Комунікаційні заходи

Бачити серцем: формування здорового безпечного освітнього середовища засобами STEM

26 квітня 2024 року відповідно до плану роботи Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти у режимі відеоконференцій на платформі сервісу Google Meet лабораторією STEM-освіти проведено обласний методичний міст на тему: «Бачити серцем: формування здорового безпечного освітнього середовища засобами STEM».

  Мета заходу полягала в ознайомленні учасників заходу з теоретичними і практичними аспектами формування здорового безпечного освітнього середовища засобами STEM та реалізації інноваційних освітніх здоров’язбережувальних технологій; удосконаленні вміння педагогічних працівників застосовувати основні форми, методи і прийоми освітньо-виховної роботи для розвитку здобувачів освіти з ООП, діагностики та корекції їх психофізіологічного і фізичного стану, активізації розумової працездатності, підвищення індивідуальної рухової активності та позитивної мотивації, а також формування навичок здорового способу життя; розвитку фахових вмінь освітян щодо інноваційної, організаційної та методичної діяльності в напрямку реалізації наскрізної змістової лінії «Здоров’я і безпека».

  Вітання від адміністрації інституту учасникам заходу висловила Людмила Андріївна Кучер, методист, в. о. завідувача лабораторії STEM-освіти ТОКІППО, модератор заходу, а також розкрила особливості впровадження STEM як інструменту підвищення якості інклюзивної освіти.

  Віктор Євгенович Кавецький, кандидат педагогічних наук, доцент, в. о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, ознайомив педагогічних працівників з основами створення безпечного освітнього простору для учнів з ООП.

  Марія Богданівна Глядик, методист обласного ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти, акцентувала увагу учасників заходу на особливостях функціонування інклюзивного освітнього STEM-середовища шляхом реалізації принципів універсального дизайну.

  Зоряна Петрівна Миколів, методист лабораторії STEM-освіти ТОКІППО, розповіла  про цифрову інклюзію та доступність через призму соціальної діджиталізації.

  Досвідом роботи з розвитку дрібної моторики рук дітей з особливими освітніми потребами на заняттях з робототехніки на базі конструктора LEGO поділився Ярослав Олегович Стефанюк, вчитель інформатики та технологій Бережанського ліцею Тернопільської обласної ради.

  На завершення заходу учасники обмінялися досвідом та інноваційними ідеями щодо формування здорового безпечного освітнього середовища засобами STEM.

  Інформацію про проведений обласний методичний міст та методичні рекомендації буде розміщено на сайті лабораторії STEM-освіти ТОКІППО.

  Висловлюємо щиру вдячність за активну участь та конструктивну співпрацю всім учасникам заходу.

Психологічний фестиваль для практичних психологів освітніх закладів на тему «Психологічна підтримка учасників освітнього процесу в умовах війни та повоєнного періоду»

24 квітня 2024 р. проведено психологічний фестиваль для практичних психологів освітніх закладів «Психологічна підтримка учасників освітнього процесу в умовах війни та повоєнного періоду».

  Захід  приурочено Всеукраїнському Дню психолога з метою популяризації діяльності фахівців психологічної служби Тернопільської області в умовах воєнного стану та відзначення і вручення грамот за їх роботу.

  Роботу фестивалю розпочато вітальним словом Ольги Флярковської, кандидата педагогічних наук, начальника відділу психологічного супроводу та соціально-педагогічної роботи ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» та Вікторії Мельничук, завідувачки сектору психосоціальної підтримки учасників освітнього процесу відділу психологічного супроводу та соціально-педагогічної роботи ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти».

  Зі словами вітання, визнання роботи психологів освітніх закладів Тернопільської області системи освіти, вручення грамот звернувся Олександр Петровський, директор Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат історичних наук.

  Про виховання національної гідності дітей та учнівської молоді в контексті цінностей української культури виступила Тетяна Магера, методист, в.о.заступника директора з науково-педагогічної та виховної роботи ТОКІППО.

  Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук ТОКІППО висвітлила питання розвитку стресостійкості в учасників освітнього процесу до педагогічних викликів в умовах війни.

  В роботі психологічного фестивалю взяли участь колеги-партнери: Оксана Шандрук, директор центру соціально-психологічної підтримки та резилієнтності Західноукраїнского національного університету, яка поділилась ізраїльським досвідом надання психологічної допомоги учасникам освітнього процесу під час війни; Ірина Чорна, кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології ТНТУ ім. Івана Пулюя, озвучила актуальність збереження та зміцнення психічного здоров’я особистості.

  Гостем заходу була Наталія Сабліна, кандидат психологічних наук, директор тренінгового центру Наталії Сабліної, голова ГО «Міжнародна асоціація психологів та тренерів-експертів», акцентувала увагу на арттерапії у роботі з постраждалими дорослими та дітьми у дні війни.

  Зоряна Коротюк, методист, в. о. завідувача навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО, Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО , Надія Мерена, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО презентували психологічний калейдоскоп «Психологічна підтримка та допомога учасникам освітнього процесу як пріоритет діяльності практичного психолога освітнього закладу».

  Для відновлення та збереження ресурсу особистості всі учасники взяли участь у психологічній грі, яку провела Світлана Піговська, практичний психолог, соціальний педагог Почапинського ліцею Підгороднянської сільської ради.

  Під час заходу Інна Сіньковська, завідуюча науково-педагогічною бібліотекою ТОКІППО, всіх присутніх ознайомила з використанням інформаційних джерел у роботі працівників психологічної служби.

  Завершився психологічний фестиваль зворотнім зв’язком учасників - рефлексійним діалогом щодо подальшої діяльності. Під час обговорення учасники заходу відзначили актуальність і корисність таких зустрічей.

  Дякую усім доповідачам, організаторам, учасникам за активність, професійне спілкування і позитивну атмосферу!

Тренінг для учителів мистецтва та консультантів ЦПРПП на тему «Палітра творів мистецтва: шляхи реалізації на уроках мистецької освітньої галузі у 7 класі»

    


19 квітня 2024 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet проведено майстер-клас для  учителів мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Палітра творів мистецтва: шляхи реалізації на уроках мистецької освітньої галузі у 7 класі».

  Мета заходу: акцентування уваги на особливостях вивчення творів мистецтва у Новій українській школі; дотриманні основних принципів Державного стандарту базової середньої освіти у мистецькій освітній галузі, актуальності шляхів реалізації  вивчення творів різних видів мистецтва в умовах воєнного часу.

  Семінар провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО, Віктор Кавецький, доцент, кандидат психологічних наук, виконувач обов'язків завідувача  кафедри Тернопільського ОКІППО, Світлана Вольська, кандидат мистецтвознавства, викладач кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.     

  Учасники заходу ознайомились із наступними питаннями: «Змістове наповнення підручників мистецької освітньої галузі у 7 класі  Нової української школи», «Інтерпретація творів музичного мистецтва й художніх явищ на уроках музичного мистецтва у 7 класі Нової української школи. Тренувальні вправи», «Розвиток емоційної компетентності учасників освітнього процесу засобами мистецтва у воєнний період», «Виконання практичних робіт на уроках образотворчого мистецтва у Новій українській школі. Виконання практичних вправ у різних художніх техніках».

  Наталія Саранчук розповіла присутнім про змістове наповнення підручників для 7 класу Нової української школи, запропонувала виконання відповідних тренувальних вправ щодо інтерпретації творів музичного мистецтва. 

   Віктор Кавецький акцентував увагу на розвиток емоційної компетентності учасників освітнього процесу засобами мистецтва у воєнний період.

   Світлана Вольська ознайомила присутніх із палітрою художніх технік та їх використанням на уроках образотворчого мистецтва у Новій українській школі. Учасники тренінгу виконували практичні завдання у різних художніх техніках.

  Тренінг для учителів мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників завершився виробленням відповідних методичних рекомендацій. Учасники отримали цікаву інформацію, обмінялись враженнями щодо реалізації запропонованого матеріалу, виконали практичні завдання, унесли наступні пропозиції у практику роботи педагогів:

  1. Опрацювати відео-, аудіоматеріали, презентації, тренувальні вправи, розглянуті під час проведення тренінгу, і запропонувати учителям музичного мистецтва, образотворчого мистецтва та інтегрованого курсу «Мистецтво» використовувати їх на уроках мистецької освітньої галузі.
  2. Підвищувати власний рівень психолого-педагогічної, загальнокультурної та фахової підготовки з теми «Палітра творів мистецтва: шляхи реалізації на уроках мистецької освітньої галузі у 7 класі».
  3. Брати участь у тренінгах, майстер-класах, вебінарах, засіданнях методичних об'єднань, семінарах, творчих студіях, онлайн-дискусіях з питань мистецької самоосвіти для учителів предметів художньо-естетичного циклу.
  4. Вивчати і поширювати кращий педагогічний досвід, ефективні засоби навчання для забезпечення якісної мистецької освіти згідно із Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реформування освітньої галузі.
  5. Консультантам центрів професійного розвитку педагогічних працівників провести тренінги для учителів музичного мистецтва, образотворчого мистецтва та інтегрованого курсу «Мистецтво» методичні заходи на тему «Палітра творів мистецтва: шляхи реалізації на уроках мистецької освітньої галузі у 7 класі».

Про засідання у педагогічній вітальні «Формування інституту наставництва у закладах загальної середньої освіти області»

 19 квітня 2024 року у Тернопільському ОКІППО на платформі сервісу відеоконференцій Google Meet відбулося засідання у педагогічній вітальні «Карта діяльності педагога: основні функції учителя у закладі загальної середньої освіти, шляхи удосконалення професійних компетентностей педагогічного працівника» (перше засідання школи педагогічної майстерності наставників, що  здійснюють супровід та підтримку осіб, яких уперше призначено на посаду педагогічного працівника, «Формування інституту наставництва у закладах загальної середньої освіти області»).  Учасниками цього заходу було майже 20 досвідчених учителів закладів загальної середньої освіти, що навчають навчальних предметів різних освітніх галузей області і здійснюють наставницький супровід діяльності учителів-інтернів, які розпочали педагогічну 4іяльність у 2023 – 2024 навчальному році.

  Мета заходу – науково-методичне  забезпечення  та практична допомога педагогам-наставникам в організації роботи з педагогічними працівниками закладу загальної середньої освіти, призначеними на посаду уперше, у провадженні ними педагогічної діяльності;  узагальнення інформації про систему заходів для ознайомлення учителя-інтерна зі знаннями про державні стандарти повної загальної середньої освіти, досягнення сучасної методики та технології навчання; ознайомлення зі шляхами цілеспрямованого і безперервного розвитку професійних компетентностей, удосконалення педагогічної майстерності; створення проєкту програми педагогічної інтернатури.

  У рамках організаційно-мотиваційного етапу «Знайомство учителя-наставника і учителя-інтерна» учасників засідання було поінформовано про мету і регламент роботи школи педагогічної майстерності (Майя КОНДИРЄВА, методист, в. о. завідувача відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО), акцентовано увагу на підвищенні рівня професійних компетентностей учителів в контексті пріоритетних завдань державної освітньої політики та вимог часу (дайджест професійних завдань учителя, характеристика  ролі педагога у сучасному суспільстві, ключові аспекти діяльності) (Ольга КОГУТ, заступник директора Тернопільського ОКІППО з науково-педагогічної, навчальної роботи та інформаційно-комунікаційних технологій, доцент, кандидат філологічних наук) та проведено з метою організації діагностування анкету «Вивчення потреб учителя-інтерна щодо напрямів надання йому методичної допомоги» (Майя КОНДИРЄВА) та з метою самопрезентації вправу  «Розповідь про себе як учителя та враження від педагогічної діяльності» (Тетяна ІВАНЮК,  методист, в. о. завідувача відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО).

  На етапі реалізації теоретичної частини професійного кейсу «Прогнозування результатів діяльності учителя-інтерна, планування роботи на рік, алгоритм дій» було порушено такі питання:

  • завдання та програма педагогічної інтернатури (основні заходи). Нормативні документи Міністерства освіти і науки України, що визначають особливості діяльності закладу освіти, організації освітнього процесу, посадові обов'язки педагогічного працівника (Оксана ЖИЗНОМІРСЬКА, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат психологічних наук; Майя КОНДИРЄВА);
  • учительські спільноти. Партнерська взаємодія між учасниками освітнього процесу (активне залучення батьків до освітнього процесу на засадах партнерства, координація взаємодії між учасниками освітнього процесу з метою надання додаткової підтримки учням; визначення ефективних способів комунікації з педагогічними працівниками, батьками (законними представниками) та учнями) (Надія БАБОВАЛ, доцент кафедри менеджменту і методології освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат економічних наук; Майя КОНДИРЄВА);
  • організація здорового, безпечного, розвивального, інклюзивного освітнього середовища (забезпечення сприятливих умов в освітньому середовищі залежно від індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів учнів, проєктування осередків навчання, виховання та розвитку учнів в освітньому середовищі, здійснення профілактичних заходів щодо збереження життя і здоров'я здобувачів освіти, попередження булінгу (цькування), різних проявів насильства, порушення гідності дітей, проявів дискримінації та корупції (Олег КОЛОДІЙЧУК, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури; доцент кафедри змісту і методик навчальних предметів Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук);
  • огляд науково-педагогічної і фахової літератури, рекомендованої для використання у практичній діяльності педагогічного працівника (Інна СІНЬКОВСЬКА, завідувач науково-педагогічної бібліотеки Тернопільського ОКІППО);
  • структура програми педагогічної інтернатури (Майя КОНДИРЄВА).

  Методичний кейс практичної частини «Ключові аспекти діяльності учителя у закладі загальної середньої освіти» (робота в методичній студії учителів навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів і у методичній студії учителів навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури) було реалізовано через визначення теоретичних та практичних основ прогнозування результатів освітнього процесу; планування освітнього процесу залежно від мети, індивідуальних особливостей учнів, особливостей діяльності закладу освіти (укладання календарно-тематичних і поурочних планів); ведення шкільної документації (журналів обліку успішності учнів, заповнення табелів/свідоцтв досягнень); перевірки зошитів та відповідних видів робіт учнів (методичні працівники відділів  методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів, методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО).

