четвер, 3 квітня 2025 р.

Розвиток емоційної стійкості учасників освітнього процесу



 

Відповідно до плану роботи Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти 28 березня 2025 року на платформі онлайн-сервісу Google Meet проведено перше засідання Школи професійного зростання педагогічних працівників «Розвиток емоційної стійкості учасників освітнього процесу».

Мета заходу полягала в підвищенні рівня емоційної стійкості працівників освітніх закладів; сутність емоційного інтелекту; розглянути методи розвитку ЕІ; засвоїти механізми управління власними емоціями; сформувати навичку утримання емоційного балансу;.

Корман Марія Михайлівна доцент кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, модератор заходу,  розкрила учасникам  засідання школи професійного зростання суть емоційного інтелекту, виокремила методи розвитку ЕІ та механізми управління власними емоціями.

За допомогою тренінгових методів учасники під керівництвом Корман М. М. визначили основні технології управління власними емоціями та основні техніки утримання емоційного балансу.

На дискусії розглянули поняття ЕІ учасників освітнього процесу та обговорили методи формування емоційної стійкості.

Щиро вдячні всім учасникам заходу за активну співпрацю, професійне обговорення актуальних питань.


середа, 2 квітня 2025 р.

Нетворкінг для практичних психологів ЗДО «Казкотерапія як інтегрований напрям профілактики страхів і тривожності у дітей дошкільного віку»


 28 березня 2025 року в ТОКІППО в онлайн-форматі був проведений нетворкінг для практичних психологів ЗДО «Казкотерапія як інтегрований напрям профілактики страхів і тривожності у дітей дошкільного віку». Мета заходу: ознайомити учасників з казкотерапією; проаналізувати принципи створення психокорекційної казки та основні прийоми казкотерапії в роботі практичного психолога з дошкільнятами; розкрити особливості використання методу казкотерапії для корекції та профілактики дитячих страхів і тривожності; підвищити професійну компетентність фахівця щодо технік застосування казкотерапії в роботі з дітьми дошкільного віку.

Даний захід є актуальним, оскільки, за даними досліджень, кожна друга дитина у будь-якому віці відчуває страхи. Найбільш часто до цього схильні діти від двох до дев'яти років. У цьому віці дитина вже багато що бачить і знає, але ще не все розуміє, тому дитяча фантазія часто викликає тривогу. Для дошкільника притаманні страхи: нічні страхи, страх висоти, темряви, різких звуків, страх тварин, казкових персонажів, рухомих об’єктів, стихійних явищ, страх самотності, болю, страх замкнутого простору, страх покарання, смерті, страх «бути не тим». Сьогоднішні реалії спричинили виникнення нових страхів – страх сирени, обстрілів, бомбосховищ, втрати батьків, рідних, страх невідомості і т.д.

Існування страхів у дитини є нормою, носить віковий, тимчасовий характер, але водночас сигналізує про певне неблагополуччя в емоційно-особистісній сфері дитини. Страхи, стримуючи пізнавальні потреби дитини, можуть серйозно перешкоджати гармонійному розвитку, заважати повноцінній соціалізації і виступати передумовою невротизації дитини.

Якщо страх є безпідставним, спричиняє незручності, негативно впливає на емоційну і поведінкову сферу, тоді дитина неодмінно потребує допомоги практичного психолога. Одним із ефективних методів профілактики страхів та тривожності у дошкільнят є казкотерапія. Адже казка, за допомогою яскравих образів і сюжетів, ненав'язливо допомагає позбутися страху невідомого і незрозумілого.

Упродовж заходу своїми міркуваннями та практичними рекомендаціями поділилися викладачі та методисти Тернопільського ОКІППО,  практичні психологи ЗДО.

Віктор Кавецькийкандидат педагогічних наук, доцент, в.о.завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, у виступі «Казкотерапія – ефективний метод трансформації емоційних криз та станів дошкільників», акцентував увагу на історичних коренях виникнення казкотерапії як методу психологічної корекції особистості дитини за допомогою читання чи прослуховування спеціально підібраних текстів, розкрив принципи та особливості використання казкотерапії у роботі з дітьми.

