вівторок, 1 квітня 2025 р.

Вебінар «Особливості виховання обдарованої дитини. Виклики сьогодення»

 



27 березня 2025 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet відбувся вебінар «Особливості виховання обдарованої дитини. Виклики сьогодення» для педагогічних працівників та класних керівників закладів загальної середньої освіти області (модераторка - Свистун О. О.)

Даний захід проводився з метою підвищення рівня обізнаності освітян щодо потреб обдарованих дітей і способів ефективного їхнього виховання в сучасних умовах, акцентування уваги на важливості розвитку обдарованості і використання набутих знань та вмінь у професійній діяльності.

Епоха третього тисячоліття потужно вибухає змінами й інноваціями, диктує свої умови життя; це епоха інтелекту, цінностей розуму та обдарувань. Але усе велике в житті починається з малого. Школа – ось першоджерело нашого зростання, невичерпна скарбниця знань, досвіду, доброти.

Школа – це той ґрунт, у якому проростають перші зерна талантів, де формуються початки характеру, де народжуються перші життєві орієнтири. Обдаровані діти – це величезне загальнолюдське багатство, неоціненний національний статок. Сам факт їх існування гарантує людству гідне існування. Кожна дитина обдарована по-своєму. Для того щоб зберегти національне багатство, примножити його і використовувати з максимально можливою користю, необхідно навчитися допомагати особистості віднайти себе. Турботу про розвиток обдарованості дітей необхідно розглядати як піклування про майбутнє української держави.

Саме ці питання розглядались під час проведення вебінару «Особливості виховання обдарованої дитини. Виклики сьогодення». Спікери заходу (Корман М. М., Свистун О. О.) представили цікаві та змістовні матеріали, що відкривають нові горизонти у розумінні цієї важливої теми. Вони поділилися власним досвідом і знаннями про те, як правильно визначати обдарованість у дітей, як створювати сприятливе середовище для їхнього розвитку, а також як допомогти таким дітям подолати психологічні та соціальні бар’єри. Сподіваємося, що учасники отримали багато корисної інформації та практичних порад, які допоможуть їм у вихованні та підтримці обдарованих дітей.

Дякуємо усім, хто долучився до вебінару!

Джерело:https://ippo.edu.te.ua/about/news/vebinar-osoblivosti-vihovannya-obdarovanoi-ditini.-vikliki-sogodennya

вівторок, 18 березня 2025 р.

Майстерклас «Мистецтво на варті довкілля. Природа, техніка і мистецький образ. Біоніка як джерело ідей для мистецтва” у 7 класі Нової української школи"


 14 березня 2025 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet проведено майстерклас для  учителів мистецтва та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників на тему «Мистецтво на варті довкілля.  Природа, техніка і мистецький образ. Біоніка як джерело ідей для мистецтва” у 7 класі Нової української школи».

Мета заходу: акцентування уваги на особливостях вивчення мистецтва, міжгалузевої інтеграції з природничою, технологічною галузями; дотриманні основних принципів Державного стандарту базової середньої освіти у мистецькій освітній галузі Нової української школи, актуальності набуття мистецького досвіду  у вивченні мистецтва в умовах воєнного часу.

Майстерклас провели: Наталія Саранчукметодист відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО, Віктор Кавецький, доцент, кандидат  педагогічних наук, виконувач обов'язків завідувача  кафедри Тернопільського ОКІППО, Світлана Вольська, кандидат мистецтвознавства, викладач кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання ТНПУ імені Володимира Гнатюка.                                                  Учасники заходу ознайомились із наступними питаннями: «Формування креативних ідей у процесі вивчення теми «Мистецтво на варті довкілля» на уроках мистецтва у Новій українській школі», «Розвиток умінь сприймання, інтерпретації художнього образу на уроках мистецтва у 7 класі Нової української школи: практичний і теоретичний аспекти», «Розвиток емоційної компетентності учасників освітнього процесу засобами мистецтва у воєнний період», «Реалізація ідей біоніки на уроках образотворчого мистецтва у Новій українській школі».  