  На завершення роботи (підсумковий блок на запити учителів) відбулося підбиття підсумків роботи (Ольга СІРАНТ, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури); озвучено відповіді на запитання учасників заходу; укладено проєкт методичних рекомендацій за результатами засідання у педагогічній вітальні; сплановано роботу з учителями-інтернами між засіданнями  (відвідування, спостереження та аналіз уроків; укладання стислого опису  найважливіших якостей, якими повинен володіти сучасний учитель).

   Інформацію про проведений захід, методичні матеріали буде розміщено на блозі «Паланка словесника» (http://filologtokippo.blogspot.com/).

Про засідання у педагогічній вітальні учителів-інтернів «Якість освітньої діяльності педагогічного працівника: основні функції у закладі загальної середньої освіти, шляхи формування та розвитку професійних компетентностей»

19 квітня 2024 року у Тернопільському ОКІППО на платформі сервісу відеоконференцій Google Meet відбулося засідання у педагогічній вітальні учителів-інтернів «Основні функції учителя у закладі загальної середньої освіти. Шляхи формування та розвитку професійних компетентностей педагогічного працівника» (перше засідання школи педагогічної майстерності осіб, яких уперше призначено на посаду педагогічного працівника, «Якість освітньої діяльності педагогічного працівника: основні функції у закладі загальної середньої освіти, шляхи формування та розвитку професійних компетентностей»). Учасниками цього заходу було майже 20 учителів закладів загальної середньої освіти області, що навчають навчальних предметів різних освітніх галузей і розпочали педагогічну діяльність у 2023 – 2024 навчальному році.

  Мета заходу – науково-методична підтримка педагогічних працівників закладу загальної середньої освіти, призначених на посаду уперше, у провадженні ними педагогічної діяльності; ознайомлення учителів-інтернів зі знаннями про державні стандарти повної загальної середньої освіти, досягненнями сучасної методики та технологій навчання для забезпечення належного рівня організації якісного освітнього процесу, шляхами підвищення рівня педагогічної майстерності для цілеспрямованого, безперервного розвитку професійних компетентностей, удосконалення педагогічної майстерності.

  У рамках організаційно-мотиваційного етапу «Азбука  сучасного  учителя» учасників засідання було поінформовано про мету і регламент роботи школи педагогічної майстерності (Майя КОНДИРЄВА, методист, в. о. завідувача відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО), акцентовано увагу на підвищенні рівня професійних компетентностей учителів в контексті пріоритетних завдань державної освітньої політики та вимог часу (дайджест професійних завдань учителя, характеристика  ролі педагога у сучасному суспільстві, ключові аспекти діяльності) (Ольга КОГУТ, заступник директора Тернопільського ОКІППО з науково-педагогічної, навчальної роботи та інформаційно-комунікаційних технологій, доцент, кандидат філологічних наук) та проведено анкетування  «Вивчення запитів учителів для надання методичної допомоги» (опитування у чаті) (Тетяна ІВАНЮК,  методист, в. о. завідувача відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО).

  На етапі реалізації теоретичної частини професійного кейсу було порушено такі питання:

  • завдання та програма педагогічної інтернатури (основні заходи). Нормативні документи Міністерства освіти і науки України, що визначають особливості діяльності закладу освіти, організації освітнього процесу, посадові обов'язки педагогічного працівника (Оксана ЖИЗНОМІРСЬКА, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат психологічних наук; Майя КОНДИРЄВА);
  • учительські спільноти. Партнерська взаємодія між учасниками освітнього процесу (активне залучення батьків до освітнього процесу на засадах партнерства, координація взаємодії між учасниками освітнього процесу з метою надання додаткової підтримки учням; визначення ефективних способів комунікації з педагогічними працівниками, батьками (законними представниками) та учнями) (Надія БАБОВАЛ, доцент кафедри менеджменту і методології освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат економічних наук; Майя КОНДИРЄВА);
  • організація здорового, безпечного, розвивального, інклюзивного освітнього середовища (забезпечення сприятливих умов в освітньому середовищі залежно від індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів учнів, проєктування осередків навчання, виховання та розвитку учнів в освітньому середовищі, здійснення профілактичних заходів щодо збереження життя і здоров'я здобувачів освіти, попередження булінгу (цькування), різних проявів насильства, порушення гідності дітей, проявів дискримінації та корупції (Олег КОЛОДІЙЧУК, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури; доцент кафедри змісту і методик навчальних предметів Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук);
  • огляд науково-педагогічної і фахової літератури, рекомендованої для використання у практичній діяльності педагогічного працівника (Інна СІНЬКОВСЬКА, завідувач науково-педагогічної бібліотеки Тернопільського ОКІППО).

  Методичний кейс практичної частини  (робота в методичній студії учителів навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів і у методичній студії учителів навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури) було реалізовано через визначення теоретичних та практичних основ прогнозування результатів освітнього процесу; планування освітнього процесу залежно від мети, індивідуальних особливостей учнів, особливостей діяльності закладу освіти (укладання календарно-тематичних і поурочних планів); ведення шкільної документації (журналів обліку успішності учнів, заповнення табелів/свідоцтв досягнень); перевірки зошитів та відповідних видів робіт учнів (методичні працівники відділів  методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів, методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО).

  На завершення роботи (підсумковий блок на запити учителів) відбулося підбиття підсумків роботи; озвучено відповіді на запитання учасників заходу; укладено проєкт методичних рекомендацій за результатами засідання у педагогічній вітальні; сплановано роботу між засіданнями  (відвідування, спостереження та аналіз уроків «Який він - ідеальний урок?»; написання ессе «Моє покликання – учитель» або укладання стислого опису  найважливіших якостей, якими повинен володіти сучасний учитель).

 Інформацію про проведений захід, методичні матеріали буде розміщено на блозі «Паланка словесника» (http://filologtokippo.blogspot.com/).

Засідання творчої групи класних керівників закладів загальної середньої освіти області

    16 квітня 2024 року відбулося засідання творчої групи класних керівників закладів загальної середньої освіти області «Медіатехнології як сучасні засоби реалізації викликів сьогодення у взаємодії педагога та школяра»,  організоване та проведене методистом центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО Оксаною Сесик.  

     Доповідачі презентували надзвичайно цікаві та змістовні наукові, інформаційні та методичні матеріали, а саме:

  • Медіаграмотність учасників освітнього процесу як важливий компонент безпеки в умовах сьогодення (Тетяна Магера, в. о. заступника директора з науково-педагогічної та виховної роботи).
  • Особливості формування психологічної компетентності класного керівника (Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти).
  • Цифрові засоби навчання в роботі сучасного педагога (Василь Гайда, викладач кафедри змісту і методик навчальних предметів, доктор філософії).
  • Медіакультура та медіаграмотність як важливі компоненти формування навичок критичного сприйняття інформації школярами (Оксана Сесик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).
  • Фінансова грамотність – один із аспектів медіабезпеки сучасної людини (Інна Телегіна, незалежний фінансовий радник у сфері убезпечення життя).
  • Інформаційна грамотність як особлива складова загальної мас-медійної просвіти суспільства (Надія Данчевська, завідувачка Тернопільської міської бібліотеки № 5 для дорослих).

    Учасники заходу відзначили, що дитина в сучасному медіасередовищі спілкується зі світом і пізнає його, не застосовуючи вербальних засобів комунікації. І це створює певні труднощі у безпосередньому спілкуванні з іншими людьми у реальному світі: учні не завжди можуть сформулювати свою думку, виникають труднощі в побудові зв’язного повідомлення в усній формі, спостерігається фізична «скутість» в процесі спілкування.          Здолати ці бар’єри можна через формування медійних навичок та розвиток творчості школярів шляхом залучення їх до медіадіяльності та медіатворчості, адже медіа – це все, що оточує людину, що створено людиною, що сприймається людиною й передається іншим людям за допомогою сучасних медіазасобів.

    Класні керівники виконали низку практичних завдань, ілюструючи використання різнобічних цифрових засобів навчання в роботі сучасного педагога.

 Також присутні мали нагоду ознайомитися з рекомендаційно-бібліографічним списком «Медіаосвіта та медіакультура в Україні», підготовленим Сіньковською І. М., завідувачем науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО.

   Щиро дякую колегам за високопрофесійні, довершені та актуальні виступи, а учасникам засідання – за активність та співпрацю.

Про проведення засідання школи педагогічної майстерності учителів зі стажем роботи 2-3 роки з предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури

   12 квітня 2024 року, відповідно до плану роботи,  в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти проведено засідання школи педагогічної майстерності  учителів зі стажем роботи 2-3 роки з предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури «Якість освітньої діяльності педагогічного працівника: шляхи удосконалення професійних компетентностей». Мета зібрання полягала в ознайомленні педагогів із сучасними методами та технологіями навчання для забезпечення належного рівня організації якісного освітнього процесу; наданні кваліфікованої допомоги щодо практичних шляхів підвищення рівня педагогічної майстерності, цілеспрямованого, безперервного розвитку професійних компетентностей, удосконалення педагогічної майстерності. До організації та проведення заходу активно долучились науковці ТОКІППО, методисти відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури і творчі учителі області. Задля реалізації мети та завдань засідання роботу було організовано в двох модулях, у першому з яких, теоретичному, учителі отримали  інформацію щодо  формування мотивації  здобувачів освіти до вивчення предметів природничо-математичного циклу та технологій (Жизномірська О. Я., доцент кафедри психології, педагогіки та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук);  про актуалізацію опорних знань учнів засобами цифрових технологій (Гайда В.Я., доктор філософії, викладач кафедри змісту та методик навчальних предметів ТОКІППО). Учасники заходу отримали поради науковців та методистів, зокрема: як зацікавити учнів, як заохотити до досліджень та відкриття нового, які інструменти та методи задіяти для включення дитини в активну когнітивну діяльність.

   У практичній частині заходу методист, в. о завідувача  відділу Іванюк Т. Г. зупинилась на питанні візуалізації навчального матеріалу та математичних ідей. Сірант О.В., методист відділу, поділилась з колегами практичним досвідом викладання хімії  на засадах особистісно зорієнтованого, діяльнісного та компетентнісного підходів. Вчитель географії  ліцею с. Яблунів Копичинецької міської ради Чортківського району Тернопільської області Сава Вікторія ознайомила учасників заходу із сучасним дизайном уроку географії, зокрема представила інноваційні практики організації роботи та взаємодії   учасників освітнього процес.      

   З поміж іншого, колеги з досвідом роботи 2-3 роки отримали поради щодо створення належних умов для організації ефективного освітнього середовища та налагодження конструктивних взаємовідносин між учасниками освітнього процесу, способів координації взаємодії між учасниками освітнього процесу з метою надання додаткової підтримки учням. Науковці та методисти надали педагогам вичерпні відповіді на поставлені запитання та висловили впевненість у подальшій активній та конструктивній співпраці.

  Інформацію про проведений захід та матеріали розміщено у віртуальному методичному кабінеті «Педагогічна майстерня математики» на сайті  ТОКІППО.

  Висловлюємо щиру вдячність всім учасникам засідання школи педагогічної майстерності  учителів з предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури за активну взаємодію та плідну співпрацю.

Школа професійного зростання педагогічних працівників «Формування емоційно-етичної компетентності педагогічних працівників»

 


Відповідно до плану роботи Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти 29 березня 2024 року на платформі онлайн-сервісу Google Meet проведено перше засідання Школи професійного зростання педагогічних працівників «Формування емоційно-етичної компетентності педагогічних працівників».

         Мета заходу полягала в підвищенні рівня емоційної та етичної компетентності працівників освітніх закладів; аналізі технік самоусвідомлення, опануванні технологіями вибудови позитивного професійного іміджу сучасного педагога та напрацюванні власної індивідуальної харизми.

         Корман Марія Михайлівна доцент кафедри педагогіки та психології і інклюзивної освіти ТОКІППО, модератор заходу,  розкрила учасникам  засідання школи професійного зростання суть основних технік самоусвідомлення особистості, визначення формули власної ефективності, усвідомлення власних сильних і слабких сторін та можливої сфери впливу.

         За допомогою тренінгових методів учасники під керівництвом Корман М. М. визначили основні технології формування харизми, виявили ознак харизматичної особистості, визначили природу харизми, визначили  основні чинники власної особистості та кроки напрацювання харизми.

         Цікаво відбулась дискусія: Зірковий час педагога. Коли він наступає? Як не втрати можливість?

Під час дискусії учасники систематизували власний досвід перших хвилин організації роботи з класом, узагальнили свої знання в галузі управління учнями, засвоїли  конкретні  інструменти впливу, усвідомили межі і можливості власного управлінського впливу.

         На міні-лекції розглянули поняття внутрішньої і зовнішньої культури педагогічних працівників, обговорили де і як проявляються різні види нашої культури, які наслідки, як знайти баланс.

         Щиро вдячні всім учасникам заходу за активну співпрацю, професійне обговорення актуальних питань. 


Семінар для учителів мистецтва та консультантів ЦПРПП «Здобуття мистецького досвіду у різних видах практичної діяльності на уроках предметів художньо-естетичного циклу у Новій українській школі»

     22 березня 2024 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet проведено семінар для  учителів мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Здобуття мистецького досвіду у різних видах практичної діяльності на уроках предметів художньо-естетичного циклу у Новій українській школі».

   Мета заходу: акцентування уваги на особливостях вивчення мистецтва у Новій українській школі; дотриманні основних принципів Державного стандарту базової середньої освіти у мистецькій освітній галузі, актуальності набуття мистецького досвіду  у вивченні мистецтва в умовах воєнного стану.