Практичний психолог Тернопільського закладу дошкільної освіти «Ясла-садок» № 34, Лариса Свіргун, проаналізувала прийоми та форми казкотерапії, звернула увагу на особливостях створення психокорекційних казок для профілактики страхів та тривожності у дітей дошкільного віку. Також поділилась досвідом створення терапевтичної казки про сьогоднішні реалії в Україні, щоб діти не боялись війни і могли зрозуміти і пояснити цю подію.

Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи та організатор зустрічі, висвітлила питання «Казка як психокорекційний інструмент практичного психолога з підтримки дітей в умовах війни. Створення власної життєвої історії. Методика В.Назаревич «Страхокульки та магічний ліс»». Звернула увагу на використання творчих методів роботи з текстами казок, зокрема ознайомила практичних психологів з арттерапевтичним альбомом В.Назаревич, і розповіла, як можна трансформувати  власну життєву історію.

Особистим досвідом із колегами поділились: Ірина Палій, практичний психолог ЗДО №3 «Світ гармонії» м.Кременець, яка презентувала свою програму «Дерево сили» де казка використовується як засіб формування емоційної стійкості та подолання страхів у малюків; Наталія Решетуха, практичний психолог КДНЗ «Ясла-садок» «Країна дитинства» с.Великі Гаї Великогаївської сільської ради, яка зосередила увагу колег на експресивних методах мистецтва казкотерапії для профілактики тривожності та страху за програмою ГО «Благополуччя дітей» «Цілющий ліс: зрощуємо життєстійкість та базове почуття безпеки дітей», тренером якої вона є.

Під час заходу практичні психологи пропрацювали запропоновані завдання та вправи, спрямовані на складання і використання психотерапевтичних казок для подолання і попередження виникнення страху та тривожності у дошкільнят.

Щиро  вдячні доповідачам та усім учасникам заходу за теплу невимушену атмосферу, продуктивну роботу, активний обмін думками та враженнями від запропонованих прийомів і технік казкотерапії.

Джерело: https://ippo.edu.te.ua/about/news/netvorking-dlya-praktichnih-psihologiv-zdo-kazkoterapiya-yak-integrovanij-napryam-profilaktiki

вівторок, 1 квітня 2025 р.

Вебінар «Особливості виховання обдарованої дитини. Виклики сьогодення»

 



27 березня 2025 року у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти на платформі сервісу Google Meet відбувся вебінар «Особливості виховання обдарованої дитини. Виклики сьогодення» для педагогічних працівників та класних керівників закладів загальної середньої освіти області (модераторка - Свистун О. О.)

Даний захід проводився з метою підвищення рівня обізнаності освітян щодо потреб обдарованих дітей і способів ефективного їхнього виховання в сучасних умовах, акцентування уваги на важливості розвитку обдарованості і використання набутих знань та вмінь у професійній діяльності.

Епоха третього тисячоліття потужно вибухає змінами й інноваціями, диктує свої умови життя; це епоха інтелекту, цінностей розуму та обдарувань. Але усе велике в житті починається з малого. Школа – ось першоджерело нашого зростання, невичерпна скарбниця знань, досвіду, доброти.

Школа – це той ґрунт, у якому проростають перші зерна талантів, де формуються початки характеру, де народжуються перші життєві орієнтири. Обдаровані діти – це величезне загальнолюдське багатство, неоціненний національний статок. Сам факт їх існування гарантує людству гідне існування. Кожна дитина обдарована по-своєму. Для того щоб зберегти національне багатство, примножити його і використовувати з максимально можливою користю, необхідно навчитися допомагати особистості віднайти себе. Турботу про розвиток обдарованості дітей необхідно розглядати як піклування про майбутнє української держави.

Саме ці питання розглядались під час проведення вебінару «Особливості виховання обдарованої дитини. Виклики сьогодення». Спікери заходу (Корман М. М., Свистун О. О.) представили цікаві та змістовні матеріали, що відкривають нові горизонти у розумінні цієї важливої теми. Вони поділилися власним досвідом і знаннями про те, як правильно визначати обдарованість у дітей, як створювати сприятливе середовище для їхнього розвитку, а також як допомогти таким дітям подолати психологічні та соціальні бар’єри. Сподіваємося, що учасники отримали багато корисної інформації та практичних порад, які допоможуть їм у вихованні та підтримці обдарованих дітей.

Дякуємо усім, хто долучився до вебінару!

Джерело:https://ippo.edu.te.ua/about/news/vebinar-osoblivosti-vihovannya-obdarovanoi-ditini.-vikliki-sogodennya