Учасники отримали цікаву цінну інформацію про інтеграцію техніки і мистецького образу, реалізацію ідей біоніки на уроках образотворчого мистецтва у 7 класі Нової української школи, виготовили композиції за допомогою природних матеріалів, обмінялись досвідом роботи, унесли наступні пропозиції у практику роботи педагогів:

  1. Опрацювати відео, аудіоматеріали, презентації, розглянуті під час проведення майстеркласу і запропонувати учителям музичного мистецтва, образотворчого мистецтва та інтегрованого курсу «Мистецтво» використовувати їх на уроках мистецької освітньої галузі та у позакласній роботі.
  2. Підвищувати власний рівень психолого-педагогічної, загальнокультурної та фахової з теми «Мистецтво на варті довкілля. Природа, техніка і мистецький образ. Біоніка як джерело ідей для мистецтва” у 7 класі Нової української школи».
  3. Брати участь у тренінгах, майстеркласах, вебінарах, засіданнях методичних об'єднань, семінарах, творчих студіях, онлайн-дискусіях з питань мистецької самоосвіти для учителів предметів художньо-естетичного циклу.
  4. Вивчати кращий педагогічний досвід, ефективні засоби навчання для забезпечення якісної мистецької освіти згідно із Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реформування освітньої галузі.

Консультантам центрів професійного розвитку педагогічних працівників провести для учителів музичного мистецтва, образотворчого мистецтва та інтегрованого курсу майстерклас «Мистецтво на варті довкілля. Природа, техніка і мистецький образ. Біоніка як джерело ідей для мистецтва” у 7 класі

https://ippo.edu.te.ua/about/news/majsterklas-mistectvo-na-varti-dovkillya.-priroda-tehnika-i-misteckij-obraz.-bionika-yak-dzherelo-idej-dlya-mistectva-u-7-klasi-novoi-uk

Вебінар для асистентів учителів ЗЗСО «Інклюзивне навчання в закладах освіти: кроки до успіху, нові горизонти сприйняття та взаєморозуміння осіб із розладами аутистичного спектру»

 

14 березня 2025 року на платформі Google Meet відбувся обласний вебінар «Інклюзивне навчання в закладах освіти: кроки до успіху, нові горизонти сприйняття та взаєморозуміння осіб із розладами аутистичного спектру» для асистентів учителів закладів загальної середньої освіти.

Мета заходу полягала в ознайомленні асистентів із учнями, які мають порушення аутистичного спектру; окресленні алгоритму навчання (поетапні кроки зростання) успіху дітей з особливими освітніми потребами у їх діяльності; детальному аналізі психологічних особливостей учнів зазначеної категорії, зокрема їх сприйманні, мотивації, мислення, відчуттів, емоцій, розумінні себе та інших в соціальному середовищі.

У процесі спілкування з учасниками заходу, Оксана Жизномірська, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук, модератор, розпочала захід (привітання) та розкрила тему «Інклюзивний світ дитини: шкільні реалії та перспективи її життя».

Віталія Мушій,  методист обласного ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО розлого окреслила стратегії мислення асистента вчителя в інклюзивному середовищі та запропонувала валідні методики для осіб з РАС, які можна активно застосовувати у роботі з ними.

Лариса Шевчук, фахівець, практичний психолог комунальної установи Інклюзивно-ресурсного центру Кременецької міської ради розкрила психологічні особливості учнів із розладами аутистичного спектру та поділилася власним досвідом роботи (співпраця з батьками).

Юлія Скалій, консультант, практичний психолог комунальної установи Інклюзивно-ресурсного центру Кременецької міської ради запропонувала алгоритм (покрокова система) роботи асистента вчителя із зазначеною категорією учнів і охоче поділилася своїм досвідом (успіхи школярів) із учасниками заходу.

Тетяна Лебедович, психолог, логопед корекційної роботи, вчитель початкових класів, вихователь-методист Тернопільської спеціалізованої школи I-III ступенів №5 з поглибленим вивченням іноземних мов охарактеризувала емоційно-почуттєву сферу осіб із розладами аутистичного спектру та поділилася власним досвідом співпраці з такими учнями та їх батьками.

Людмила Говорушко, практичний психолог, асистент вихователя Чортківського ЗДО «Золота Рибка» окреслила мотиваційну (заохочувальна) сферу осіб з РАС та проаналізувала творчі здібності школярів зазначеної категорії.

Завершальною «нотою» позитивного спілкування, а також поетичного та емоційного піднесення стало неймовірне мовлення Раїси Обшарської (літераторка, поетеса, членкиня Національних спілок журналістів та письменників України, завідувачка Чортківського ЗДО «Золота Рибка»), яка запропонувала власну поетичну збірку щодо психологічного відновлення, емоційного «зцілення» ментального здоров’я для асистентів учителів, оскільки праця останніх є доволі складною, важливою, емоційно напруженою, із щоденними викликами в освітньому середовищі.