  Семінар провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО, Віктор Кавецький, доцент, кандидат                                                                    психологічних наук, виконувач обов'язків завідувача  кафедри Тернопільського ОКІППО, Галина Місько,  асистент кафедри музикознавства та методики музичного мистецтва Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, Світлана Вольська, кандидат мистецтвознавства, викладач кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання ТНПУ                    імені Володимира Гнатюка, Ольга Гулько, учитель мистецтва і технологій Тернопільського ліцею №21 – спеціалізованої мистецької школа імені Ігоря Герети Тернопільської міської ради, Олена Грищук, учитель музичного мистецтва Збаразького ліцею № 1 Збаразької міської ради Тернопільської області.     

   Учасники заходу ознайомились із наступними питаннями: «Шляхи реалізації компетентнісного підходу у вивченні предметів художньо-естетичного циклу.  Патріотичне спрямування творів мистецтва в умовах воєнного стану», «Ціннісний арсенал підручників та дидактичного матеріалу з мистецтва для 7 класу Нової української школи: практичний і теоретичний аспекти», «Розвиток емоційної компетентності учасників освітнього процесу засобами мистецтва у період воєнних дій на території України», «Вокально-хорова робота з учнями 7 класу. Робота над пісенним репертуаром та набуття співацьких навиків», «Розвиток творчого потенціалу учнів у царині образотворчого мистецтва Нової української школи. Застосування інноваційних технологій»,  «Досвід учасників Всеукраїнського конкурсу “Учитель року” у номінації “Образотворче мистецтво”: творчі здобутки».  

Наталія Саранчук ознайомила присутніх із питанням реалізації компетентнісного підходу у вивченні предметів художньо-естетичного циклу, вивченням творів мистецтва патріотичного спрямування в умовах воєнного стану. Учителі праналізували ціннісний арсенал підручників та дидактичний матеріал з мистецтва для 7 класу Нової української школи.

   Віктор Кавецький розповів про емоційну саморегуляцію (управління особистістю власними емоціями), про регуляцію емоційних станів (арттерапія, малюнкова терапія, музикотерапія, бібліотерапія, танцювальна терапія, кінотерапія, лялькотерапія).

   Галина Місько запропонувала присутнім цікаві взірці вокально-хорової роботи, підкреслила актуальність хорового співу у загальноосвітніх навчальних закладах, розповіла про проблеми організації хорових колективів у воєнний період.

   Світлана Вольська ознайомила присутніх із можливостями реалізації творчого потенціалу учнів на уроках образотворчого мистецтва у Новій українській школі.

   Семінар для учителів мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників завершився виробленням відповідних методичних рекомендацій. Учасники отримали цікаву інформацію, обмінялись враженнями щодо реалізації запропонованого матеріалу, досвіду роботи учителів мистецтва, унесли наступні пропозиції у практику роботи педагогів:

  1. Опрацювати відео, аудіоматеріали, презентації, розглянуті під час проведення семінару і запропонувати учителям мистецтва використовувати їх на уроках мистецької освітньої галузі та у позакласній роботі.

  2. Підвищувати власний рівень психолого-педагогічної, загальнокультурної та фахової підготовки з питань викладання теми «Здобуття мистецького досвіду у різних видах практичної діяльності на уроках предметів художньо-естетичного циклу у Новій українській школі».

  3. Брати участь у тренінгах, майстер-класах, засіданнях методичних об'єднань, семінарах, творчих студіях, онлайн-дискусіях з питань мистецької самоосвіти для учителів предметів художньо-естетичного циклу.

  4. Вивчати кращий педагогічний досвід, ефективні засоби навчання для забезпечення якісної мистецької освіти згідно із Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реформування освітньої галузі.

  5. Консультантам центрів професійного розвитку педагогічних працівників провести відповідні семінари для учителів мистецтва та консультантів з питань професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Здобуття мистецького досвіду у різних видах практичної діяльності на уроках предметів художньо-естетичного циклу у Новій українській школі».

Нагородження учасників ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів та соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» у номінації «Корекційно-розвиткові програми»

 


   20 березня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти відбулось нагородження учасників ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів та соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» в номінації «Корекційно-розвиткові програми».

     З вітальним словом виступили заступник директора науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва ТОКІППО Ігор Вітенко та в.о.заступника директора з науково-педагогічної та виховної роботи Тетяна Магера й нагородили грамотами і подяками переможців ІІ етапу:

        - Дипломом І ступеня – Воронюк Галину Григорівну, практичного психолога Бучацького ліцею імені Святого Йосафата;

       - Дипломом ІІ ступеня - Матевощук Іванну Петрівну, практичного психолога Лановецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 2 Лановецької міської ради;

       - Дипломом ІІІ ступеня – Деркач Людмилу Львівну, практичного психолога Білобожницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

     У заході взяла участь переможниця ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів та соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» в номінації «Профілактичні програми» Кравчук Галина Богданівна.

      Подяками також були нагороджені:

- Понижайло Таїса Петрівна, практичний психолог Буглівського ЗЗСО І_ІІІ ст.;

- Войцещук Галина Миколаївна, соціальний педагог Буглівського ЗЗСО І_ІІІ ст.;

- Іліщук Ольга Степанівна, практичний психолого Ягільницького ОЗ загальної середньої освіти І-ІІІ ст. Нагірянської сільської ради;

- Копачівська Світлана Володимирівна, практичний психолог КЗ «Великобірківський ліцей ім.С.Балея»;

- Капелусь Оксана Богданівна, соціальний педагог КЗ «Великобірківський ліцей ім.С.Балея»;

- Коритко Олена Вікторівна, практичний психолог ДНЗ №7 м. Чортків;

- Федун Людмила Петрівна, практичний психолог Гусятинського ЗДО ясла-садка «Дзвіночок»;

- Гусарук Ірина Михайлівна, практичний психолог Кременецької гімназії №2 з поглибленим вивченням іноземних мов;

- Дворецька Ольга Василівна, соціальний педагог Кременецької гімназії №2 з поглибленим вивченням іноземних мов;

- Осуховська Ірина Миколаївна, практичний психолог ТЗОШ І-ІІІ ст.№18;

- Ханенко Світлана Василівна, практичний психолог ТПШ №5;

- Процишин Вікторія-Діана Петрівна, практичний психолог ТСШ І-ІІІ ст.№17 ім.В.Вихруща.

    Голова та члени журі, а також учасники мали змогу висловити свої думки та подяку за активну участь у конкурсі, професійність, творчий підхід та відкритість в організації та проведенні конкурсу. Побажали всім успіхів в професійній сфері, невпинного розвитку, натхнення й невичерпної енергії в роботі,  творчих злетів й надалі продовжувати вдосконалюватись та перемагати.

 
 
 
 
 
 
Круглий стіл для соціальних педагогів освітніх закладів «Формування соціальної компетентності шляхом розвитку психолого-педагогічної та емоційної складової особистості» 

 

21 листопада 2023 р. методистами навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи організовано і проведено онлайн-круглий стіл для соціальних педагогів освітніх закладів «Формування соціальної компетентності шляхом розвитку психолого-педагогічної та емоційної складової особистості».

   Робота круглого столу розпочалась із вітального слова Тетяни Магери, методиста, в.о. заступника директора з науково-педагогічної та виховної роботи, яка окреслила актуальність проблематики заходу.

  Оксана Жизномірська, канд. псих. наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти висвітлила питання соціальної компетентності особистості як передумови її успішного самоствердження та ефективної взаємодії у суспільстві.

   На відновленні соціальної компетентності в учнів під час війни зосередила увагу Світлана Ярмолицька, методист НМЦПССР.

  Наталя Костюк, директор Центру соціально-психологічної реабілітації дітей та Центру Барнахус презентувала модель Барнахус та розкрила особливості здійснення соціалізації та реабілітації дітей у ЦСПР.

  Із питанням формування та збереження соціальної компетентності в умовах цифрового освітнього середовища ознайомила Надія Мерена, методист НМЦПССР.

   Ігор Ковалик, керівник ГО «Гуртом!» акцентував увагу на формуванні національної ідентичності у здобувачів освіти через ціннісні орієнтири УХВЛ.

    В рамках круглого столу практичним досвідом роботи ділились соціальні педагоги області, які окреслили наступні питання, а саме:

  • «Розвиток соціальних навичок у дітей для ефективної взаємодії в освітньому середовищі у воєнний час» (Оксана Клуб, соціальний педагог Старопочаївської ЗОШ І-ІІІст. Почаївської ТГ);

  • «Психолого-педагогічний аспект асертивної поведінки як ресурс соціалізації особистості» (Люба Копач соціальний педагог КЗ «Великоглибочецька ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Я.Стецюка».);

  • «Життєва самореалізація учасників освітнього процесу через засоби активізації внутрішніх ресурсів» (Ганна Руда, соціальний педагог Зборівської ЗОШ І-ІІІст. № 1).

   Учасникам круглого столу Інна Сіньковська, завідувач науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО продемонструвала використання інформаційних джерел у роботі соціального педагога.

   Усі учасники круглого столу активно брали участь у роботі і відзначили актуальність і корисність таких зустрічей.

   По завершенні круглого столу були підведені підсумки та вироблені рекомендації щодо подальшої роботи із зазначеної теми.

Засідання інтервізійної групи для практичних психологів опорних шкіл на тему «Інтервізія як форма методичного супроводу професійного розвитку практичного психолога»
 Відповідно до плану роботи ТОКІППО 17 листопада 2023 року відбулося чергове засідання інтервізійної групи для практичних психологів опорних шкіл на тему «Інтервізія як форма методичного супроводу професійного розвитку практичного психолога». Метою роботи було підвищення рівня професійної компетентності працівників психологічної служби; оволодіння новими техніками в процесі надання допомоги педагогам, здобувачам освіти та їхнім батькам в умовах воєнного стану, залучення працівників психологічної служби до інноваційних форм роботи з суб’єктами освітнього процесу.
   У процесі конструктивної співпраці  проаналізовано структурні та функціональні чинники у процесі партнерської взаємодії, визначено шляхи побудови конгруентних стосунків у системі «працівник психологічної служби – суб’єкт освітнього процесу в закладі освіти»; окреслено пріоритетні напрями  діяльності працівників психологічної служби в умовах нової реальності. Практичні психологи обмінялися також досвідом щодо діяльності в умовах інклюзивного середовища і взяли активну участь в пошуку шляхів розв’язання конкретних проблем, що виникають в  практичній діяльності  працівників психологічної служби. Зустріч пройшла в невимушеній, дружній і щирій атмосфері.
Круглий стіл – дискусійна платформа для вчителів початкових класів та вихователів ГПД
 

 09 листопада 2023 року за допомогою інтернет ресурсу Google Meet відбувся круглий стіл на тему «Принципи управління класом: як подружитися з учнем і  бути авторитетом». Для участі в заході були запрошені вчителі початкових класів та вихователі груп подовженого дня ЗЗСО Тернопільської області.

   Розпочала захід Лариса Коненко, завідувач відділу дошкільної та початкової освіти інституту, яка ознайомила присутніх з основними принципами управління класом у початковій школі.

  Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук, розкрила секрети створення сприятливого психологічного клімату в класі.

  Про особливості спілкування педагога з молодшими школярами в період воєнного часу повідомила Сніжана Кухтяк, методист відділу дошкільної та початкової освіти інституту.

  Ірина Олексюк, вчитель початкових класів ОЗ Горинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Кременецької міської ради, з власного досвіду розповіла про способи згуртування учнівського колективу.

  Найефективніші форми онлайн комунікації з учнями початкових класів в умовах дистанційного та змішаного навчання присутнім продемонструвала Ольга Іваночко, методист відділу дошкільної та початкової освіти інституту.

Завершився тиждень кафедри соціальної роботи та менеджменту соціокультурної діяльності ТНПУ: дайджест подій
 
 

Цьогоріч проведення тижня кафедри соціальної роботи та менеджменту соціокультурної діяльності приурочене до Дня працівника соціальної сфери, яке в Україні відзначали 5 листопада. Тиждень був насичений подіями наукового, просвітницького, благодійного спрямування, до проведення яких активно залучались викладачі, здобувачі освіти, роботодавці та партнери кафедри.


Розпочався тиждень з благодійного ярмарку на підтримку Збройних Сил України, бо лише завдяки їм ми маємо можливість працювати, навчатись, радіти кожному дню. Викладачі та студенти підготували для ярмарку випічку та солодощі, а зібрані кошти передали Добровольчому розвідувальному батальйону «Сонечко».

3 листопада з гостьовою лекцією на тему «Формування майбутніх соціальних педагогів/працівників до психолого-соціальної самопідтримки та підтримки учасників освітнього процесу в кризових ситуаціях» перед викладачами та студентами виступив Кавецький В.Є., к. пед. н., доцент, завідувач кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти. 

І на завершення викладачі та студенти зійшлися у інтелектуально-розважальній грі «Ігри Розуму», в якій, як і годиться, перемогла Дружба!

Далі буде!



Кафедра соціальної роботи
та менеджменту соціокультурної діяльності ТНПУ

Вебінар для вчителів початкових класів та вихователів груп подовженого дня

31 жовтня 2023 року за допомогою інтернет ресурсу Google Meet відбувся  вебінар на тему «Формування цінностей молодшого школяра: особиста гідність, безпека життя, громадянська позиція». Для участі в заході були запрошені вчителі початкових класів та вихователі груп подовженого дня ЗЗСО Тернопільської області.

    Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук, проаналізувавши соціально-психологічні засади проблеми торгівлі людьми у XXI ст., розповіла про ранню профілактику експлуатації серед дітей початкової школи.

    Завідувач відділу дошкільної та початкової освіти інституту Лариса Коненко, розкрила особливості як говорити з дітьми про особисту гідність, безпеку життя та громадянську позицію.

