного психолога з батьками учнів : цілі та завдання конструктивної їх взаємодії». Організували та провели цей захід Жизномірська О. Я., кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти та Демидась С. Р., методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи. На засідання були запрошені науковці, методисти та практичні психологи ЗНЗ. Детальніше...

Вітаємо доктора педагогічних наук, професора кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО Анатолія Володимировича Вихруща із здобуттям звання «Людина року 2016». Детальніше...

2 лютого 2017 року в Києві відбувся науково-практичний семінар «Комплексна психосоціальна підтримка осіб, постраждалих внаслідок військового конфлікту на Сході України», який було організовано та проведено за підтримки Міністерства освіти і науки України, Національного університету «Києво-Могилянська Академія», Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи. У заході взяла участь кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО Жизномірська О. Я. Детальніше...

23 грудня 2016 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти відбувся круглий стіл на тему «Актуальні питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників», у якому взяли участь викладачі кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО і кафедри психологічних та педагогічних дисциплін ТНЕУ. З вітальним словом до присутніх звернулися директор ТОКІППО Петровський О. М. і заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва Вітенко І. М. Учасники круглого столу презентували теми своїх наукових досліджень та перспективи подальшої діяльності із вказаних питань. Науковці визначили напрямки спільної роботи, розглянули можливості співпраці та обговорили низку актуальних питань підвищення кваліфікації педагогічних працівників і викладачів ВНЗ.

З 21 по 22 грудня 2016 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти було проведено тренінг з практичними психологами загальноосвітніх навчальних закладів Тернопільської області на тему «Формування позитивної мотивації особистості практичного психолога до професійної діяльності в межах компетентнісного підходу». Організували та провели цей захід кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Жизномірська О. Я. та методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи Демидась С. Р. Детальніше...

14 грудня 2016 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбулося засідання Школи професійного зростання для практичних психологів на тему «Потребово-мотиваційна спрямованість особистості дитини та її конструктивна міжособистісна взаємодія у різних соціальних труднощах». Учасники засідання обговорили низку питань, а саме: особливості міжнародної психосоціальної піраміди, програма психологічного відновлення особистості дитини та дорослого (доповідач – Жизномірська О. Я., кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО); міжнародний підхід до організації психолого-педагогічної допомоги вчителям, дітям та їх батькам, які мають психологічні травми (доповідач – Кавецький В. Є., кандидат педагогічних наук, доцент, в. о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО); навички переформулювання негативних думок у позитивні, встановлення особистісного контакту з дітьми різного віку (доповідач – Демидась С. Р., методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи).

З 13 по 14 грудня 2016 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти відбувся тренінг на тему «Психолого-педагогічний супровід професійної діяльності вчителів суспільствознавчих дисциплін». Учасниками тренінгу були методисти районних, міських методичних кабінетів, методичних структур об’єднаних територіальних громад, а також керівники методичних об’єднань учителів історії та суспільствознавчих дисциплін. Мета проведення заходу – підвищення фахового рівня підготовки методистів із надання консультаційно-методичної допомоги учасникам навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах.

З 6 по 8 грудня 2016 року було проведено тренінг з методистами психологічної служби на тему «Психологічне консультування». Організували та провели цей захід кандидат педагогічних наук, доцент, в. о.  зав. кафедри  педагогіки і психології та інклюзивної освіти Кавецький В. Є. та в. о. завідувача НМЦПССР Коротюк З.М. Зокрема, Кавецький В. Є. проаналізував специфіку надання психологічної допомоги, висвітлив основні підходи до проведення психологічного консультування.

29 листопада 2016 року на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся презентаційний науково-практичний семінар методистів методичних структур, відповідальних за профільне навчання, на тему «Профорієнтаційна робота як одна із складових допрофільної підготовки учнів. Сучасні технології й активізуючі методи профорієнтаційної роботи в школі».
На семінарі виступив Кавецький В. Є., кандидат педагогічних наук, доцент, в. о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, який висвітлив теоретичні аспекти професійної орієнтації, проаналізував результати дослідження позицій педагогічних працівників області стосовно особливостей проведення підготовки молоді до вибору фаху і провів з учасниками активізуючі профорієнтаційні ігри.



26 жовтня 2016 року завершилося дворічне навчання практичних психологів дошкільних навчальних закладів з проблеми «Формування компетенцій з надання консалтингових послуг учасникам навчально-виховного процесу ДНЗ».
Ведучі практикуму Кавецький В. Є., кандидат педагогічних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти та Коростіль М. П., методист-психолог навчально-методичного центру практичної психології і соціальної роботи.
Детальніше...


19 жовтня 2016 року було проведено засідання школи професійного зростання для практичних психологів ЗНЗ на тему «Особливості використання ефективних форм роботи вчителя з дітьми у наданні первинної психолого-педагогічної допомоги».

Організували та провели цей захід Жизномірська О. Я., кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти та Демидась С. Р., методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи. На засідання були запрошені науковці, методисти та практичні психологи ЗНЗ.

Немає коментарів:

Дописати коментар