Висловлюємо щиру вдячність усім доповідачам та учасникам цієї зустрічі. Бажаємо для асистентів учителів міцного здоров’я, професійного зростання, впевненості у власних можливостях та емоційної підтримки від батьків, колег та адміністрації закладу, а також сподіваємося на подальшу співпрацю.  

https://ippo.edu.te.ua/about/news/vebinar-dlya-asistentiv-uchiteliv-zzso-inklyuzivne-navchannya-v-zakladah-osviti-kroki-do-uspihu-novi-gorizonti-sprijnyattya-ta-vzaemorozuminnya-osib-iz-rozladami-autistichnogo-spektru

понеділок, 17 березня 2025 р.

Про педагогічні читання «Українська та зарубіжна література: ювіляри 2025 року»



14 березня 2025 року у Тернопільському ОКІППО на платформі сервісу відеоконференцій Google Meet відбулися педагогічні читання «Українська та зарубіжна література: ювіляри 2025 року»учасниками яких стали більше тридцяти учителів-словесників ЗЗСО області та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників.  

Мета заходу - ушанувати творчість письменників української та зарубіжної літератури – ювілярів 2025 року; ознайомити учасників заходу із новинками літератури як виду мистецтва та творчими здобутками учителів української мови і літератури Тернопільщини щодо специфіки вивчення творчості письменників-ювілярів української та зарубіжної (класичної і сучасної) літератури у 5 – 11 класах; створити науково-методичний простір для об'єднання педагогів з метою подальшої співпраці, акумуляції ідей щодо запровадження у систему роботи ефективних технологій та методів, спрямованих на формування в учнів ключових та предметних компетентностей.

На організаційному етапі роботи учасників заходу було ознайомлено з планом і регламентом роботи (Майя Кондирєва, методист, в. о. завідувача відділу  методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів Тернопільського ОКІППО), запропоновано тему для обговорення «Пам’ятні літературні дати 2025 року. Довідково-інформаційні літературні матеріали для раціонального планування роботи словесника на 2025 рік» (Ольга КОГУТ, заступник директора Тернопільського ОКІППО з науково-педагогічної, навчальної роботи та інформаційно-комунікаційних технологій, доцент, кандидат філологічних наук).

У рамках реалізації практичного блоку  було розкрито інформацію про науково-методичні матеріали електронної бібліотеки методико-бібліографічних матеріалів Національної бібліотеки України для дітей, книги-ювіляри, культурно-освітній проєкт «Великі українці» та заходи до літературних ювілеїв (Майя КОНДИРЄВА), роль невербальної комунікації особистості вчителя як основного чинника самоефективності у роботі з учнями різного віку (Оксана ЖИЗНОМІРСЬКА, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, кандидат психологічних наук), літературну карту Тернопілля, зокрема музей Уласа Самчука у Тилявці (Валентина ДРОЗДОВСЬКА, директор Тилявського закладу загальної середньої освіти Шумської міської ради), бібліоігротеку «Літературна мозаїка» (відеоматеріали, вебквести, ігротренінги, кросворди, пазли, вправи тощо) (Майя КОНДИРЄВА).

З метою підбиття підсумків роботи «Я вірю у переможних час пісень: ціннісні виміри художності тексту, з якого вивчаємо минуле, з якого черпаємо ідеї для  сьогодення і у якому передбачаємо майбутнє» учасників круглого столу було запрошено  до обговорення проєкту методичних рекомендацій, розроблених за результатами проведення заходу (Майя КОНДИРЄВА, учасники заходу,

Ознайомитися зі змістом методичних рекомендацій та іншими матеріалами можна у віртуальному методичному кабінеті «Паланка словесника» (http://filologtokippo.blogspot.com/).

https://ippo.edu.te.ua/about/news/pro-pedagogichni-chitannya-ukrainska-ta-zarubizhna-literatura-yuvilyari-2025-roku


середа, 5 березня 2025 р.

Актуальні питання організації інклюзивного середовища для осіб з особливими освітніми потребами (ООП): від стратегії до практики


 З метою підвищення методичного та практичного рівнів інклюзивної компетентності заступників керівників (директорів) закладів загальної середньої освіти за допомогою інтернет ресурсу Google Meet 28 лютого 2025 року відбувся вебінар «Актуальні питання організації інклюзивного середовища для осіб з особливими освітніми потребами (ООП): від стратегії до практики».

 Оксана Ярославівна Жизномірська, доцент, кандидат психологічних наук кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти, розповіла учасникам вебінару про психологічні особливості дитини з особливими освітніми потребами і важливість підтримки її розвитку.

 Юлія Мирославівна Починок, кандидат філологічних наук, методист відділу освітнього адміністрування, ознайомила присутніх з проєктною діяльністю в інклюзивній освіті та способами її реалізації в закладах загальної середньої освіти.