    Про теоретико-методологічні основи та ціннісні орієнтири програми «Особиста гідність, безпека життя та громадянська позиція» повідомила Сніжана Кухтяк, методист відділу дошкільної та початкової освіти інституту.

    Ольга Іваночко, методист відділу продемонструвала інтерактивні сценарії  для роботи з батьками учнів 1-4 класів у межах програми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція».

Засідання інтервізійної групи для практичних психологів та соціальних педагогів на тему «Інтервізія як метод навчання і професійної підтримки працівників психологічної служби»

  


20 жовтня 2023 р. відповідно до плану роботи науково-методичного тренінгового центру ТОКІППО відбулося засідання інтервізійної групи для практичних психологів та соціальних педагогів на тему «Інтервізія як метод навчання і професійної підтримки  працівників психологічної служби», організоване та проведене доцентом, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидатом педагогічних наук                      Кавецьким В. Є.

  Метою роботи інтервізійної групи було підвищення рівня професійної компетентності працівників психологічної служби; опанування новими консультативними підходами в контексті моделювання ситуацій консультативної взаємодії, оволодіння новими техніками в процесі надання допомоги педагогам, здобувачам освіти та їхнім батькам, залучення працівників психологічної служби до інноваційних форм роботи з суб’єктами освітнього процесу.

  Зокрема, обговорено такі питання: особливості інтервізійної підтримки працівників психологічної служби в умовах воєнного стану, формування готовності педагогічних працівників до психолого-соціальної самопідтримки та підтримки учасників освітнього процесу в кризових ситуаціях, також були проаналізовані ситуації, що виникають у роботі психологів з учасниками освітнього процесу.

  Під час засідання психологи активно та творчо працювали обмінювалися досвідом та поглядами, а також відзначили актуальність і корисність таких зустрічей.

Заняття-практикум в рамках Школи педагогічної майстерності

 
  19 жовтня 2023 року за допомогою інтернет ресурсу Google Meet відбулося  заняття-практикум на тему «Особливості організації освітнього процесу в 3-4 класах. Нові прогресивні технології – шлях до формування творчої особистості». Для участі в заході були запрошені вчителі третіх та четвертих класів ЗЗСО Тернопільської області.

  Розпочала захід Лариса Коненко, завідувач відділу дошкільної та початкової освіти інституту, яка ознайомила присутніх з планом заняття-практикуму та розповіла про методи і прийоми формування позитивної мотивації та активізацію навчально-дослідницької діяльності учнів 2 циклу навчання.

  Про вплив використання технологій штучного інтелекту на розвиток молодших школярів повідомила Сніжана Кухтяк, методист відділу дошкільної та початкової освіти інституту.

  Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук, продемонструвала присутнім важливість того, як навчитися співпереживати собі та іншим за допомогою практик СЕЕН.

 Про навчально-методичне забезпечення 3-4 класів та шляхи подолання освітніх втрат від авторів підручників видавництва «Ранок»,  детально розповіла Любов Яковенко, промоутер-методист навчального відділу, автор дитячої та методичної літератури видавництва «Ранок».

 З власного досвіду роботи, про організацію освітнього процесу в  4-х класах в умовах воєнного стану та особливості проведення та оцінювання діагностувальних робіт повідомила Тетяна Булатова, вчитель початкових класів Білокриницької ЗОШ І-ІІІ ступенів Кременецької ТГ.

 Оксана Мочук, методист центру інформатики, ІКТ і дистанційної освіти продемонструвала як створювати якісний навчальний комікс за допомогою простих сервісів.

 На завершення заходу всі присутні обговорила питання, які їх цікавили та висловили щиру вдячність за отримані знання та навички. 

Професійний діалог для практичних психологів закладів загальної середньої освіти «Основи професійної та емоційної безпеки фахівця в сучасному освітньому просторі»

 

18 жовтня 2023 р. працівниками навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи організовано і проведено професійний діалог для практичних психологів закладів загальної середньої освіти «Основи професійної та емоційної безпеки фахівця в сучасному освітньому просторі».

  Відкрила і налаштувала учасників на роботу Зоряна Коротюк, в.о. завідувача навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО, яка водночас була модератором заходу.

 Учасники заходу розглянули ряд актуальних тем, які сьогодні набувають першочергового значення в професійній діяльності практичного психолога в освітньому просторі.

 Оксана Жизномірська, канд.псих.наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, у своїй доповіді акцентувала увагу на питанні «Емоційна стійкість особистості як одна з детермінант ефективної професійної діяльності в освітньому просторі».

 «Інфогігієна та цифрова безпека фахівця психологічної служби в сучасних умовах», - тема, яку презентувала Оксана Городецька, доцент кафедри менеджменту та методології освіти ТОКІППО, кандидат педагогічних наук.

 Зоряна Коротюк окреслила питання щодо створення та організації сучасного освітнього середовища для професійної діяльності фахівця.

 Про психологічні механізми відновлення фахівця психологічної служби, який працює з дітьми та дорослими, що проживають кризу, доповіла Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.

 Надія Мерена, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО, ознайомила учасників заходу із особливостями застосування цифрових технологій в підтримці психологічного благополуччя працівника психологічної служби, розповіла про мобільні застосунки та подкасти, які може використовувати практичний психолог для збереження психічного здоров’я учасників освітнього процесу та власного емоційного стану.

 Під час професійного діалогу усі учасники брали активну участь в обговоренні питань даної теми, надавали зворотній зв'язок після практичних вправ, проведених методистами НМЦПССР, були відкритими та доброзичливими. Висловлювали щирі подяки про актуальність і практичність зустрічі та виявили сподівання на подальшу ефективну роботу у цьому напрямку.

 Ми дякуємо усім за участь та співпрацю задля перемоги!

 До нових зустрічей!

 Все буде Україна!

 

Заняття школи професійного зростання «Інклюзивне навчання в закладах освіти: кроки до успіху, нові горизонти сприйняття»


Час і батькам, і вчителям глибоко усвідомити, що ані

школа без сім’ї, ані сім’я без школи не можуть упоратися

з найтоншими, найскладнішими завданнями становлення людини

                                                                             Василь Сухомлинський

  Запровадження інклюзивної освіти є складним процесом. Адже вона потребує значних нововведень та матеріальних вкладень. Саме недостатність фінансування та кваліфікованих кадрів є основними перешкодами для повноцінного функціонування інклюзії. Варто зазначити, що першим і найважливішим кроком у напрямку її впровадження є формування інклюзивної культури – такої свідомості співробітників школи, що базується на розумінні загальних принципів системи, підтримці інклюзивних цінностей, глибокому усвідомленні сторін інклюзивного процесу та моральній готовності до прийняття та менторства дітей з особливими потребами.  Кожному педагогу важливо навчитися ставити себе на місце таких учнів, бачити в них не вади, а особливості та перспективи, а також правильно будувати взаємодію особливих дітей з однокласниками.

  Такі важливі аспекти організації сучасного освітнього процесу та педагогічної діяльності розглядалися на занятті школи професійного зростання «Інклюзивне навчання в закладах освіти: кроки до успіху, нові горизонти сприйняття» для класних керівників закладів загальної середньої освіти області, організованому та проведеному Оксаною Сесик та Оксаною Жизномірською.

     Відкрила захід, привітавши присутніх та бажаючи усім плідної та конструктивної роботи,  в. о. заступника директора ТОКІППО з науково-педагогічної та виховної роботи Тетяна Магера

      Упродовж заняття обговорювалися актуальні психолого-педагогічні питання:

  • «Інклюзія в освіті. Основні напрямки підтримки особистості. Безбар’єрне навчання» (Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти).
  • «Основні форми співпраці класного керівника з учнями «особливого» мислення, батьками, адміністрацією закладу» (Оксана Сесик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).
  • «Формування позитивної мотивації дітей з особливими освітніми потребами до навчання» (Оксана Бабіц, голова методичного об’єднання класних керівників, учитель математики Тернопільського навчально-реабілітаційного центру).
  • «Інклюзія – виклик сьогодення для сучасної школи та педагога: психологічні техніки» (Людмила Семенча, кандидат психологічних наук, викладач КЗ «Нікопольський фаховий педагогічний коледж» Дніпропетровської обласної ради»).
  • «Особливості роботи з дітьми з ООП у закладах мистецького спрямування (з досвіду роботи)» (Оксана Пастушок, кандидат педагогічних наук, директор Школи мистецтв м. Нікополь).
  • «Інструменти комунікації вчителів та дітей у стресових ситуаціях. Формування стресостійкості у педагога (з досвіду роботи)» (Людмила Пірог, практичний психолог ТНВК "Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого").

   Своїми творчими здобутками (чудовими власними поетичними творами) як одним з механізмів формування літературної компетентності особистості педагога для відновлення ресурсу та життєстійкості поділилася Раїса Обшарська, завідувачка Чортківського ЗДО «Золота Рибка», членкиня Національних спілок журналістів та письменників України.

  Присутнім було запропоновано для використання у роботі рекомендаційний бібліографічний список літератури, підготовлений Інною Сіньковською, завідувачем науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО.

   Щиро дякую виступаючим за високопрофесійну, довершену та актуальну інформацію, а всім учасникам ШПЗ  – за активність та співпрацю.   

 
 
Проведено VІ Міжнародну науково-практичну конференцію «Розвиток професійної майстерності педагога в умовах нової соціокультурної реальності»










 

05-06  жовтня 2023 року у місті Тернополі проведено VІ Міжнародну науково-практичну конференцію «Розвиток професійної майстерності педагога в умовах нової соціокультурної реальності», організаторами якої був Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти у співпраці з: Міністерством освіти і науки України, ДНУ “Інститут модернізації змісту освіти”, Тернопільською обласною військовою адміністрацією, Тернопільська обласною радою, департаментом освіти і науки Тернопільської ОВА, Західноукраїнським національним університетом, Тернопільським національним медичним університетом імені І.Я. Горбачевського, Тернопільським національним технічним університетом імені Івана Пулюя, Тернопільським національним педагогічним університетом  імені Володимира Гнатюка, Університетом Григорія Сковороди в Переяславі, Анкарским університетом  Хаджи Байрам Вели (Турецька республіка), Анатолійським університетом (Турецька республіка), Тракійським університетом (Турецька республіка),  Люблінською Вищою Школою (Рикі, Польща), Вищою школою бізнесу і менеджменту (Чеханув, Польща), Міжнародною Академією Прикладних Наук (Ломж, Польща), відділом порівняльної педагогіки Інституту педагогіки НАПН України.

У роботі конференції взяли участь понад 250 науковців і практиків освітньої галузі. Зокрема, тези  на адресу оргкомітету надіслали 21 доктор наук і 76 кандидатів наук (докторів філософії) з України, Австрії, Туреччини, Латвії, Польщі і Китаю.

  Науковий захід відкрив Петровський Олександр Миколайович, кандидат історичних наук, доцент, директор Тернопільського ОКІППО, який привітав учасників VІ Міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток професійної майстерності педагога в умовах нової соціокультурної реальності». Також з вітальним словом до учасників звернулися  науковці та викладачі вищих освітніх закладів зарубіжжя: Бауер Томас, доктор наук, професор, Erasmus – координатор, керівник міжнародного відділу  Віденської педагогічної вищої школи (Австрія); Уммугульсум Дохман, доктор кафедри перекладу літературного факультету Тракійського університету в Едірне (Турецька республіка), Яковишин Руслан Ярославовичкандидат педагогічних наук, професор надзвичайний, ректор Люблінської Школи Вищої (Польща),     Катажина Куявяк, магістр, проректор Вищої Школи Бізнесу і Менеджменту в Чєханові (Польща). Шарлович Зоя Павлівна, кандидат педагогічних наук, ад'юнкт, спеціаліст відділу профорієнтації та міжнародної співпраці Міжнародної Академії Прикладних Наук в Ломжі (Польща), Даніель Каспурц, викладач Центру інтернаціоналізації PH-Kärnten (Клагенфурт, Каринтія, Австрія).

Цікавими і змістовними були виступи на пленарному засіданні щодо актуальних проблем розвитку професійної майстерності педагога в умовах нових суспільних викликів. Зокрема, учасникам конференції були запропоновані виступи на такі теми:

ОСОБЛИВОСТІ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ РОБОТИ З ДІТЬМИ У ЗЗСО В УМОВАХ РЕЖИМУ ВОЄННОГО СТАНУ

Петровський Олександр Миколайович, кандидат історичних наук, доцент, директор Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти              (м. Тернопіль).

ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОГО ЕКОЛОГІЧНО БЕЗПЕЧНОГО ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ШЛЯХОМ ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ РОБОТИ В СИСТЕМІ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

Вітенко Ігор Михайлович, кандидат географічних наук, доцент, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Тернопіль)

ЗМІШАНА МОБІЛЬНІСТЬ ЯК ЗАСІБ ДЛЯ БІЛЬШ ГНУЧКОЇ ТА ДОСТУПНОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ МОБІЛЬНОСТІ В ЄВРОПІ

Бауер Томас, доктор наук, професор, Erasmus – координатор, керівник Центру інтерналізації  Віденської педагогічної вищої школи (Австрія).

ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ ВИЩОЇ ОСВІТИ УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЇ В ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСЛІДНИЦЬКИЙ ПРОСТІР

Локшина Олена Ігорівна, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, завідувач відділу порівняльної педагогіки Інституту педагогіки НАПН України  (м. Київ).

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ВИЩОЇ ОСВІТИ В УНІВЕРСИТЕТАХ ТУРЕЧЧИНИ

Уммугульсум Дохман, доктор кафедри перекладу літературного факультету Тракійського університету в Едірне (Турецька республіка).