 Ольга Олексіївна Бас, методист відділу освітнього адміністрування, проаналізувала основні правові засади забезпечення інклюзивного навчання, розкрила основні вимоги до формування інклюзивного, розвивального, мотивувального до навчання освітнього простору як однією з вимог забезпечення якості освіти в ЗЗСО.

 Віталія Григорівна Мушій, в.о. завідувача обласного ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти, привернула увагу учасників заходу до важливості злагодженої дії команди супроводу дітей з особливими освітніми потребами, наголосила на ролі асистента вчителя та значенні та суті практики спільного викладання.

 Учасники вебінару підвищили методичний і практичний рівні інклюзивної компетентності, ознайомилися з практичною стороною проєктної діяльності в інклюзивній освіті та прикладами реалізації проєктів у Тернопільській області.Заступники керівників закладів освіти були активними в обговоренні актуальних питань з організації інклюзивного середовища в ЗЗСО, наданні необхідної підтримки дітям з ООП, визначенні цілей у навчанні та розвитку дітей задля ефективності освітнього процесу в умовах інклюзивного навчання.

https://ippo.edu.te.ua/about/news/aktualni-pitannya-organizacii-inklyuzivnogo-seredovishha-dlya-osib-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami-oop-vid-strategii-do-praktiki

Вебінар «Особливості оцінювання в технологічній освітній галузі у 5–7 класах НУШ»

 

Вебінар «Особливості оцінювання в технологічній освітній галузі у 5–7 класах НУШ» відбувся 28 лютого 2025 року на запит Міністерства освіти і науки України відповідно до ініціативи щодо надання вчителям рекомендацій та прикладів інструментів для оцінювання  за сприяння Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу відеоконференцій Google Meet. Попередньо для участі у вебінарі було зареєстровано більше 190 учителів навчальних предметів технологічної освітньої галузі. 

  Мета заходу – надання інформативної та науково-методичної допомоги учителям технологічної освітньої галузі ЗЗСО області щодо оцінювання груп результатів навчання, особливостей фіксування результатів поточного, підсумкового та формувального оцінювання з технологій, а також розгляд процедури виведення семестрових оцінок.

  У рамках реалізації змістового наповнення вебінару було порушено такі питання:

- Особливості підсумкового оцінювання результатів навчання учнів у технологічній освітній галузі (Колодійчук О. Я., доцент, в. о. завідувача кафедри змісту і методик навчальних предметів ТОКІППО, кандидат педагогічних наук);

- Формувальне оцінювання: підходи та методи (Сесик О. О., методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО);

- Особливості сприйняття оцінки здобувачами освіти: психологічні аспекти (Жизномірська О. Я., доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, кандидат психологічних наук).

 Упродовж заходу активно обговорювалися питання забезпечення індивідуально-особистісного та професійно-діяльнісного рівня підготовки педагогів, формування компетентностей галузевого спрямування в умовах реалізації нового Державного стандарту базової середньої освіти. Також педагоги ознайомилися з практичними прикладами оцінювання різних груп результатів навчання, особливостями фіксування результатів оцінювання у технологічній освітній галузі; процедурою виведення семестрових оцінок; узяли участь в обговоренні проблемних питань навчання технологій.

https://ippo.edu.te.ua/about/news/vebinar-osoblivosti-ocinyuvannya-v-tehnologichnij-osvitnij-galuzi-u-57-klasah-nush

понеділок, 3 березня 2025 р.

 

Дискусійна панель для практичних психологів освітніх закладів «Надолуження психологічних втрат в умовах війни» 27 лютого 2025 року в ТОКІППО в онлайн-форматі

  Подолання освітніх втрат і розривів є важливим завданням з точки зору психології, оскільки ці ситуації можуть сильно впливати на психічний стан і розвиток особистості.

  Освітніми втратами можна умовно назвати недосягнення освітніх результатів учнями через відсутність чи обмеженість можливостей для навчання.      Психологічні втрати – це порушення, які проявляються в депресії, зростанні страху, тривожності та стурбованості, втраті мотивації до навчання, апатії, розгубленості та неуважності. Вони виникають як серед учнів, так і зачіпають учительський склад. Ситуація в світі нестабільна, тому навчання має враховувати емоційний стан дитини і спиратися на різницю досвіду. Серед ознак психологічних втрат – песимістична оцінка минулого та сьогодення, відсутність перспектив на майбутнє, відсутність друзів і соціальних активностей, саморуйнівна й суїцидальна поведінка, негативні емоційні стани (смуток, тривога, страх, відчай), неприязне ставлення до людей навколо, тривожність і низька самооцінка.