ОСОБЛИВОСТI СПIЛКУВАННЯ СОЦIАЛЬНОГО ПЕДАГОГА ТА СОЦIАЛЬНОГО ПРАЦIВНИКА З ЧЛЕНАМИ РОДИН ВIЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦIВ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Трубавіна Ірина Миколаївна, доктор педагогічних наук, професор кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Унiверситету Григорiя Сковороди в Переяславi (м. Переяслав)

Чередниченко Олександр Юрійович, кандидат економічних наук, професор спецкафедри №1 Iнституту пiдготовки юридичних кадрiв для СБУ Нацiонального юридичного університету iменi Ярослава Мудрого (м. Харків)

РОЗВИТОК ПРОФЕСІЙНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ ВИКЛАДАЧІВ В СИСТЕМІ  ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ

Шарлович Зоя Павлівна, кандидат педагогічних наук, ад'юнкт, спеціаліст відділу профорієнтації та міжнародної співпраці Міжнародної Академії Прикладних Наук в Ломжі (Польща).

РОЗВИТОК КЕРІВНИХ КАДРІВ ЗАКЛАДІВ СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ВЛАДИ

Шевченко Володимир Миколайович, доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, професор кафедри спеціальної освіти факультету педагогічної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка (м. Львів).

ДИДАКТИЧНА КУЛЬТУРА СУЧАСНОГО ПЕДАГОГА

Вихрущ Анатолій Володимирович, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри української мови Тернопільського національного медичного університету імені   І.Я. Горбачевського (м. Тернопіль).

РОЛЬ ВЧИТЕЛЯ В НАВЧАННІ ІНОЗЕМНИХ МОВ В ДОБУ ЦИФРОВОЇ ОСВІТИ

Айсун Озсунар, викладач кафедри іноземних мов Університету національної оборони Туреччини

ПРОЕКТНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЯК ПРІОРИТЕТНА ПЕРСПЕКТИВА ОСВІТНЬОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

Супрун Дар'я Миколаївна, доктор педагогічних наук, професор кафедри соціальної роботи та реабілітації Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Київ)

АНДРАГОГІЧНІ ПІДХОДИ ДО РОБОТИ З ПЕДАГОГАМИ В УМОВАХ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ

Шкабаріна Маргарита Андріївна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри психології та інклюзивної освіти Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Рівне).

Модератором пленарного засідання був Вітенко Ігор Михайлович, кандидат географічних наук, доцент, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти.

Науковці і практики продовжили свою роботу на секційних засіданнях, тематика яких окреслена такими напрямами:

  1. Якість вищої освіти: система неперервної освіти, підготовки і підвищення кваліфікації професійних кадрів.
  2. Професійний розвиток педагога: вітчизняний і зарубіжний досвід.
  3. Психолого-педагогічний супровід професійного зростання вчителя в контексті реалізації Концепції «Нова українська школа».
  4. Інноваційні педагогічні технології в контексті сучасних суспільних викликів.
  5. Особливості професійної діяльності педагога в умовах воєнного стану.
  6. Діяльність педагога в умовах інклюзивного освітнього середовища.
  7. Особистісний і професійний розвиток керівних кадрів закладів освіти в умовах децентралізації влади.

Роботу конференції було продовжено  06 жовтня 2023 року. На базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти було проведено онлайн майстер-класи, на яких провідні психологи, психотерапевти і педагоги демонстрували інноваційні технології, педагогічні практики, інструменти навчання, викладання, спрямовані на підвищення рівня фахової майстерності педагогічних працівників.

Зокрема, учасники конференції мали змогу взяти участь у роботі таких майстер-класів:

  1. МАЙСТЕР-КЛАС «РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПТУ НООСФЕРИ В ОСОБИСТІСНОМУ І ПРОФЕСІЙНОМУ ПРОСТОРІ ПЕДАГОГА»

МИШКАЛЕНКО ЛЮДМИЛА ІВАНІВНА, психоаналітик французької школи, арт-терапевт, тренер, коуч Східноєвропейської асоціації арт-терапевтів (м. Київ-Лондон)

  1. МАЙСТЕР-КЛАС «Я І МОЄ ТІЛО В СИТУАЦІЇ СТРЕСУ. ТЕХНІКИ ТІЛЕСНО-ОРІЄНТОВАНОЇ ТЕРАПІЇ»

СЕМЕНЧА ЛЮДМИЛА ГРИГОРІВНА, кандидат психологічних наук, викладач психолого-педагогічних дисциплін КВНЗ «Нікопольський педагогічний коледж» ДОР (м. Нікополь)

  1. МАЙСТЕР-КЛАС «РЕАЛІЗАЦІЯ МЕТОДУ ARDETOX ЗАСОБАМИ STEAM»

КОРИЦЬКА ГАЛИНА РОМАНІВНА, кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри змісту і методик навчання Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Тернопіль)

ДОЛГА УЛЯНА ІГОРІВНА,  учителька мистецтва та технології Запорізької гімназії № 84 Запорізької міської ради, аспірантка факультету технологій та дизайну Українського державного університету  імені Михайла Драгоманова (м. Запоріжжя)

СІРОПОЛ СВІТЛАНА ЄВГЕНІВНА,  учителька української мови та літератури Запорізької гімназії № 84 Запорізької міської ради, тренерка НУШ (м. Запоріжжя)

  1. МАЙСТЕР-КЛАС «ЗАБУВАТИ, ПРАЦЮВАТИ, ЛЮБИТИ: ТРИ КРОКИ ДО ПОДОЛАННЯ ТРАВМИ»

НЕСМАШНА ГАЛИНА ЄВГЕНІВНА, психолог Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу,  психотерапевт за напрямком «Позитивна психотерапія», травматерапія EMDR, член УСП (м. Тернопіль)

  1. МАЙСТЕР-КЛАС «МАНДАЛОТЕРАПІЯ, ЯК ШЛЯХ ДО ВІДНОВЛЕННЯ (ВИГОТОВЛЕННЯ МАНДАЛИ ЗА РОКОМ НАРОДЖЕННЯ АБО ІМ'ЯМ)»

ПАСТУШОК ОЛЬГА ІВАНІВНА, кандидат педагогічних наук, директор Школи мистецтв (м. Нікополь)

Також педагоги мали змогу бути учасником низки онлайн тренінгів (навчання за програмами короткострокового підвищення кваліфікації):

  1. ТРЕНІНГ «ПЕДАГОГІЧНИЙ ФРОНТ: НОВІ СТАВЛЕННЯ, ЗНАННЯ, ВМІННЯ»

ХОМА СВІТОЗАРА ОЛЕГІВНА, методист , в.о. завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Тернопіль)

  1. ТРЕНІНГ "ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВИКОРИСТАННЯ ТЕХНОЛОГІЙ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ В ОСВІТІ "

ОЛЕКСЮК ОЛЕСЯ РОМАНІВНА, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри змісту і методик навчальних предметів Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Тернопіль)

ГАЙДА ВАСИЛЬ ЯРОСЛАВОВИЧ, доктор філософії, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури  Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної і педагогічної освіти  (м. Тернопіль)

  1. ТРЕНІНГ «СУЧАСНІ МЕТОДИКИ РОБОТИ З УЧНІВСЬКИМ ХОРОВИМ КОЛЕКТИВОМ»

САРАНЧУК НАТАЛІЯ РОМАНІВНА, методист відділу навчальних предметів суспільно-гуманітарного та художньо-естетичного циклів Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Тернопіль)

  1. ТРЕНІНГ «ВИВЧЕННЯ ПРЕДМЕТІВ ПРИРОДНИЧО-МАТЕМАТИЧНОГО ЦИКЛУ НА ЗАСАДАХ ІНТЕГРАЦІЇ. ІНТЕГРОВАНЕ НАВЧАННЯ ЯК ТРЕНД СУЧАСНОЇ ОСВІТИ»

ІВАНЮК ТЕТЯНА ГЕОРГІЇВНА, методист, в.о. завідувача відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти  (м. Тернопіль)

  1. ТРЕНІНГ «ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА В УМОВАХ РЕФОРМУВАННЯ ГАЛУЗІ ОСВІТИ В УКРАЇНІ»

ШЕВЧУК ЛАРИСА ФЕОФАНІВНА, фахівець (консультант), практичний психолог комунальної установи Інклюзивно-ресурсний центр Кременецької міської ради (м. Кременець)

Під час роботи конференції було запропоновано цікаві підходи, ідеї, бачення та пропозиції щодо підвищення  рівня професійної майстерності педагогічних працівників в умовах реалій сьогодення. Упродовж двох днів учасники конференції мали змогу познайомитися, обговорити професійні питання, обмінятися власними напрацюваннями  та окреслити перспективи щодо розв’язання актуальних завдань, які стоять перед освітою. Аудиторія тренерів-практиків (їх зазначено вище) презентувала колегам свої надбання та практичний досвід різної тематики. Загалом протягом двох днів учасники мали змогу збагатилися новими знаннями щодо розвитку власних професійно значущих якостей та удосконалення своєї фахової майстерності. Учасники VI Міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток професійної майстерності педагога в умовах нової соціокультурної реальності» позитивно відгукувалися про організацію та змістове наповнення заходу та щиро дякували її  організаторам, виступаючим, тренерам, відмітивши потрібність заходів такого рівня і необхідність проведення їх у майбутньому.

 

Відбувся практикум ,,Оцінювання управлінських процесів в закладах загальної середньої освіти’’

 

З метою підвищення рівня професійних компетентностей щодо організації та проведення самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладах освіти 28 вересня 2023 року для заступників керівників опорних закладів освіти області за допомогою інтернет ресурсу Google Meet відбувся практикум ,,Оцінювання управлінських процесів в закладах загальної середньої освіти’’.

  Про самооцінювання як компонент  професійної діяльності управлінців розповів В. Є. Кавецький, в. о. завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти ОКІППО, доцент, кандидат педагогічних наук.

   Заступники директора опорного закладу Теребовлянська ЗОШ І-ІІІ ст. №1. С. В. Терещенко, О. М. Ліщинська поділилися досвідом роботи щодо проведення самооцінювання управлінських процесів закладу освіти як важливої складової самооцінювання освітньої діяльності закладу освіти, приділивши увагу саме особливостям самооцінювання в опорному закладі та його філіях, підкреслили роль педагогічної ради як основного колегіального органу управління закладу освіти у проведенні самооцінювання освітньої діяльності.

  Про реалізацію Стратегії закладу освіти через систему планування, в основі якої річний план роботи розповіла В. Я. Білик, заступник директора Лановецького ЗЗСО І-ІІІ ст. №2, яка відзначила важливість єдиного курсу розвитку стратегії закладу освіти і стратегії розвитку освіти громади

  Р. Б. Мельничук, методист відділу дошкільної та початкової освіти, підкреслила актуальність упровадження інноваційних та освітніх технологій в управлінській діяльності закладу освіти як необхідний крок до впровадження НУШ в базовій середній школі.

  Разом з О. О. Бас, методистом відділу освітнього адміністрування, заступники керівників обговорили актуальні питання, що виникають в процесі самооцінювання управлінських процесів закладів освіти, зокрема опорних закладів та їх філій, підсумували інформацію, отриману в процесі проведення практикуму, підвищили рівень професійних компетентностей щодо організації та проведення самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладі загальної середньої освіти.

 
 
Про День пам’яті загиблих захисників України

Щороку 29 серпня в Україні відзначається День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Це не єдиний день у році, коли ми згадуємо, віддаємо шану, розповідаємо про тих, хто віддав життя, щоб відстояти Україну, її державність, незалежність і соборність. Але це особливий день, нагода для всіх у суспільстві разом зосередитися на пам’яті, шані і вдячності.

Цей День пам’яті держава започаткувала в 2019 році. Саме 29 серпня, бо з цією датою пов’язаний один із найтрагічніших епізодів російсько-української війни до повномасштабного вторгнення – вихід українських воїнів з оточення під Іловайськом у 2014 році. Тоді російське керівництво – традиційно для себе – порушило домовленості: українських військових розстріляли, коли вони колонами проходили тим, що мало бути «зеленим коридором». Їхній шлях пролягав через соняшникові поля. Тому традиційним символом пам’ятного дня 29 серпня став соняшник.

Працівники Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти вшанували в цей День о 9:00 хвилиною мовчання пам’ять військовослужбовців і учасників добровольчих формувань, які загинули в боротьбі за незалежність України.

Методисти центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти Тернопільського ОКІППО презентували інформаційні матеріали з нагоди цієї жалобної дати від часу підписання Указу про затвердження пам’ятного дня до сьогодні.

Цього року, поки триває війна до перемоги, ми не можемо ані знати точну кількість, ані назвати всіх поіменно, ані розповісти всі історії. Але ми впевнені, що українське суспільство докладе всіх зусиль, щоб наші загиблі герої були в нашій пам’яті не абстрактною цифрою. Щоб вони отримали максимальну шану, якої тільки заслуговують ті, хто віддав життя за свою країну. Щоб наша пам’ять про них була живою.

Висловлюємо щирі співчуття родинам загиблих захисників, які втратили у війні з російським окупантом своїх рідних.

Вічна пам’ять загиблим, слава і честь живим захисникам!

  

Про участь у заходах з нагоди Дня Незалежності України

24 серпня – День Незалежності України.  Це важливе свято для нашої держави, адже сьогодні, як і багато поколінь тому, українці виборюють свою незалежність зі зброєю в руках.

У заходах з нагоди 32-ї річниці Незалежності України взяли участь адміністрація та працівники Тернопільського ОКІППО. Цьогоріч для відзначення найбільшого державного свята зібралися тернополяни та гості нашого краю, духовенство, представники влади та громадськості, військові та правоохоронці. Відбулась спільна молитва за Перемогу та мир на рідній землі, за кожного Воїна, який боронить сьогодні Україну від ворожої навали і звільняє наші терени від агресора, за всіх, хто кожен день своєю працею наближає нашу найбільшу, єдину на всіх мрію.

Працівники інституту хвилиною мовчання вшанували тих, хто загинув у боротьбі за Незалежність України та спільно виконали Гімн України  та  духовний гімн України «Боже, великий, єдиний».

Колектив Тернопільського ОКІППО щиро вітає усіх з Днем Незалежності України! Віримо в нашу перемогу, в наших воїнів, у силу нашого духу! Спільними зусиллями наближаємо нашу Перемогу!
 

Слава Україні!

Героям слава!

 

 

Засідання творчої групи учителів образотворчого мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Особливості реалізації мистецької освітньої галузі Нової української школи у 6 класі»

23 серпня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet проведено  перше засідання творчої групи учителів образотворчого мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Особливості реалізації мистецької освітньої галузі Нової української школи у 6 класі».

Мета заходу: акцентування уваги на особливостях вивчення мистецтва у 6 класі; дотриманні основних принципів Державного стандарту базової середньої освіти у мистецькій освітній галузі Нової української школи.

Засідання творчої групи провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів,   Віктор Кавецький, доцент, виконувач обов'язків завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти.

Учителі образотворчого мистецтва та консультанти центрів професійного розвитку педагогічних працівників заслухали та обговорили такі питання: «Основні принципи Державного стандарту базової середньої освіти. Типові освітні програми», «Шляхи реалізації вивчення образотворчого мистецтва у 6 класі Нової української школи. Ціннісний арсенал підручників та дидактичного матеріалу», «Розвиток емоційної компетентності учасників освітнього процесу засобами мистецтва», «Реалізація завдань мистецької освітньої галузі у 6 класі: практичні завдання з образотворчого мистецтва».

Наталія Саранчук ознайомила учасників засідання творчої групи із актуальними питаннями щодо вивчення образотворчого мистецтва у 6 класі Нової української школи, звернула увагу на ціннісний арсенал підручників та дидактичного матеріалу, міжгалузеву та міжпредметну реалізацію у процесі  викладання мистецтва. Учасники творчої групи переглянули відеоматеріали майстер-класів для виконання практичних робіт учнями 6 класу Нової української школи.

Віктор Кавецький розповів про компоненти  емоційного інтелекту, прийоми самодопомоги, емоційно-стресові прийоми, підкреслив актуальність використання емоційного інтелекту у сучасній українській школі, зокрема на уроках предметів художньо-естетичного циклу.

Засідання творчої групи для учителів образотворчого мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників завершилось виробленням відповідних методичних рекомендацій:

    Опрацювати матеріали, практичні завдання, розглянуті під час засідання творчої групи, та запропонувати учителям образотворчого мистецтва для використання на уроках образотворчого мистецтва у 6 класі.
    Підвищувати власний рівень психолого-педагогічної, загальнокультурної та фахової підготовки з питань викладання образотворчого мистецтва, зокрема з питань мистецької самоосвіти, міжгалузевої інтеграції.
    Брати участь у тренінгах, майстер-класах, засіданнях методичних об'єднань, семінарах, творчих студіях, онлайн-дискусіях з питань мистецької самоосвіти для учителів предметів художньо-естетичного циклу.
    Вивчати та оновлювати практичні завдання для уроків образотворчого мистецтва у 6 класі Нової української школи.
    Вивчати кращий педагогічний досвід, ефективні засоби навчання для забезпечення якісної митецької освіти згідно із Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реформування освітньої галузі.


Консультантам центрів професійного розвитку педагогічних працівників провести для учителів образотворчого мистецтва науково-методичні заходи на тему «Особливості реалізації мистецької освітньої галузі Нової української школи у 6 класі».

 

 


Особливості організації освітнього процесу з математики учнів 7 класу в умовах впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти

 
23 серпня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти в режимі відеоконференції на платформі Google Meet для консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників та педагогів закладів освіти – учасників інноваційного освітнього проєкту всеукраїнського рівня «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти» проведено вебінар «Особливості  організації освітнього процесу з математики учнів 7 класу   ЗЗСО - учасників інноваційного освітнього проєкту всеукраїнського рівня «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти». До участі в заході долучились понад 30 педагогічних працівників області.

         Учасники вебінару розглянули першочергові завдання задля успішного початку нового навчального року та вироблення ефективних шляхів їх розв’язання, зокрема ознайомились із науково-методичними особливостями навчання математики та організації освітнього процесу з математики учнів 7 класу в умовах впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти. Насамперед учасники ознайомились із віковими та психологічними особливостями семикласників. Компетентну та детальну інформацію з даного питання надала педагогам Жизномірська Оксана Ярославівна, кандидат психологічних  наук, доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти ТОКІППО. Оксана Ярославівна обґрунтувала психологічні аспекти формування мотиваційної складової школярів даної вікової категорії, детально охарактеризувала чинники, які заохочують учнів до навчально-пізнавальної діяльності та якісно впливають на стимулювання до самооцінювання. Науковець порекомендувала оптимальні шляхи використання запропонованих підходів, а також  представила способи розроблення власних прийомів конструктивної та активної взаємодії з семикласниками для розвитку їх мотиваційної складової  та  врахування індивідуальних особливостей .

Методист, в. о. завідувача відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО Іванюк Тетяна Георгіївна ознайомила учасників із новими нормативними документами з питань викладання математики та  рекомендаціями МОН щодо організації освітнього процесу в 7-х пілотних класах. Методист детально зупинилась на сучасних підходах до оцінювання в 7 класах НУШ, розглянула  компоненти системи оцінювання здобувачів освіти з математики, охарактеризувала інструменти та методи формувального оцінювання в роботі вчителя.

Під час проведення заходу учасники мали можливість оволодіти практичним досвідом роботи, що сприятиме  підвищенню професійної компетентності учителів математики у впровадженні нового Державного стандарту базової середньої освіти в закладах загальної середньої освіти області. До уваги учителів математики було представлено навчально-методичний комплекс для вивчення математики у класах НУШ, зокрема посібник  «Жива математика. Геометрія. 7 клас»  від видавництва «Аксіома». Представила матеріали Марія Леонідівна Штокало, заступник директора Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 3 з поглибленим вивченням іноземних мов. Посібник створений у співавторстві з відомими науковцями, розробниками освітніх програм та методистами України, а саме у складі авторів - Юрій Олексійович  Захарійченко та Андрій Вікторович  Паньков.  Педагоги мали нагоду дізнатись про особливості  та концепцію  даного посібника. Важливим параметром представленого сучасного видання є «гнучкість» контенту та зручність у використанні, зокрема передбачено можливість вчителя за наданим QR-кодом зайти на платформу видавництва та на основі запропонованих завдань для організації окремої перевірної роботи розробити власні завдання, беручи до уваги рівень підготовки окремого класу, освітні можливості школярів, особливості організації освітнього процесу за різними модельними програмами.

Педагоги обговорили та виробили план дій  для забезпечення ефективної взаємодії учасників освітнього процесу з математики в закладах загальної середньої освіти області у 2023/2024 навчальному році задля  впровадження сучасних підходів у навчанні математики  та з орієнтацією на практичне застосування отриманих знань, реалізацію цілепокладання у контексті компетентнісно зорієнтованої парадигми освіти.

Організатори заходу сподіваються, що учасники вебінару отримали новий теоретичний та практичний досвід, що стане в нагоді  під час організації освітнього процесу та у викладанні математики у розрізі сучасних вимог та реалізації завдань нового Державного стандарту базової середньої освіти.

 

 

Про проведення Серпневої методичної студії з основ здоров’я з теми Науково-методичний супровід вивчення основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна


    18 серпня 2023 року у режимі відеоконференції на платформі Google Meet проведено методичну  студію з основ здоров’я  на тему «Науково-методичний супровід вивчення основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна освітня галузь  в умовах Нової української школи.»  у рамках Серпневих методичних студій «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал». Більше 70 педагогічних працівників області взяли участь у заході.

    Особливості організації викладання основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна освітня галузь  в умовах Нової української школи  в закладах загальної середньої освіти  області в 2023/2024 навчальному році охарактеризувала методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО  Ольга Турчин Ольга Василівна  ознайомила  учасників із питанням освітніх втрат та розривів та шляхів їх подолання.

   Віктор Кавецький, завідувач  кафедрою педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук, доцент, звернув увагу  присутніх  саме на психологічну  самопідтримку педагога в умовах воєнного стану та надав освітянам психологічні поради зі зняття стресової напруги, яка може виникнути в процесі роботи. Це необхідно для збереження здоров’я не лише самого педагога, але й учнів.

  Людмила Кучер, методист, в. о. завідувача лабораторії  STEM-освіти ТОКІППО ознайомила учасників із шляхами впровадження елементів STEM - освіти в практику діяльності сучасного вчителя соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі. Людмила Андріївна охарактеризувала основні засади та принципи STEM-освіти, ознайомила учасників із модельними програмами STEM навчання, які можуть використовуватись в закладах освіти області у базовому циклі.

    Василь Дяків, вчитель основ здоров’я Заліщицької державної гімназії, Заслужений вчитель України детально розкрив питання науково-методичного забезпечення вивчення інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» Нової української школи із соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі у 6 класі за використання навчально-методичних комплексів. А також порушив питання «Освітні втрати та розриви: підходи до вимірювання».

    Педагогічними лайфхаками вивчення інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» Нової української школи із соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі у  5 – 6  пілотних  класах поділилася вчитель основ здоров’я Шумського опорного закладу загальної середньої освіти Леся Лотоцька.

 

 

Про проведення Серпневої методичної студії з основ здоров’я з теми Науково-методичний супровід вивчення основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна

    18 серпня 2023 року у режимі відеоконференції на платформі Google Meet проведено методичну  студію з основ здоров’я  на тему «Науково-методичний супровід вивчення основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна освітня галузь  в умовах Нової української школи.»  у рамках Серпневих методичних студій «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал». Більше 70 педагогічних працівників області взяли участь у заході.

    Особливості організації викладання основ здоров’я, інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» у 6 класі – соціальна та здоров’язбережувальна освітня галузь  в умовах Нової української школи  в закладах загальної середньої освіти  області в 2023/2024 навчальному році охарактеризувала методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО  Ольга Турчин Ольга Василівна  ознайомила  учасників із питанням освітніх втрат та розривів та шляхів їх подолання.

   Віктор Кавецький, завідувач  кафедрою педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук, доцент, звернув увагу  присутніх  саме на психологічну  самопідтримку педагога в умовах воєнного стану та надав освітянам психологічні поради зі зняття стресової напруги, яка може виникнути в процесі роботи. Це необхідно для збереження здоров’я не лише самого педагога, але й учнів.

  Людмила Кучер, методист, в. о. завідувача лабораторії  STEM-освіти ТОКІППО ознайомила учасників із шляхами впровадження елементів STEM - освіти в практику діяльності сучасного вчителя соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі. Людмила Андріївна охарактеризувала основні засади та принципи STEM-освіти, ознайомила учасників із модельними програмами STEM навчання, які можуть використовуватись в закладах освіти області у базовому циклі.

    Василь Дяків, вчитель основ здоров’я Заліщицької державної гімназії, Заслужений вчитель України детально розкрив питання науково-методичного забезпечення вивчення інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» Нової української школи із соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі у 6 класі за використання навчально-методичних комплексів. А також порушив питання «Освітні втрати та розриви: підходи до вимірювання».

    Педагогічними лайфхаками вивчення інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» Нової української школи із соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі у  5 – 6  пілотних  класах поділилася вчитель основ здоров’я Шумського опорного закладу загальної середньої освіти Леся Лотоцька.
 


Про проведення засідання Серпневої методичної студії з технологій, трудового навчання та креслення

17 серпня 2023 року проведено засідання Серпневої методичної студії з технологій, трудового навчання та креслення у рамках Серпневих методичних студій з теми «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал». У заході взяли участь 77 освітян Тернопільської області.

Метою заходу було інформувати учасників заходу про особливості організації освітнього процесу під час викладання навчальних предметів «Технології», «Трудове навчання» та «Креслення» в 2023/2024 навчальному році; можливості вимірювання освітніх втрат і розривів у технологічній освіті та вибору оптимальних шляхів їх подолання; головні аспекти використання елементів робототехніки та впровадження штучного інтелекту в умовах технологічної освіти; акцентувати увагу на особливостях психологічної підтримки педагогів та інклюзивного навчання здобувачів освіти.

На початку заходу з основними аспектами викладання навчальних предметів «Технології», «Трудове навчання» та «Креслення» у 2023/2024 навчальному році ознайомив присутніх Колодійчук Олег Ярославович, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук.

Про особливості використання елементів робототехніки в умовах виконання колективних і групових проєктів на уроках технологій та трудового навчання інформував Гайда Василь Ярославович, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО, доктор філософії.

Інформацію про специфічність збереження та підтримки психічного здоров’я педагога в умовах війни озвучила Жизномірська Оксана Ярославівна, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат психологічних наук.

Можливості використання інноваційних методик навчання шляхом впровадження штучного інтелекту в освіту висвітлила Олексюк Олеся Романівна, доцент кафедри змісту і методик навчальних предметів Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук.

З доповіддю на тему «Інклюзивне навчання у ЗЗСО: адаптація та модифікація змісту навчання» виступила Мушій Віталія Григорівна, методист, виконувач обов’язки завідувача обласного ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти.

Наприкінці заходу учасники обговорила та проаналізували озвучені виступи, підвели підсумки та виробили рекомендації.


Про проведення Серпневої методичної студії з біології у рамках Серпневих методичних студій з теми «Актуальні питання шкільної біологічної освіти: виклики та шляхи подолання»

     17 серпня 2023 року у режимі відеоконференції на платформі Google Meet проведено методичну  студію з біології на тему «Актуальні питання шкільної біологічної освіти  області: виклики та шляхи подолання»  у рамках Серпневих методичних студій «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал». Більше 80 педагогічних працівників області взяли участь у заході.

   На особливостях  організації викладання біології,  біології та екології в закладах загальної середньої освіти  області в 2023/2024 навчальному році акцентувала увагу методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО  Ольга Турчин. Ольга Василівна  ознайомила  учасників із питанням освітніх втрат та розривів та шляхів їх подолання.