  27 лютого 2025 року в ТОКІППО в онлайн-форматі була проведена дискусійна панель для  практичних психологів освітніх закладів «Надолуження психологічних втрат в умовах війни».

  Ольга Бас, методист відділу освітнього адміністрування ТОКІППО, висвітлила тему «Проблема виникнення освітніх втрат та шляхи їх подолання в умовах війни».

  Власним досвідом із колегами поділилась Майя Мінакова, заступник директора з навчально-виховної роботи Вишнівецького ліцею, яка презентувала  «Освітні втрати в умовах воєнного часу – виклик для  учасників освітнього процесу».

  Віктор Кавецький, кандидат педагогічних наук, доцент, в.о.завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, у доповіді «Вплив освітніх втрат і розривів на психічний стан і розвиток особистості», акцентував увагу, що психолог проводить оцінку психологічного стану особистості, виявляє можливі фактори, що впливають на освітній процес  та надає підтримку, щоб подолати труднощі.

Семінар для асистентів учителів ЗЗСО «Специфічні розлади навчальних навичок: дислексія, дисграфія, дискалькулія»

 

Відповідно до плану інституту, обласний ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти 27.02.2025р. провів методичний захід «Специфічні розлади навчальних навичок: дислексія, дисграфія, дискалькулія» для асистентів учителів, які працюють з дітьми, у яких спостерігаються  специфічні розлади навчальних навичок в оволодінні академічними компетентностями в освітньому процесі.

   Онлайн-семінар  викликав неабияку цікавість у педагогів, тому зареєструвалося 243 спеціалісти, а  безпосередньо у заході взяло участь 138 осіб.

  Дисграфія, дислексія, дискалькулія – це особливість, коли людині важко формувати навички письма, читання, математики, і, відповідно, опанувати їх. Актуальність теми: важливість підтримки дітей із специфічними розладами,  вплив на навчання і самооцінку, основні напрямки роботи з особою із ООП.

  На семінарі доповідачі висвітлили наступні питання:

  Розпочала захід доцент, кандидат психологічних наук кафедри педагогіки та психології та інклюзивної освіти Оксана Жизномірська темою: «Особливості роботи асистентів учителів з батьками дітей із особливими освітніми потребами у закладі освіти».                

  Марія Глядик, модератор заходу, методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти, ознайомила слухачів із темою: «Специфічні розлади шкільних навичок у здобувачів освіти: симптоми та особливості проявів»

   Володимир Винник. асистент учителя 7-а класу ТНВК «Школи – ліцею № 6 ім. Н.Яремчука» креативно, чітко, професійно надав практичні рекомендації для асистентів вчителів у роботі з дитиною із дисграфією    (7 клас) «Напрямки роботи з дитиною із дисграфією: практичний аспект».

   Олена Свистун, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської  освіти презентувала методики роботи із розладами навчальних навичок «Подолання труднощів у навчанні учнів: перспективи та досягнення»

Під час практикуму була жива і приємна атмосфера із гарним зворотнім зв’язком. Зважаючи на неабияку зацікавленість темою, будемо продовжувати розробляти подібні методичні заходи.

  Щиро дякую усім доповідачам за співпрацю, за високий професіоналізм, за обмін досвідом, а асистентам учителів – за активну участь у семінарі.

четвер, 27 лютого 2025 р.

Засідання круглого столу «Педагогічні погляди Януша Корчака у контексті сучасного виховання»

                                                             



  «Життя Януша Корчака, його подвиг 

    вражаючої моральної 

    сили й  чистоти послужили мені натхненням.

Я зрозумів: щоб стати справжнім вихователем

                                                                                                                                                                            дітей, треба     віддавати їм своє серце»                                                                                                                                              (Василь Сухомлинський).

   25 лютого 2025 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу відеоконференцій Google Meat відбулися педагогічні читання «Педагогічні погляди Януша Корчака у контексті сучасного виховання». Захід був проведений для педагогічних працівників, класних керівників ЗЗСО області з метою формування інтересу та поваги до педагогічних ідей видатного польського педагога, важливості його надбань у контексті завдань сучасного виховного процесу (відповідальна за проведення заходу – Зоряна Борисюк, методистка центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО).