   Віктор Кавецький, завідувач  кафедрою педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук, доцент, звернув увагу  присутніх  саме на психологічну  самопідтримку педагога в умовах воєнного стану та надав освітянам психологічні поради зі зняття стресової напруги, яка може виникнути в процесі роботи. Це необхідно для збереження здоров’я не лише самого педагога, але й учнів.

   Людмила Кучер, методист, в. о. завідувача лабораторії  STEM-освіти ТОКІППО ознайомила учасників із шляхами впровадження елементів STEM - освіти в практику діяльності сучасного вчителя біології. Людмила Андріївна охарактеризувала основні засади та принципи STEM-освіти, ознайомила учасників із модельними програмами STEM навчання, які можуть використовуватись в закладах освіти області у базовому циклі.

      Досвідом роботи поділилися педагоги з таких питань:

«Використання акмеотехнологій на уроках біології під час дистанційного навчання» Галина Сопівник, вчитель біології Тернопільського академічного ліцею «Українська гімназія» імені Івана Франка; «Підвищення рівня ефективності викладання біології та екології. Подолання прогалин у навчанні в умовах воєнного стану» Аліна Кондратюк, вчитель біології Кременецького академічного ліцею імені Уласа Самчука.


 

Серпнева методична студія з фізичної культури

В рамках серпневих методичних студій з теми «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал» 15 серпня 2023 року проведено методичну студію з фізичної культури щодо «Забезпечення якісного освітнього простору з фізичної культури в 2023/2024 навчальному році». Учасники студії: консультанти ЦПРПП, працівники органів управління освітою місцевих територіальних громад, керівники методичних об’єднань учителів фізичної культури та  учителі фізичної культури ЗЗСО області.

Основна мета заходу полягала в ознайомленні учасників з реалізацією методичних підходів за стандартами Нової української школи в умовах воєнного стану, розширенні професійніх знань  щодо планування та організації навчальної діяльністі з фізичної культури згідно науково-методичних і чинних нормативно-правових вимог з урахуванням сучасних підходів до навчання, а також включення в освітній процес можливостей для додаткових форм фізичного виховання.

Ігор Вітенко, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва Тернопільського ОКІППО, доцент, кандидат географічних наук, звернувся до освітян з вітальним словом та націлив фізкультурну спільноту на пошуки ефективних шляхів популяризації здорового способу життя, спортивних ідей і принципів, які допоможуть виховати здорове покоління українців.

Галина Єднак, методист відділу методики навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури Тернопільського ОКІППО, висвітлила питання  науково-методичного супроводу забезпечення якості викладання фізичної культури в умовах воєнного часу та дотримання вимог Державного стандарту Нової української школи, які потребують орієнтації на вироблення і реалізацію якісно нової, особистісно і компетентісно обґрунтованої основи до підходу збереження і підтримки інтелектуальної та фізичної індивідуальності школярів на всіх етапах навчання з врахуванням особливостей їх рухового і психофізичного розвитку; створення освітнього середовища, яке стимулює фізичну рухову активність особистості; інтенсивне включення в освітній процес школи можливостей для додаткових форм фізичного виховання; створення умов і механізмів фізичного виховання для занять різної спрямованості за інтересами, а також звернула увагу присутніх на  засоби адаптивного фізичного виховання щодо фізичного розвитку і рухових здібностей дітей з особливими освітніми потребами, про підбір  видів спорту, рухливих та спортивних ігор для різних нозологій.

Віктор Кавецький, завідувач  кафедрою педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат педагогічних наук, доцент, звернув увагу присутніх  саме на психологічну  самопідтримку педагога в умовах воєнного стану та надав освітянам психологічні поради зі зняття стресової напруги, яка може виникнути в процесі роботи. Це необхідно для збереження здоров’я не лише самого педагога, але й учнів.

Олег Танчук, заступник директора Тернопільської ОДЮСШ окреслив завдання щодо поліпшення спортивної та фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми, організації та проведення спортивно-масових заходів зі школярами області для виявлення кращої команди і кращого закладу загальної середньої освіти зі спортивно-масової роботи, пропаганди та формування засад здорового способу життя серед учнівської молоді.



Методична студія з предметів художньо-естетичного циклу на тему «Особливості організації якісного викладання предметів художньо-естетичного циклу в 2023/2024 н.р.

     15 серпня 2023 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти, на платформі сервісу відеоформату Google Meet, проведено методичну студію з предметів художньо-естетичного циклу у рамках обласних Серпневих методичних студій «Науково-методичний супровід сталого безперервного розвитку освіти Тернопільщини: відповідаємо на потреби, долаємо виклики, формуємо потенціал» на тему «Особливості організації якісного викладання предметів художньо-естетичного циклу в 2023/2024 н.р.».

     Мета заходу: підвищити рівень готовності педагогічних працівників до викладання предметів художньо-естетичного циклу у 2023/2024 навчальному році в умовах організації якісного освітнього середовища.У роботі методичної студії взяли участь консультанти з предметів художньо-естетичного циклу центрів професійного розвитку педагогічних працівників, працівники органів управління освітою місцевих територіальних громад, керівники методичних об’єднань предметів художньо-естетичного циклу.

     Методичну студію з предметів художньо-естетичного циклу провели: Наталія Саранчук, методист відділу відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО, Наталія Смук, методист, в. о. завідувача навчально-методичного відділу підвищення кваліфікації Тернопільського ОКІППО, Віктор Кавецький, доцент, кандидат психологічних  наук, в.о. завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, Віталія Мушій, методист, в. о. завідувача обласного ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, Світлана Вольська, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, Ганна Дацко, учитель образотворчого мистецтва Підволочиської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Підволочиської селищної ради Тернопільської області.

     Присутні ознайомились із наступними питаннями: «Особливості викладання предметів освітньої галузі «Мистецтво» в умовах упровадження Нової української школи. Особливості вивчення мистецтва у 6-х класах загальноосвітніх навчальних закладів. Оцінювання знань і умінь учнів», «Основні аспекти підвищення кваліфікації сучасного учителя предметів художньо-естетичного циклу», «Освітні втрати й освітні розриви на рівні загальної середньої освіти: вимірювання та механізми подолання», «Розвиток емоційного інтелекту через пізнання і взаємодію з різноманітними мистецькими об'єктами у процесі вивчення мистецтва у Новій українській школі», «Варіативність  художнього змісту навчальних програм предметів художньо-естетичного циклу: запорука набуття учнями ключових і предметних компетентностей. Особливості оцінювання знань і умінь учнів 6 класу Нової української школи», «Інклюзивне навчання в закладах загальної середньої лсвіти: актуальні питання», «Вивчення творчості художників Тернопільщини як фактор національної ідентифікації на уроках образотворчого мистецтва у Новій українській школі», методичними рекомендаціями щодо викладання предметів художньо-естетичного циклу у 2023/2024 навчальному році.

    Учасники студії ознайомились із методичними матеріалами для 6 класу Нової української школи, переглянули відео матеріали з досвіду роботи учителів музичного мистецтва, образотворчого мистецтва та інтегрованого курсу «Мистецтво» Тернопільської області, переможців обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» у номінації «Образотворче мистецтво».

   Методична студія з предметів художньо-естетичного циклу завершилась підбиттям підсумків роботи та відповідними рекомендаціями щодо використання запропонованих методичних матеріалів та досвіду роботи педагогічних працівників у навчальному процесі.


Методична студія для працівників психологічної служби області «Психологічна підтримка та допомога учасникам освітнього процесу як пріоритет діяльності працівників психологічної служби системи освіти області в 2023/2024 н.р.»

14 серпня 2023 р. працівниками навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи організовано і проведено методичну студію у формі методичної сесії (онлайн) для працівників психологічної служби області «Психологічна підтримка та допомога учасникам освітнього процесу як пріоритет діяльності працівників психологічної служби системи освіти області в 2023/2024 н.р.».

Модератором заходу була Зоряна Коротюк, в.о. завідувача навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО, яка його відкрила і налаштувала учасників на роботу.

В рамках методичної сесії працювало три модулі: науковий, методичний та практичний.

Науковий модуль розпочала Тетяна Магера, в.о. заступника директора інституту з науково-педагогічної та виховної роботи ТОКІППО з актуального питання «Виховання національної гідності дітей та учнівської молоді в контексті цінностей української культури».

Оксана Жизномірська, канд.псих.наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, у своїй доповіді зосередила увагу на особистості працівника психологічної служби в контексті освітніх змін.


Оксана Городецька, доцент кафедри менеджменту та методології освіти ТОКІППО, кандидат педагогічних наук розкрила питання «Сучасні проблеми інтернет-безпеки в освітньому середовищі».

Методичний модуль розпочався з питання «Організаційно-методичні засади діяльності працівників психологічної служби в умовах війни», доповідачем якого була Зоряна Коротюк.

Про основні напрямки та завдання практичного психолога щодо психологічного супроводу в освітньому процесі наголосила Світлана Демидась, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.

Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО окреслила питання щодо психосоціальної та соціально-педагогічної підтримки соціальним педагогом дітей та дорослих в закладі освіти.

На психологічному супроводі дітей дошкільного віку щодо створення гармонійного та безпечного середовища акцентувала увагу Надія Мерена, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО.


У практичному модулі розкривались питання з досвіду працівників психологічної служби області:

    Діяльність соціального педагога у закладі освіти в сьогоднішніх реаліях, презентувала Дарина Москаль, соціальний педагог Настасівського ліцею Великоберезовицької селищної ради.

    Формування сприятливого та безпечного середовища для дітей в ЗДО представила Любов Марич, практичний психолог ЗДО «Сонечко» м.Бережани.

Під час заходу усі учасники були активними та відкритими, окреслювали свої бачення щодо подальшої співпраці та ефективної діяльності психологічної служби в цьому навчальному році: виклики та рішення сьогодення.

Висловлювали щирі подяки про актуальність і корисність таких зустрічей.
Ми дякуємо усім за участь та співпрацю задля перемоги.
Все буде Україна!
До нових зустрічей!



Педагогічна платформа «Засоби формування компетентної та успішної особистості педагога: ресурсний підхід»

 Питання довершеності особистості вчителя – його професіоналізму, світоглядної культури, духовного й морального обличчя – одне з найактуальніших у педагогіці й філософії освіти на лише нашої держави, а й світу. І це зрозуміло.

 Адже саме від вчителя, його особистісних характеристик залежить реалізація навчальних планів, якість освітніх послуг, виховання учнів як у процесі навчання, так і в позаурочний час.

 В низці новітніх державних документів наголошується на необхідності формування особистості вчителя відповідно до потреб сучасної практики, динамічних змін, що відбуваються в країні і світі. Зрозуміло, цей процес потребує теоретичного забезпечення. Тому зазначені проблеми активно обговорювалися 14 червня 2023 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet на педагогічній платформі «Засоби формування компетентної та успішної особистості педагога: ресурсний підхід» для класних керівників та педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти області, організованій та проведеній Оксаною Сесик, методистом центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти.

         Упродовж заходу висвітлювалися актуальні психолого-педагогічні питання:

·                     «Основні аспекти самозростання сучасного педагога» (Тетяна Магера, в. о. заступника директора ТОКІППО з науково-педагогічної та виховної роботи).

·                     «Самоменеджмент - шлях до формування компетентної та успішної особистості  учителя» (Світозара Хома, в. о. завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

·                     «Методичні засади діяльності класного керівника: запити, виклики, очікування» (Оксана Сесик, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти).

·                     «Успішна особистість учителя: психологічні виклики» (Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти).

·                     «Використання педагогами ІКТ, орієнтованих на реалізацію психолого-педагогічної мети навчання і виховання» (Оксана Мочук, методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти)

·                     «Креативність учителя: основні способи самореалізації та співпраці з учнівською спільнотою» (Золотун О.Ю., соціальний педагог, практичний психолог Шумського ліцею).

·                     «Психолого-педагогічний бібліомікс: сучасні видання фонду відділу міського абонементу Тернопільської УНБ» (Горошок В., завідувач відділу міського абонементу Тернопільської УНБ, Гавенко О.О., провідний бібліотекар відділу міського абонементу Тернопільської УНБ)

Щиро дякую усім за високопрофесійні та довершені виступи, а учасникам педагогічної платформи – класним керівникам та педагогам-організаторам закладів загальної середньої освіти області – за активність та співпрацю.

 

 

 


 Школа професійної майстерності для соціальних педагогів закладів освіти «Профілактика та управління психосоціальними реакціями на травматичний досвід»

 Дитяча психіка є найбільш уразливою до дії психотравмуючих факторів надзвичайної ситуації і у подальшому може проявитись у виникненні гострих або хронічних психічних порушень, поведінкових та емоційних реакціях різного ступеня важкості. Часто дитина самостійно справитись з наслідками травми не може і потребує підтримки дорослого та допомоги спеціаліста в «опрацюванні» стресових ситуацій. Вчасно надана допомога фахівцем психологічної служби допоможе дитині уникнути дезадаптації, надасть можливість їй знизити навантаження деструктивного впливу, виникнення вторинної травматизації, стати перешкодою у навчанні та особистісному розвитку.
 14 червня 2023 року в ТОКІППО відбулось засідання школи професійної майстерності для соціальних педагогів освітніх закладів «Профілактика та управління психосоціальними реакціями на травматичний досвід». Мета заходу: проаналізувати стратегії реагування дітей та дорослих на травму; ознайомити учасників з особливостями організації та надання фахівцем допомоги  постраждалим дітям; удосконалити в учасників навички управління реакціями на травматичну ситуацію.
 Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук, зосередила увагу на питанні «Травма як причина кризових ситуацій. Профілактика вторинної травматизації дітей та дорослих».
 Методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи та організатор засідання Світлана Ярмолицька, презентувала соціальним педагогам стратегії реагування особистості на травматичну подію, техніки розпізнавання та управління реакціями на травматичний досвід та провела декілька вправ для закріплення практичних навичок щодо вивільнення негативних думок та переживань.
 Оксана Хрупало, соціальний педагог, практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ст. ім.І.Пулюя смт. Гримайлів, поділилася з колегами матеріалами щодо правил та принципів комунікації дорослих з постраждалими дітьми в гострий період, особливості спілкування в стані гострого стресу та втрати.