  Впродовж засідання педагогічних читань презентували свої виступи такі доповідачі:

  Світозара Хома, завідувачка центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти («Використання ідей Я.Корчака для розвитку креативних практик та інноваційних технологій виховання»);

  Оксана Жизномірська, кандидатка психологічних наук, доцентка Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти («Взаємозв’язок між психологічними ідеями та педагогічною практикою на прикладі праць Януша Корчака»);

  Зоряна Борисюк, методистка центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти («Педагогічні ідеї Януша Корчака щодо формування здорової особистості»);

  Оксана Сесик, методистка центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти («Старий Лікар – активний поборник дитячих прав»);

  Оксана Сидорська, учителька Варшавської української школи («Дитяче щастя як цінність: погляди Януша Корчака на світ»);

  Світлана Буняк, методистка центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти («Досвід Я.Корчака у формуванні громадянської ідентичності здобувачів освіти у реаліях українського сьогодення»);

 Лілія Мудрик, методистка центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти («Виховання ціннісного ставлення до учнів у педагогічній практиці Я.Корчака»);

 Наталія Саранчук, методистка відділу методики навчальних предметів суспільно-гуманітарного та естетичного циклів («Життя і героїзм Януша Корчака в мистецьких інтерпретаціях»);

 Олена Свистун, методистка центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти («Дитиноцентризм у педагогічній спадщині Януша Корчака»);

Марія Голуб, методистка центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти («Взаємодія діалогу дитини та педагога у працях Я.Корчака»).

 Методи виховання Януша Корчака спрямовані на виховання повноцінної особистості, на виявлення і розвиток вроджених талантів дитини, на становлення дитини, як повноцінної, соціально-активної одиниці, мають застосовуватися і застосовуються сьогодні. І як же можна дійсно казати про виховання без любові до дитини, без уважного і тендітного ставлення до неї, до її душі. Таким чином ми бачимо, що педагогічні надбання Януша Корчака були, є і будуть актуальними. Щодо літературної спадщини Корчака, то нею й до тепер захоплюються у всьому світі.

 Усі присутні учасники  мали змогу почерпнути багато корисної та цікавої інформації, яку зможуть використати у своїй роботі. Методичні рекомендації та матеріали заходу будуть надіслані учасникам педагогічним читань. Впровадження провідних ідей Януша Корчака у сучасному вихованні здобувачів освіти займає важливу і неабияку роль.

https://ippo.edu.te.ua/about/news/zasidannya-kruglogo-stolu-pedagogichni-poglyadi-yanusha-korchaka-u-konteksti-suchasnogo-vihovannya

Про проведення засідання круглого столу «Підтримка та збереження ментального здоров'я учасників освітнього процесу: складові та засоби»

 



Відповідно до плану роботи інституту 21 лютого 2025 року відбулося засідання за круглим столом "Підтримка та збереження ментального здоров'я учасників освітнього процесу: складові та засоби " для класних керівників та педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти області. Модератор заходу Голуб Марія, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО.

 Мета заходу: підвищити рівень обізнаності педагогів про важливість ментального здоров'я та надання ресурсів для його підтримки в складних умовах; розглянути ефективні засоби та техніки підтримки ментального здоров'я;

 формувати цілісне ставлення до свого здоров’я, розвитку, самоусвідомлення, самоаналізу, самоповаги як необхідних складових здоров’я педагогів в сучасних умовах сьогодення.

 В умовах воєнного стану ментальне здоров'я стає особливо вразливим. Сьогодні кожен педагогічний працівник ставить собі за мету сформувати в дітей важливість збереження ментального здоров’я, зниження тривожності, фрустрації, створення гармонійного середовища для повноцінного розвитку.

 Під час заходу презентувалися такі питання:

  • Суб'єктивне благополуччя запорука збереження ментального здоров’я , Корман М.М., кандидат історичних наук, доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО;
  • Формування стійкості особистості через вивчення та розвиток внутрішніх опор та самоцінності, Хома С.О., в. о. завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО;
  • Засоби покращення ментальногоздоров’я особистості: реалії сьогодення та виклики війни, Сесик О.О., методист центру виховної роботи,                                                         захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО;
  • Особливості навичок ефективної комунікації учасників освітнього процесу в умовах сьогоденняСвистун О.О., методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО
  • Роль школи у збереженні ментального здоров’я учасників освітнього процесуУзій Є.К., класний керівник, вчитель біолгії та георграфії ОЗ Горинської ЗОШ І-ІІІ ст.Кременецької міської ради;
  • Підтримка ментального здоров’я дітей і педагогів: дієві інструменти та практики, Голуб М.Я., методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО

  Ментальне здоров’я виступає обов’язковою умовою повноцінного функціонування суспільства, розвитку кожної особистості, досягнення нею успіху в професійній діяльності та навчанні, здатності протистояти негативним впливам.

  Дякую всім спікерам за високопрофесійні та актуальні виступи, досвіди роботи, за практичні рекомендації, а учасникам – за активність та співпрацю.

https://ippo.edu.te.ua/about/news/pro-provedennya-zasidannya-kruglogo-stolu-pidtrimka-ta-zberezhennya-mentalnogo-zdorovya-uchasnikiv-osvitnogo-procesu-skladovi-ta-zasobi

вівторок, 25 лютого 2025 р.

Тематична майстерня для соціальних педагогів закладів освіти «Безпечне освітнє середовище – простір безконфліктної та ненасильницької взаємодії учасників освітнього процесу»

 


 Психологічна безпека освітнього середовища є станом психологічної захищеності учасників освітнього процесу, що передбачає відсутність конфліктів, насильства у школі, панування гармонійних відносин, наявність емоційної рівноваги  у кожного учня, вчителя, батьків.

  Конфлікти в школі є невід’ємною складовою освітнього процесу, які потребують вирішення. В іншому випадку напруга наростає, а проблеми лише збільшуються. Врегулювати конфлікт вимагає певних знань і навичок, щоб розв’язати або мінімізувати його наслідки. Тобто потрібно вміти передбачати, попереджати та вирішувати конфлікти, управляти ними. Важливу роль у формуванні безпечного  безконфліктного освітнього простору  відіграє фахівець психологічної служби.

  21 лютого 2025 року в ТОКІППО в онлайн-форматі була проведена тематична майстерня для соціальних педагогів закладів освіти «Безпечне освітнє середовище – простір безконфліктної та ненасильницької взаємодії учасників освітнього процесу». Мета заходу: актуалізувати проблему попередження і розв’язання конфліктів в освітньому середовищі; проаналізувати фактори виникнення та стратегії вирішення конфліктів серед учасників освітнього процесу; підвищити професійну компетентність соціального педагога щодо технік та підходів розв’язання конфліктів в закладі освіти.

  Віктор Кавецькийкандидат педагогічних наук, доцент, в.о.завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, у доповіді «Конфлікти в освітньому середовищі: сутність, структура, динаміка» акцентував увагу  на особливостях педагогічних конфліктах в системі «учень-учень», «вчитель-учень», «вчитель-вчитель», «вчитель-батьки»,  проаналізував структурні елементи та динаміку педагогічного конфлікту.

  Олеся Олексюк, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри змісту і методики навчальних предметів ТОКІППО, висвітлила тему «Інформаційно-психологічна безпека учнів: основні загрози та їх превенція (аналіз медіаполя)».

  Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи та організатор зустрічі, у своєму виступі «Стратегії розв’язання конфліктів у дитячому та педагогічному колективі: деструктивні та конструктивні шляхи вирішення (модель вирішення конфліктів К.Томаса і Р.Кілмена, теорія трансформації конфлікту Йохана Галтунга, картографія), зосередила увагу на практичних питання розв’язання конфліктів в освітньому закладі, етапах вирішення суперечок між учнями та ознайомила з прямими та непрямими методами врегулювання конфліктів.

  Власним досвідом із колегами поділилась Світлана Скидан, соціальний педагог Лановецької ЗЗСО І-ІІІст. №2, яка презентувала практичну валізу «Використання соціально-психологічного інструментарію в діяльності соціального педагога. Творчі методи трансформації та подолання конфліктів в закладі освіти» і розповіла, як у школі відбувається врегулювання конфліктів і яким чином можна підтримати учасників інциденту без деструктивних наслідків.

  Під час заходу соціальні педагоги пропрацювали запропоновані ситуаційні вправи та завдання, спрямовані на вибір відповідної стратегії вирішення конфліктів конструктивним шляхом.

   Учасники на протязі всього часу  проведення тематичної майстерні підтримували зворотній зв'язок, активно комунікували та обмінювались думками і враженнями від запропонованих технік і методів.

  Дякую доповідачам та усім учасникам заходу за активну роботу, ефективну рефлексію та позитивну атмосферу.

  Більш детально з матеріалами заходу можна буде ознайомитись на блозі Світлани Ярмолицької у рубриці «Соціальний педагог» https://yarmolytska.blogspot.com/p/blog-page_43.html .

https://ippo.edu.te.ua/about/news/tematichna-majsternya-dlya-socialnih-pedagogiv-zakladiv-osviti-bezpechne-osvitne-seredovishhe-prostir-bezkonfliktnoi-

пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

Cвяткування 140 років з Дня народження видатного українського та польського вченого, психолога, лікаря, психоаналітика, філософа та педагога Степана Балея,


 

Сьогодні в стінах Великобірківского ліцею відбулася визначна подія!