 Про важливість здійснення травмопрофілактики у роботі фахівця психологічної служби та надання психологічної допомоги учасникам освітнього процесу в кризових і надзвичайних ситуаціях розповіла методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи Світлана Демидась.
 Соціальний педагог Настасівського ліцею Великоберезовицької ТГ Дарія Москаль представила до уваги свій досвід використання у роботі технік щодо збереження власних ресурсних станів після роботи з учнями, що зазнали травми та опрацювала з соціальними педагогами декілька відновлювальних практичних вправ, які варто використовувати у спілкуванні з дітьми, щоб попередити конфлікт.
 Інна Сіньковська, завідувач науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО підготувала рекомендаційний бібліографічний список літератури, новинки психологічних видань із даної теми, якими може скористатися соціальний педагог у своїй роботі.
 Щиро дякую доповідачам та учасникам заходу за ефективну співпрацю, обмін досвідом та позитивну атмосферу.
 Матеріали заходу будуть розміщені на блозі Світлани Ярмолицької у рубриці «Соціальний педагог» https://yarmolytska.blogspot.com/p/blog-page_43.html .

 



Практикум «Оцінювання управлінських процесів в закладах загальної середньої освіти»

 З метою підвищення рівня професійних компетентностей щодо організації та проведення самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладах освіти 30 травня 2023 року для заступників керівників опорних закладів освіти області за допомогою інтернет ресурсу Google Meet відбувся практикум «Оцінювання управлінських процесів в закладах загальної середньої освіти».
 Про важливість командної роботи педагогічного колективу як інструменту в проведенні самооцінювання закладу освіти розповіла О. Я. Жизномірська, доцент кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти ОКІППО, кандидат психологічних наук.
 Про алгоритм роботи з інструментарієм задля оцінювання та написання аналітичної довідки з напряму «Управлінські процеси закладу освіти» проінформувала О. О. Бас, методист відділу освітнього адміністрування. Заступники директорів працювали над виробленням навички роботи з інструментарієм та практичними підходами до самооцінювання освітніх та управлінських процесів закладів освіти.
 Методист центру інформатики, ІКТ і дистанційної освіти О. Б. Мочук показала практичне застосування ІКТ в процесі організації проведення самооцінювання в закладі освіти.
 Заступники керівників опорних закладів освіти були активними в обговоренні актуальних питань з проблеми проведення самооцінювання в закладі освіти, вони наголосили на тому, що проведений практикум допоміг підвищити рівень професійних компетентностей щодо організації та проведення самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладі загальної середньої освіти.



Круглий стіл «Виховання суспільних цінностей у дітей з особливими освітніми потребами»

«Нещасна, знедолена природою…
маленька людина не повинна знати про те,
що вона − малоздібна, що в неї − слабкий розум.
Виховання такої людини повинно бути
в сто разів ніжнішим, чуйнішим, дбайливішим»
В. О. Сухомлинський.

 Для кожного з нас життя має власний неповторний сенс. Пріоритети, якими керується людина, формуються в ній ще з дитинства завдяки зусиллям батьків, школи і навіть оточення друзів. У період дорослішання життєві цінності дитини змінюються, набувають нових форм, але суть залишається тією, яку вклали в дитинстві. Тому так важливо прищеплювати дітям життєві цінності з юного віку.
 Цінності - це те, що особливо важливо для людини. Їх усвідомлення та реалізація дають їй можливість сформуватись як особистість, відчути задоволення від праці, набути необхідних для життя умінь і навичок.
 Особливу дитину потрібно по - особливому вчити й по - особливому виховувати. Формування загальнолюдських цінностей та виховання вільної, самостійної, відповідальної, соціально активної і соціально адаптованої особистості, яка здатна змінювати навколишній світ і себе саму в ньому - основа виховання дитини із ООП.

 22 травня  2023 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet відбувся круглий стіл «Виховання суспільних цінностей у дітей з особливими освітніми потребами» для класних керівників та педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти.
 Організатор заходу – Олена Свистун, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО.
 З вітальним словом до учасників звернулась Світозара Хома, в. о. завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО. Вона наголосила, що інклюзія під час війни стикається з новими викликами, про які й не знають в багатьох країнах. Війна калічить не лише тіла, але й душі.
 Під час круглого столу було обговорено низку виховних питань:
•    Формування життєвих навичок дітей з ООП засобами ціннісних орієнтирів у соціальному середовищі, Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки  і психології  та інклюзивної освіти ТОКІППО
•    Інклюзія для всіх: формування цінностей, Віталія Мушій, в. о. завідувача обласного ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти ТОКІППО
•    Включення дітей з ООП у соціальне середовище: особливості формування комунікації, Олена Свистун, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО
•    Корекція порушень соціальної поведінки як передумова формування суспільних цінностей у дітей з РАС, Оксана Павелко, психолог, голова громадської організації центру реабілітації та корекції «Чудо парасолька»
•    Практичний аспект формування цінностей у дітей з ООП, Оксана Єднорович, асистент вчителя Тернопільського ліцею №21 спеціалізованої мистецької школи ім. І. Герети
•    Технічну підтримку здійснювала Тетяна Дерев’яна, методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти ТОКІППО
Під час круглого столу обговорювались питання важливості формування цінностей у дітей з ООП, розкривалась необхідність розвитку комунікаційних навичок, висвітлювалась важливість корекції порушень соціальної поведінки.
Сподіваємось, що кожен з учасників круглого столу почерпнув для себе щось нове і корисне для використання в роботі.

 

 

Про інструктивно-методичну онлайн-нараду з питань організованого завершення 2022/2023 навчального року, окресленні шляхів подолання освітніх втрат та особливостей проведення НМТ-2023 у частині математики

25 травня 2023 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти проведено інструктивно-методичну онлайн-нараду з питань організованого завершення 2022/2023 навчального року, окресленні шляхів подолання освітніх втрат та особливостей проведення НМТ-2023 у частині математики. Мета проведення заходу полягала  у наданні консультативної та методичної допомоги педагогам  області з питань підготовки учнів до складання НМТ у частині математики в 2023 році, обговоренні та узгодженні питань, що стосуються організованого завершення 2022/2023 навчального року та окресленні шляхів подолання освітніх втрат. Більше 100 педагогів Тернопільської області долучились до онлайн-наради. Захід відбувся за участі Захарійченко Ліліани Ігорівни, кандидата фізико-математичних наук, доцента кафедри математики Національного університету «Києво-Могилянська академія», експерта та методиста Українського  центру оцінювання якості освіти, автора посібників з математики.
Відкрив онлайн - нараду  Шайнюк Юрій Чеславович, заступник директора Тернопільського ОКІППО. У вітальному слові до освітян Юрій Чеславович привернув увагу освітян до викликів сучасної шкільної математичної  освіти. Також доповідач зауважив, що другий рік поспіль ЗНО відбуватиметься в умовах війни та звернув увагу на зміни та особливості в організації і проведенні НМТ-2023. Безумовно, сьогодення об’єднує українців, зокрема  для вирішення пріоритетних завдань державної освітньої політики, з метою подолання освітніх втрат та забезпечення якості математичних знань школярів, що, перш за все, є підґрунтям для засвоєння системи принципів і структур дисциплін, які вивчаються у школі. Юрій Чеславович запевнив учасників заходу, що інститут сприяє та надалі сприятиме, своєчасно реагуватиме на запити та пропозиції освітян, надаватиме необхідну допомогу в науково - методичному забезпеченні викладання математики в закладах загальної середньої освіти області.
Ліліана Ігорівна Захарійченко зупинилась на особливостях підготовки здобувачів повної загальної освіти до складання НМТ у частині математики в 2023 році. Учасники заходу отримали вичерпну та змістовну інформацію, що стосується проведення НМТ, ознайомились із структурою та побудовою тесту, характером завдань та їх складністю, підходами до оцінювання. Фахівчиня УЦОЯО дала відповіді на численні запитання від педагогів Тернопілля. Пані Ліліана проаналізувала результати учасників минулорічного НМТ з математики та звернула увагу на своєчасне виявлення та з’ясування причин низьких результатів ЗНО з математики та зорієнтувала вчителів на  можливі шляхи розв’язання  даної проблеми.
Для успішного проходження Національного мультипредметного тесту  велике значення має не лише високий рівень володіння навчальним матеріалом, але й психологічна готовність випускників до участі в іспиті. Завідувач кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти, кандидат педагогічних наук Кавецький Віктор Євгенович звернув увагу учасників онлайн-наради на психологічні чинники в забезпеченні готовності учнів та формування досвіду забезпечення психологічної готовності учнів до складання ЗНО. Віктор Євгенович зупинився на питаннях емоційної складової, стану тривожності учнів в  умовах воєнного часу. Науковець порекомендував дієві методики, які сприятимуть подоланню емоційного напруження, запропонував вправи, які допоможуть  уникнути паніки та страху, депресивних симптомів, організують учнів на високий ступінь зосередженості під час виконання завдань.
Методист відділу методики  навчальних предметів природничо-математичного циклу, технологій та фізичної культури ТОКІППО Іванюк Тетяна Георгіївна зауважила на своєчасне планування роботи педагогів для якісної  підготовки учнів до складання НМТ у частині математики, наголосила на важливості системних підходів на етапі повторення вивченого, систематизації та узагальнення знань та врахування особистісних і психологічних особливостей школярів. Також Тетяна Георгіївна зупинилась на ключових моментах завершення навчального 2022/2023 навчального року, зокрема організації контролю та діагностики результатів навчально-пізнавальної діяльності здобувачів освіти, проведенні оцінювання та окресленні шляхів для подолання, за наявності, освітніх втрат.
У ході проведення круглого столу в рамках онлайн-наради вчителі та консультанти ЦПРПП обговорили ряд важливих питань навчання математики, отримали відповіді на нагальні запитання. Професійне і конструктивне спілкування безперечно сприятиме інформаційній, психологічній і методичній підготовці вчителів області для реалізації першочергових завдань.  Сподіваємось, що інформація, представлена спікерами та методичні поради сприятимуть підготовці школярів області до складання НМТ у частині математики, організації своєчасного виявлення та подолання освітніх втрат.
Матеріали онлайн-наради розміщено у віртуальному методичному кабінеті «Педагогічна майстерня математики».



Професійний діалог для практичних психологів закладів професійно-технічної освіти „Психологічний супровід та підтримка дорослих і дітей у кризових ситуаціях”

У китайській мові слова "криза" і "можливість"
позначаються одним і тим же ієрогліфом,
і в цьому полягає величезна мудрість.
К. Тернер

       Психологічний супровід та підтримка дітей та дорослих у кризових ситуаціях є важливим елементом для підтримки психічного здоров'я та здатності людини долати труднощі. Кризова ситуація може бути будь-якого роду - від природних катастроф, до особистих криз, таких як втрата роботи, розлучення, хвороба або смерть близької людини. Незалежно від причини кризи, люди можуть переживати важкі емоції, такі як тривога, страх, розпач та безпорадність. Психологічний супровід та підтримка допомагає зменшити ці емоції та надати підтримку тим, хто потребує допомоги.
       Виклики сьогодення та соціальні очікування зумовили до обговорення та ретельного огляду зазначеної теми на засіданні професійного діалогу для практичних психологів ЗПТО, що відбулося 23 травня 2023 р. „Психологічний супровід та підтримка дорослих і дітей у кризових ситуаціях»”.
      Олайн-засідання підготовлене та організоване Світланою Демидась, методистом навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи.
      Мета засідання полягала в тому, щоб поглибити знання, вміння та навички учасників в галузі психологічних аспектів кризових ситуацій та адаптації в особливих умовах; розглянути важливі теоретичні аспекти переживання кризових травматичних ситуацій та практику надання психологічної допомоги дітям та дорослим; ознайомити практичних психологів з ефективними техніками та прийомами, які використовуються в роботі з постраждалими для стабілізації стану.
     Зокрема СвітланаДемидась, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО розкрила питання щодо видів та особливостей критичних та кризових ситуацій, механізмів впливу кризових ситуацій на особистість та форми подолання кризових ситуацій.
     Оксана Жизномірська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО акцентувала увагу на кризових ситуаціях та ролі адаптаційних ресурсів людини, соціальних стереотипів у формуванні поведінкових стратегій з метою подолання особистісних криз та критичних ситуацій. професійному самоствердженні та саморозкритті особистості практичного психолога, педагога у викликах сьогодення.
     Валентина Гузік, практичний психолог ДНЗ «Чортківське ВПУ» смт. Заводське; зосередила увагу на особливостях реакції особистості на стрес в екстремальних травматичних умовах: емоційні, поведінкові, соціальні когнітивні та фізіологічні зміни їх психологічні наслідки(досвід роботи).
    Наталія Війтик, практичний психолог ПТНЗ Заліщицьке ВПУ м. Заліщики, розкрила питання ролі практичного психолога у кризових ситуаціях, запропонувала практичні поради та рекомендаці щодо роботи з дітьми та дорослими в кризових ситуаціях:
   Інна Сіньковська, завідувач науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО підготувала рекомендаційний бібліографічний список літератури, новинки психологічних видань із даної теми..
    Учасники обмінювалися позитивним досвідом, висловлювали щирі подяки, продукували нові ідеї, окреслювали свої бачення щодо подальшої співпраці та ефективної психологічної комунікації.
Дякую усім за розуміння та співпрацю.