Відбулося святкування 140 років з Дня народження видатного українського та польського вченого, психолога, лікаря, психоаналітика, філософа та педагога Степана Балея,

У наукових працях зазначається, що це не просто непересічний вчений, а талановитий дослідник у провідних галузях гуманітарних наук, котрий, на жаль, довгий час залишався поза увагою наукової громадськості України та Польщі.

Метою круглого столу було не лише дізнатися більше та оцінити внесок Степана Балея в науку, а й зрозуміти, що з його наукового доробку може надихати нас зростати , зміцнюватися та "виховувати СЕБЕ", спонукаючи до цього наших дітей, учнів, студентів.

На початку заходу вшанували хвилиною мовчання пам'ять всіх українців, які загинули, виборюючи нашу свободу і незалежність, та виконали Державний Гімн України, який є символ нашої національної єдності.

За доброю традицією з молитовним благословенням звернувся до всіх присутніх отець Іван Яцик, священник нашої місцевої церкви св. Параскеви П’ятниці.

З вітальним словом до учасників звернулися:

Великобірківський селищний голова Любомир КОВЧ

Начальник Відділу освіти, культури, молоді і спорту Великобірківської селищної ради Ольга УРМАНЕЦЬ

Музичним дарунком для всіх став виступ народного аматорського жіночого вокального ансамблю "Соломія".

Модератором круглого столу була директор Великобірківського ліцею імені Степана Балея Світлана ЧАЙКА.

Серед почесних гостей заходу були:

Володимир Васильович ХАНАС -український історик, краєзнавець, педагог, публіцист, громадський діяч. Член Національної спілки журналістів України, голова ГО “Тернопільська кінокомісія”

Олександр Леонідович ГЛОТОВ- український літературознавець і журналіст, доктор філологічних наук, професор, член Національної спілки журналістів України, заступник головного редактора українсько- польського художньо-аналітичного альманаху "Кременецький культурний контекст"

Зоряна Михайлівна АДАМСЬКА - кандидат психологічних наук, декан факультету педагогіки та психології Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка

Ольга Вікторівна СОРОКА- кандидат педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціальної роботи факультету педагогіки та психології Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка

Ірина Василівна ЯЩИШИН - заступник директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області»

Анастасія Анатоліївна ЯТИЩУК - кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології та соціальної роботи Західно-українського національного університету

Олександра Михайлівна ЗАДОРОЖНА - кандидат філологічних наук, доцент кафедри психології та соціальної роботи Західно-українського національного університету

Василь Володимирович ВИШНЬОВСЬКИЙ - кандидат психологічних наук, доцент, завідуючий кафедрою психології у Тернопільскому національному технічному університеті імені Івана Пулюя

Ярослав Васильович СТОЦЬКИЙ - доктор історичних наук, професор кафедри психології у Тернопільскому національному технічному університеті імені Івана Пулюя

Віктор Євгенович КАВЕЦЬКИЙ - кандидат педагогічних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти

Доповідачі-презентатори:

Марія Петрівна БУЧОК (заступник директора з виховної роботи Великобірківського ліцею ім. С.Балея, вчитель української мови і літератури, зарубіжної літератури) про біографію Степана Балея.

Володимир Васильович ХАНАС поділився історією щодо присвоєння Великобірківській середній школі почесного імені Степана Балея.

Галина Михайлівна РАДИК ( заступник директора з методичної роботи Великобірківського ліцею ім. С.Балея, вчитель української мови і літератури, зарубіжної літератури та польської мови) про науково-педагогічну діяльність Степана Балея.

Людмила Несторівна РАДЬО ( кандидат філологічних наук, вчитель української мови і літератури Великобірківського ліцею ім. С.Балея) презентувала тему “Символіка поезії Шевченка як обʼєкт літературознавчих та психологічних студій Степана Балея”

Світлана Володимирівна КОПАЧІВСЬКА ( практичний психолог Великобірківського ліцею ім. С.Балея) про актуальність праць Степана Балея для сучасної педагогіки та психології.

Віримо, що захід відкрив нові сторінки у знайомстві з видатним науковцем, змотивував учасників до роздумів та пробудив не лише цікавість до його постаті, а й бажання використовувати його дослідження у своїй професійній діяльності.

Епіграфом круглого столу стала цитата Степана Балея:

«Виховати самого себе – одна з найважчих задач, котру людина може поставити перед собою».

На етапі рефлексії науковці мали можливість висловити свої думки, обговорити важливість наукових праць Балея та їхній вплив на сучасну освіту та психологію.

Щиро дякуємо всім нашим колегам за глибокі та змістовні виступи , а також усім присутнім за активну участь у дискусії.

Сподіваємось, що отримані знання стануть міцним фундаментом для подальшого вивчення, обговорення та використання у майбутньому!